Joschka Fischer: „Nový Blízký východ“ se zdá být na obzoru

  17:49
Blízkovýchodní politika amerického prezidenta George W. Bushe nepopiratelně dosáhla jedné věci: podařilo se jí důkladně destabilizovat region. Výsledky ani trochu neodpovídají tomu, v co USA doufaly. Demokratický a prozápadní Blízký východ je stále ve hvězdách.

Rakety a kaťuše učinily už v roce 2006 při konfliktu mezi Izraelem a Libanonem z tankové války zastaralou věc. | foto: Reuters

Věci se sice nevyvíjejí tak, jak američtí neokonzervativci zamýšleli, nicméně se vyvíjejí. Historické selhání jménem válka v Iráku, zánik sekulárního arabského nacionalismu a raketově stoupající ceny ropy a plynu vnesly do regionu hluboké změny. Od Damašku po Dubaj, od Tel Avivu po Teherán se na obzoru začíná rýsovat nový Blízký východ.
 
Starý Blízký východ vyrostl z hranic a politických entit, které po pádu Osmanské říše v roce 1918 vytvořily evropské mocnosti. Jeho ideologickou hnací silou byl Evropou inspirovaný sekulární nacionalismus, který usiloval o politickou a společenskou modernizaci prostřednictvím vládní akce shora. Tento druh nacionalismu nebo "arabského socialismu" dosáhl vrcholu během studené války, kdy se mohl opřít o sovětskou podporu ve vojenské, politické a hospodářské oblasti.

Zánik jednoho pořádku
Jeho konec nastal s koncem Sovětského svazu, poněvadž zkostnatěl v autoritářské, zkorumpované a neefektivní vojenské režimy a diktatury. Zánik SSSR zároveň v mnoha arabských státech vyvolal hlubokou vojenskou krizi: bez podpory Sovětů coby vnějších garantů jejich vojenských kapacit už nacionalistické režimy nedokázaly držet krok s vojenskou modernizací.

Nacionalistické režimy proto postupně ztratily domácí lidovou legitimitu a vzniklo vakuum, které dnes do značné míry zaplnili nestátní aktéři. Změnily se také ideologické síly a projevy moci, když sekularismus byl nahrazen politickým islámem, který přitom umně do sebe začlenil sociální otázky i revoluční protizápadní nacionalismus.
 
Modernizuje se vše, i konflikty
Starý Blízký východ lze dnes nalézt v Sýrii, Egyptě, Jemenu, Tunisku, Alžírsku a Palestině kontrolované Fatáhem. K novému Blízkému východu se pak řadí Dubaj, emiráty v oblasti Perského zálivu, Izrael, ale i Hizballáh, Hamás a džihádistický terorismus - a částečně také Írán a Saúdská Arábie. Rovněž Jordánsko a Maroko se snaží k novému Blízkému východu přidružit.

Tyto příklady očividně naznačují, že "nový" nemusí nutně znamenat lepší, nýbrž prostě jen jiný a modernější. Modernizace s sebou v žádném případě nenese řešení konfliktů, které v regionu nadále hnisají. Místo toho se i tyto konflikty "modernizují", což by je mohlo učinit ještě nebezpečnějšími než v minulosti.
 
Jeden aspekt takové modernizace byl patrný v libanonské válce mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006, kdy rakety a kaťuše učinily z tankové války zastaralou věc. Nestátní aktéři typu Hizballáhu, Hamásu a Al-Kajdy současně zaujali místo tradičních armád a sebevražední atentátníci vybavení automobilovými bombami nebo pásy s výbušninami vystřídali partyzánské bojovníky s kalašnikovy.

Čtyři podstatné změny
Možná nejvýznamnější změnou je však posun politického a vojenského těžiště regionu. Zatímco u starého Blízkého východu představovali nejdůležitější ožehavá místa Izrael, Palestina a Libanon, po válce v Iráku se regionální moc a politika soustřeďují do oblasti Perského zálivu.

