Nehody cisterny na Nymbursku

Nehody cisterny na Nymbursku - Mezi obcemi Nové Mlýny a Okřínek u Poděbrad havarovala cisterna, která vezla 17 tisíc litrů benzinu a 12 tisíc litrů nafty. (4. června 2005) | foto: Martin Štěrba, ČTK

Benzin a nafta vytekly po nehodě do polí

  • 59
Poblíž Choťánek na Nymbursku dopoledne havarovala cisterna vezoucí desítky tisíc litrů benzinu a nafty. Před pátou hodinou odpoledne hasiči přečerpali ze zničeného vozidla ropné látky. Do polí jich vytekly stovky litrů. Silnice u místa nehody bude do neděle částečně uzavřena.

Zástupce velitele nymburské policie Jaroslav Novák iDNES řekl, že první hlášení o nehodě policie dostala zhruba dvacet minut po desáté hodině.

"Byla oznámena nehoda na silnici číslo 32 Poděbrady - Jičín. Jedná se o nákladní automobil, bližší informace ale nemám, protože byl nárazem dost zdemolovaný," doplnil krátce po nehodě Novák.

Dodal, že vozidlo patří firmě Benzina a cisterna převážela 12 tisíc litrů nafty a 17 tisíc litrů benzinu.

Vozidlo skončilo po nehodě v příkopu a návěs s pohonnými hmotami se utrhl. "Uniká jak nafta, tak benzin. Hasiči pracují na místě. Podle jejich informací koncentrace výparů v ovzduší dosahuje na místě až 60 procent, tedy životu nebezpečné prostředí," upozornil před polednem policista.

Policejní mluvčí dodala, že se cisterna převrátila, když řidič ze zatím nezjištěné příčiny nevybral zatáčku.

ÚAMK doplnil, že se nehoda stala mezi obcemi Nové Mlýny a Okřínek. Řidič je podle dopravního zpravodajství v šoku.

Silnice je v obou směrech uzavřena. Objížďka vede po místních komunikacích přes Vlkov pod Oškobrhem, Srbce a Okřínek.

O vodu se lidé zřejmě bát nemusí
Rozsah ekologických škod není tak velký, aby se lidé z okolních obcí museli obávat o stav podzemních vod. Novinářům to řekl poděbradský starosta Jozef Ďurčanský.

"Dají se předpokládat nulové následky, protože je zde jílovitá půda, ve které se ropné látky šíří pomalu," uvedl Jindřich Vondra z odboru životního prostředí poděbradské radnice. 

Zástupci radnice se na místě, kde v nedozrálém obilí ležela převrácená cisterna a hasiči odčerpávali ropné látky, domlouvali s pracovníky sanační firmy postupu dalších prací.

"Vše se ukáže po odtěžení kontaminované zeminy," podotkl Vondra. Sanační práce organizují zástupci České inspekce životního prostředí. Stav místa ekologické havárie posoudí v neděli. 

"Pokud se ropné látky dostanou do podzemních vod, budeme to řešit vrtem a jejich odčerpáním," vysvětlil Vondra.

Podobná havárie se u Poděbrad stala před čtyřmi lety v místě zvaném Vrčení. Podzemní vody znečištěny nebyly.  - více zde

Pomohla zima
Podle zasahujících hasičů bylo štěstí, že se nehoda nestala za teplého počasí. "Kdyby bylo 30 stupňů a suchá země, to by bylo větší pozdvižení," řekl jeden z členů mladoboleslavské jednotky.

Přesto speciální přístroj v benzinem páchnoucím okolí 15 metrů od místa nehody naměřil ve dvě hodiny odpoledne dolní mez koncentrace výbušnosti par do 60 procent. "Znamená to jisté nebezpečí výbuchu, proto nepoužíváme mobily a vysílačky," řekl velitel zásahu Jaroslav Stehlík.

,

Video