Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Spisovatelka Procházková postavila Palachovi pomník z papíru

  9:10aktualizováno  9:10
Prozaička Lenka Procházková románově uchopila příběh studenta, který se upálil. Záměr je lepší než výsledek.

Slunce v úplňku postrádá hlubší, vpravdě románovou cestu do postavy Jana Palacha. | foto: ČTK

Osud studenta Jana Palacha (1948–1969) má dimenzi a étos antické tragédie. Je s podivem, že o Palachovi tu dosud nevznikl hraný film – v novodobých tuzemských dějinách existuje málo tak silných osobních příběhů se společenským přesahem.

Nicméně letos se zrodil román Slunce v úplňku, v jehož středu Palach stojí. U Lenky Procházkové (1951) navíc šlo o návrat k matérii, do níž byla ponořena již jednou, před dvaceti roky, kdy pro samizdat dokončila dokumentární text o Palachovi, který v exilu rozepsal předčasně zesnulý novinář Jiří Lederer.

Lenka Procházková v rozhovoru pro MF DNES zdůvodnila románové uchopení Palacha tím, že "tenhle příběh potřeboval vyprávět – v románu nemusíte vysvětlovat, kdo byl Biľak. Je to příběh pro novou generaci“.

. o knize

LENKA PROCHÁZKOVÁ

Slunce v úplňku

Příběh Jana Palacha.

Prostor, Praha 2008, 288 stran, náklad neuveden, cena 380 korun.

"Kdo byl Biľak“, je z románu ovšem dost dobře patrné, neboť autorka to náležitě vysvětluje opisy i přímo; stejně jako kdo byl Dubček, Husák, Svoboda a další prominenti pražského jara a následujících měsíců.

Základní potíž knihy Slunce v úplňku tkví podle mě právě v tom, že v ní je vysvětleno až příliš, s úmornou doslovností, a naopak okamžik Palachova vnitřního rozhodnutí, že bude protestovat absolutně, nasazením vlastního života, se v románu objevuje se strohou náhlostí – do textu je Procházkovou jen tak vložen a pak už s ním spisovatelka nakládá coby s hotovou věcí.

Koho všeho J. P. nepotkal
Ale konkrétněji. Prozaička román otevírá 21. srpnem 1968, tedy vstupem okupačních vojsk; román se završuje 19. ledna 1969, Palachovým skonem. Text komponovala do pěti částí: tři z nich vypráví v er-formě, ve třetí osobě, hrdinu a děje tudíž nahlíží "zvenčí“; dvě části – vedené v ich-formě a vložené mezi části "objektivní“ – mají podobu Palachových deníkových zápisků. Ty jsou zcela vyfabulovány; fiktivní též jsou jména a charaktery vedlejších postav a četné situace. Autentická jsou jména politiků a jejich rozhodnutí, dále data a chronologie událostí. Deníkové části se členěním textu a lexikem nikterak neodlišují od částí v er-formě (až na to, že se, bůhvíproč, v deníkové partii na str. 113 znenadání vytrčí slovo "vychcat“ a na str. 125 "zkurveném“).

Doslovnost se projevuje jak v jednotlivých větách a odstavcích, tak v dodání situací, které se autorce hodí coby "nepochybná“ ilustrace. Podívejme se na některé příklady:

"Kolem kamenné fontány postávali vojáci v kombinézách. Kouřili chvatnými tahy, cigarety drželi mezi palci a ukazováčky, vypadali jako z válečného dokumentu. Jeden se snažil zachytit do přilby vodu tryskající v tenkém pramínku, ale kdosi ho okřikl. Bojí se, že voda v kašně může být otrávená? Takové ubohé praktiky patří do středověku!“ Domýšlení s otrávenou vodou a poznámka o středověku jsou naprosto nadbytečné, nevyslovují nic, jde o uštěpačně pedagogický dovětek.

Nebo: "Tanky na Škroupově náměstí stály na trávníku, hlavně namířené do zatažených oken domů. Vypadalo to jako kruhová obrana, ale obyvatelé činžáků se zřejmě k útoku nechystali. Vojáci to asi věděli, seděli na lavičkách a vyhřívali se v poledním slunci.“ Věta o obyvatelích činžáků nevyznívá ironicky, jak nejspíš byla zamýšlena, nýbrž jen poněkud slabomyslně.

