Město nechá majetek napospas bitkám

  • 80
Praha - Zatímco 46 světových státníků, kteří jsou už pomalu na cestě do Prahy na summit NATO, bude střežit policie, majetek města zůstane vydán napospas demonstrantům. Pražská radnice je totiž finančně vyčerpána srpnovými povodněmi a na pojištění svých budov a ohrožených částí centra nemá peníze.

Před dvěma lety se pražských protestů proti globalizaci účastnilo téměř deset tisíc demonstrantů. Podle Josefa Lomičky z odboru krizového řízení magistrátu způsobili největší škody právě v centru města.

"Během zasedání MMF a SB v roce 2000 byly škody na majetku Prahy vyčísleny zhruba na sedm milionů korun. Nejvíc utrpěla první městská část, kde byly škody za tři miliony, a správa komunikací, která za zničené silnice a chodníky zaplatila stejnou částku," řekl Lomička.

Letos by podle očekávání policie mělo do Prahy přijet demonstrovat až dvanáct tisíc odpůrců NATO. Radnice však nemá potřebné finance, aby si ohrožené části města pojistila.

Centrum se musí obejít bez pojistky
Nejohroženější je kromě historického centra i okolí Vyšehradu, kde se zasedání uskuteční. "Uvažovali jsme o pojištění Kongresového centra, ale pojišťovna požadovala dvousetinu hodnoty budovy, což při sedmimiliardové stavbě dělá téměř 14 milionů, a to je holý nesmysl," řekl radní pro bezpečnost Rudolf Blažek.

"Jednání ztroskotalo na výši pojistné částky. Pojistka by byla příliš vysoká a pojistné plnění jen do 400 milionů korun, což by v případě teroristického útoku stejně nestačilo," uvedla ekonomická náměstkyně ředitele magistrátu Zdena Javornická.

Město tak kvůli nevýhodné pojistné smlouvě nechá budovu, kde se zahraniční státníci setkají, nepojištěnou. Případné škody tak nakonec zaplatí ze svého.

Stejné je to i s dlašími ohroženými budovami a komunikacemi v Praze. "Kdybychom všechny a všechno pojišťovali, bylo by to tak náročné a drahé, že si to vůbec nedovedu představit," dodal Blažek.

Hasiči pojišťováka neuživí
Stejný problém je i u hasičského záchranného sboru (HZS). Mluvčí pražských hasičů Václav Hladík to hodnotí jednou větou. "Pojišťovák by se u nás rozhodně neuživil," říká přímo.

Hasiči totiž nemají nejen individuální pojištění (podrobnosti ZDE), ale nezajištěný je i jejich majetek. "Státní majetek u nás není pojištěn vůbec, protože na to nejsou vyčleněny peníze," potvrzuje šéf právního oddělení generálního ředitelství HZS Jindřich Rajman.

Policie zaplatí škody z vlastní kapsy
Kromě pražské radnice však bude muset platit případné škody na svém majetku i ministerstvo vnitra. Pokud policistům demonstranti zničí při násilných střetech v ulicích služební auta či výzbroj, vše půjde ze státní kasy.

Přitom jen vodní dělo, které policie dostala v říjnu od pražského magistrátu právě k zásahům při summitu, stálo přes osm milionů korun. A policie má celkem tři.

Odpůrcům se postaví strážci bez pojistky

"Majetek ministerstva vnitra pojištěn není," potvrzuje mluvčí policejního prezidia Ludmila Livancová. Podle ní se na pouliční nepokoje nevztahuje ani povinné ručení automobilů. "Majetek ve vlastnictví státu, se kterým přísluší hospodařit ústředním orgánům státní správy, nejsou předmětem pojistných smluv," tvrdí.

Policie sama přiznává, že za nedostatečným respektive nulovým pojištěním je nedostatek peněz. "Důvod je možné spatřovat hlavně v nedostatku finančních prostředků na krytí pojistného a také v rozsahu nemovitého majetku státu," uvedla Livancová.

Pojistka záchranek nepokoje nekryje
Jediná složka pražského záchranného systému, jejíž majetek pojištěný je, je záchranka. I když ale pražská záchranná služba, jejímž zřizovatelem je magistrát, má pojistnou smlouvu u Kooperativy, nevztahuje se na poškození majetku během summitu.

"Zjistili jsme, že nám nemohou hradit škody na majetku vzniklé při nepokojích, terorismu či válce. Takže až nám někdo něco při summitu zničí, stejně to nikdo nezaplatí," říká ředitel záchranky Zdeněk Schwarz.

Dodává, že vše půjde na jejich náklady a škody nakonec zaplatí opět město.

Pojišťovny mají jasno
Podle zástupců Kooperativy nejsou občanské nepokoje normální pojistnou událostí. "Kooperativa svým stávajícím klientům nabízí připojištění majetkových škod vzniklých v souvislosti s nepokoji při zasedání NATO. Pokud se na nás záchranná služba se žádostí obrátí, není to problém, jako u každého našeho klienta, který projeví zájem," uvedl její mluvčí Marek Vích.

Stejně mluví i ostatní pojišťovny. Všechny jsou však ochotny připojistit pouze své stávající klienty.

Například ale Česká pojišťovna zařadila toto připojištění do zvláštního režimu. "Sjednání tohoto připojištění je vázáno na splnění přísných kritérií," sdělil mluvčí Richard Kapsa. Jaká kritéria to jsou a kolik připojištění stojí, však neprozradil.

Pojišťovna Allianz zase jen na dobu trvání summitu NATO své klienty připojistit odmítá. "Připojištění proti občanským nepokojům není možné uzavřít krátkodobě a lze to jen společně s pojištěním majetku," tvrdí mluvčí Milan Káňa.

Pokud by si tedy některá ze složek integrovaného záchranného systému chtěla před agresivními demonstranty majetek pojistit, musela by pojišťovně připlatit za občanské nepokoje.

Policie ani hasiči však nemají peníze ani na klasické majetkové pojištění.

Magistrát je v klidu
Pražský magistrát zatím problém s pokrytím škod, které v ulicích způsobí demonstranti, příliš neřeší. "Záleží na rozhodnutí města, z jakých zdrojů se to pokryje. Zatím na to nějaké rezervy vyčleněny nejsou. Bude se to řešit, až škody vzniknou," dodává náměstkyně Javornická.


Video