Odsouzený Radek Kurdiovský u soudu ve Žďáře nad Sázavou.

Odsouzený Radek Kurdiovský u soudu ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Petr Lemberk, MF DNES

Bývalého strážníka hledá policie. Zabil kamaráda

  • 5
Když dvaatřicetiletého Radka Kurdiovského potká policista, je téměř jisté, že ho okamžitě odveze do vězení. Bývalý člen elitní zásahové jednotky brněnské městské policie si měl totiž už v listopadu začít odpykávat roční trest za zastřelení kamaráda.

Vězení mu vyměřil Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou za to, že předloni v květnu v hotelu Rokytno na Žďársku  zastřelil svého známého, pětadvacetiletého Petra Chytila.

Půjčená brokovnice
Na radikálního fotbalového fandu přezdívaného Sumec namířil Kurdiovský půjčenou brokovnici ve chvíli, kdy společně popíjeli v restauraci. Oba byli opilí, Kurdiovský přitom do hotelu přijel na melouch jako ochranka.

Bývalý strážník měl podle policistů už dříve na svědomí několik prohřešků. S odsouzením a nízkým trestem za ublížení na zdraví s následkem smrti od začátku nesouhlasil.

Milost a odklad trestu
Podal si žádost o milost i žádost o odklad výkonu trestu. I když mu prezident milost nedal a odvolání zamítl i Krajský soud v Brně, Kurdiovskému se do vězení nechce.

"Opakovaně si nepřebírá výzvu k nástupu trestu, vydali jsme proto příkaz k jeho dopravení do vězení. Pro nás tím celá věc končí, teď je to už záležitost policie," potvrdil MF DNES předseda Okresního soudu ve Žďáru Tomáš Lichovník.

Kurdiovského cesta za mříže má teď být podle zasvěcených pouze otázkou času. Do vězení ho totiž může automaticky poslat kterýkoliv policista v zemi, který na odsouzeného narazí. Třeba i dopravní hlídka při namátkové policejní kontrole.

"Je v seznamu hledaných osob, jeho fotografii mají k dispozici všichni policisté, hlídky si ji s sebou berou i do terénu, znají jeho obličej," uvedl mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

Právě v Brně se podle některých Kurdiovský stále pohybuje. I když soudní obsílky v místě svého bydliště nepřebírá. "Stále se věnuje tomu, co dělal dřív," naznačuje otec zavražděného mladíka Zdeněk Chytil, že Kurdiovský se živí jako člen ochranky.

Pro strážníka zákon neplatí?
"Kdyby jej policie chtěla najít, už jej dávno mají. Podle mě je to celé spojené s tím, že je to bývalý strážník," tvrdí.

Jemu i jeho ženě má Kurdiovský podle rozhodnutí soudu zaplatit po 240 tisících korun za morální újmu. "Má to splácet, ale vůbec se neozval," postěžoval si Chytil.

Policisté úmyslné prodlevy odmítají. Navíc jen nečekají, zda na Kurdiovského náhodně narazí. "Máme celou řadu mechanismů, jak hledanou osobu zajistit," ubezpečil Malášek.


Video