Parte Jana Palacha

Jestliže takovéhle názornosti a dovětky by byly odstranitelné přísnější redakční prací, potom některým rozsáhlejším partiím prakticky není pomoci. Kupříkladu když se zkraje podzimu 1968 ocitne Palach v Paříži, potká tam, považte, mladého Poláka, jehož bratr kněz udělil poslední pomazání Ryszardu Siwiecovi, který se 8. září upálil ve Varšavě – na protest proti okupaci Československa. (Polský režim přitom tento sebeobětující akt utajil, první zprávy se objevily až na jaře 1969, kdy je odvysílala polská redakce Rádia Svobodná Evropa.)

Když zkrátka Procházková potřebuje něco ilustrovat, pošle tam příslušný tank, náležitě výmluvnou osobu nebo jinou názornou posluhu.

Jako didaktická a osvětová spisba pro nepamětníky to může fungovat, ale coby román je Slunce v úplňku zahaleno slovními mlhovinami.

Nepopírám, že tohle může být soud generační, byl jsem na konci 60. let sice jen školákem na prvním stupni, avšak tehdejší události a reálie jsou nevyvratitelně ve mně a nepotřebuju k četbě utvrzující dopovídačky toho typu, který zde byl naznačen.

Cosi tady nehraje
Naopak Slunce v úplňku postrádá hlubší, vpravdě románovou cestu do postavy Jana Palacha. Procházková postupuje tak, že nechává studenta pražské filozofické fakulty pozorovat, kterak po vzedmutí během prvních okupačních dnů rychle následuje opadání vůle občanů k aktivní rezistenci. Tato rovina vyprávění je nejpřesvědčivější.

Zvenčí tedy na Palacha doléhá tlak politického a společenského vývoje, neodbytnost okolností, které on bystře a bez ústupků analyzuje. Tomu lze rozumět. Ale pak je tu okamžik, kdy vyvozování osobních důsledků u Palacha vyústí v apelativní čin, respektive v rozhodnutí vykonat jej.

A tento zlom, přesmyk, prozaička na str. 220 svého románu pouze vrhne do děje tím, že tělocvikáři, jemuž se Palach vzpírá a který tomuto studentovi říká, že až si přijde pro zápočet, tak uvidí, Palach v duchu odvětí: "Nepřijdu.“ Jenže pochody, které se v protestujícím a nesmířeném posluchači vysoké školy předtím odehrály, Procházková neformuluje, jen opisuje líčením jeho chování, z něhož toho až tolik vyrozumět nelze.

Kromě toho Procházková ve vysvětlujícím doslovu k románu zásadně a logicky zpochybňuje existenci skupiny jedinců připravených k oběti, jíž měl být Jan Palach součástí – alespoň usuzováno dle slov v jeho dopisu na rozloučenou, který i podepsal jako "Pochodeň č. 1“. Ovšem v románu autorka nechává Palacha pomyslet si: "Fakt je, že kdybych si vytáhl dvojku, bylo mi teď trochu veseleji.“ Přitom žádný akt rozlosování, který by pořadí určil, se v románu nenachází. Cosi tady nehraje.

Lenka Procházková vystavěla se značným osobním a tvůrčím nasazením románový pomník. Ale je to s ním jako s pomníkem třeba kamenným, který potkáme na ulici a jenž se nám jeví svou uměleckou úrovní jako neadekvátní významu člověka nebo činu, na jehož počest byl vystavěn. Velikost oné osobnosti nebo aktu ten pomník neumenšuje, ale říkáme si, že si zasloužil(a) něco přece jen lepšího.

Slunce v úplňku. Román Lenky Procházkové

Autor: Kavárna

Tajemství přehrad: Jak stavěl a jak funguje Les Království

  • Nejčtenější

Koronavirus ve 12 bodech. Jak se nenakazit, léčit a kde najít pomoc

Od konce prosince si nový typ koronaviru z Číny vyžádal přes dva tisíce obětí. Počet nakažených lidí roste a svět je...

Koronavirus je v dalších třech zemích Evropy. V Itálii přibyli čtyři mrtví

V Rakousku se v úterý potvrdily první dva případy nákazy koronavirem. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana...

Koronavirus by postihl až 3 miliony lidí v Česku, ukazuje pandemický plán

Pokud by Česko zasáhla pandemie nového typu koronaviru, mohly by jím postupně onemocnět více než tři miliony obyvatel....

Trumpův Air Force One letěl rovně nad Českem. Obloukem se náhle vyhnul Brnu

Americký prezident Donald Trump v noci z neděle na pondělí letěl do Indie na státní návštěvu. Jeho speciál Air Force...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co dělat v případě epidemie koronaviru? Pomohou zásoby vody i hotovosti

Opuštěné ulice, zavřené restaurace a kavárny, v několika málo otevřených obchodech zákazníci narážejí na prázdné regály...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....