Helena Třeštíková. Za ní - na plakátu - René, hrdina jejího nejnovějšího dokumentu.

Helena Třeštíková. Za ní - na plakátu - René, hrdina jejího nejnovějšího dokumentu. | foto: MF DNES

Nesnáším televizi jako kulisu, říká Helena Třeštíková

Pravidelně chodí do Národního divadla a na představení Spolku Kašpar. S manželem sbírají obrazy svých vrstevníků a přátel ze skupin 12/15 a Tvrdohlaví. Sleduje filmy svých kolegů, především dokumenty, jinak doma televizi vypínají: Helena Třeštíková, režisérka a dokumentaristka.

1. Zkuste odhadnout, kolik knih jste přečetla za svůj dosavadní život. A kolik asi tak knih máte doma? Počítala jste to někdy? A kterou knihu čtete právě teď?
To opravdu nedokážu odhadnout. Mezi 8 a 15 lety jsem četla tři knihy týdně. To bylo dané výpůjčními lhůtami knihovny pro děti a mládež a limitem půjčovaných knih. V té době jsem knihy opravdu hltala. Postupem času se intenzita čtení trochu zmírnila. V knihovně máme odhadem asi čtyři tisíce knih. Teď právě jsem dočetla Rok kohouta Terezy Boučkové a mám rozečtený druhý díl korespondence Voskovce a Wericha.

2. Které výtvarné dílo byste toužila mít ve svém obývacím pokoji? A koupila jste si někdy nějaké? Kdy jste byla naposledy na výstavě? Na které? A proč?
My jsme s mým mužem sběratelé. Máme obrazy našich vrstevníků ze skupin 12/15 a Tvrdohlaví, obrazy Jitky a Květy Válových a dalších přátel. Nad mým pracovním stolem visí můj oblíbený obraz Jiřího Sopka a Václava Bláhy.
Asi před týdnem jsem byla na výstavě Bruselský sen

3. Máte svoji oblíbenou divadelní scénu? Kolikrát jste byla letos v divadle? A na čem?
Chodím pravidelně do Národního divadla a na představení Spolku Kašpar. V Národním divadle mě zaujal Don Juan a Rock’n’roll.

. Kulturní sedma

Anketa, v níž oslovujeme české osobnosti a ptáme se na jejich kulturní zájmy a priority, bude jednou za několik dní vycházet exkluzivně v Kavárně on-line. Délka odpovědí záleží pouze a jen na oslovených osobnostech. Chcete-li znát odpovědi na Kulturní sedmu od někoho konkrétního, napište nám (idnes@idnes.cz), oslovíme jej. 

4. Při které hudbě se odvážete? Posloucháte ji raději doma v klidu, nebo na koncertě?
Hudba jde trochu mimo mě.

5. Chodíte se do kina hlavně bát, pobavit, nebo snad i poučit, ba povznést? Na čem jste byla v kině naposledy sama od sebe, dobrovolně? A co jste tomu říkala?
Do kina chodím často a dobrovolně. Bát se tam nepotřebuju, takže zbývá zábava, poučení i povznesení. Chodím na dokumenty a z hraných filmů mám ráda to, co se nějak dokumentům podobá. V poslední době mě zaujal rumunský film Čtyři měsíce, tři týdny a dva dny.

6. Kolik hodin týdně strávíte sledováním televize? Na kterou stanici se díváte především? Máte svůj oblíbený pořad?
Pravidelně se dívám na večerní zprávy. Sleduju filmy svých kolegů, především dokumenty, jinak je u nás televize vypnutá. Nesnáším televizi jako kulisu.

7. Zkuste zcela subjektivně, jen sama za sebe, jmenovat tři až pět nejvýznamnějších uměleckých děl, která v České republice po listopadu 1989 podle vás vznikla.
To je těžká otázka, ve chvíli, kdy odpovím, určitě si vzpomenu na něco dalšího a třeba zásadnějšího. Kniha: Jan Zábrana Celý život (ta vznikla dříve, ale až po roce 1989 mohla vyjít.
Divadlo: Hamletovská trilogie v Divadelním spolku Kašpar, režijní éra Petra Lébla v Divadle Na zábradlí.
Film: Marek Najbrt - Mistři a všechny filmy Bohdana Slámy.
Architektura: Tančící dům v Praze.
Výtvarné umění: Jitka a Květa Válovy, Václav Bláha, Jaroslav Róna, Antonín Střížek, Anežka Kovalová a jejich díla (určitě jsem zase na mnoho zajímavých autorů zapomněla).

, , Kavárna

Video