Dominantním konfliktem už není izraelsko-palestinské zápolení, nýbrž hrozba střetu mezi Íránem a Saúdskou Arábií o subregionální nadřazenost a mezi Íránem a USA o regionální hegemonii. Dnes je prakticky nemožné zavést do praxe jakékoliv řešení izraelsko-palestinského konfliktu bez Íránu a jeho místních spojenců - Hizballáhu v Libanonu a Hamásu v Palestině.
 
Válka v Iráku proto v jistém smyslu představuje strategický a vojenský most mezi starým a novým Blízkým východem. Americká intervence vnesla do regionu čtyři dalekosáhlé změny:
 
První: Uvolnila stavidla hegemonistických ambicí Íránu a dopomohla mu ke strategickému postavení, jakého by sám nikdy nemohl dosáhnout.
 
Druhá: Demokratizace Iráku zvýšila moc šíitské většiny, která potažmo nesmírně posílila vliv Íránu. Válka v Iráku proměnila staletí trvající šíitsko-sunnitský konflikt tím, že mu dodala moderní geopolitický význam a rozšířila ho do celého regionu.
 
Třetí: Vzestup Íránu představuje existenční hrozbu pro Saúdskou Arábii, protože šíitská většina obývá na ropu bohatý severovýchod země. Íránem ovládaná šíitská vláda v Bagdádu by ve střednědobém výhledu ohrozila územní celistvost Saúdské Arábie - takový scénář Saúdové nemohou a nebudou akceptovat.
 
Čtvrtá: Kdyby se měl stát Írán jadernou mocností, znamenalo by to dramatickou eskalaci existenčních obav Saúdů. V obecnější rovině by konvenční vojenská síla na Blízkém východě do značné míry ztratila na hodnotě, což by zákonitě vyústilo v regionální závody v jaderném zbrojení.
 
Klíčový bude osud Iráku
Z této nové situace vyplývá hrozba rozpadu celého anglo-francouzského systému blízkovýchodních států. Prvním kandidátem rozpadu je samozřejmě Irák.
 
Otázka, zda se Irák podaří udržet pohromadě navzdory etnickým a náboženským třenicím, které stavějí Kurdy proti Arabům a sunnity proti šíitům, je jednou z nejnaléhavějších otázek pro nový Blízký východ. Rozpad Iráku by se totiž dal jen těžko udržet v jeho hranicích; mohl by vyvolat naprostou balkanizaci regionu.
 
Další důležitou otázkou je, zda se politický islám pohne směrem k demokracii a akceptaci modernosti, anebo zda zůstane uvězněn v radikalismu a vzývání minulosti. První linie této bitvy se momentálně nenachází na Blízkém východě, nýbrž v Turecku - její výsledek však zákonitě bude mít obecnější význam.

Vznik nového Blízkého východu může představovat příležitost k nastolení regionálního pořádku, jenž bude odrážet legitimní zájmy všech zúčastněných aktérů, zajišťovat bezpečné hranice a nahrazovat hegemonistické aspirace průhledností a spoluprací. Pokud se taková příležitost nenaskytne nebo nebude využita, stane se nový Blízký východ daleko nebezpečnějším, než byl ten starý.
 
© Project Syndicate

Autor byl v letech 1998 až 2005 německým ministrem zahraničí a vicekancléřem, stál téměř dvacet let v čele německé Strany zelených. Nyní přednáší v USA.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Železniční koridor mezi Ostravou a Slovenskem stál, vlak tam srazil člověka

28. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  12:22

Nehoda v neděli dopoledne téměř dvě hodiny komplikovala provoz na hlavním železničním koridoru mezi...

Benda, Rouček, Dryml a další. Do europarlamentu kandidují známá jména

28. dubna 2024

Premium Nejen politickými proklamacemi a sliby lákají strany voliče. Součástí kampaní jsou i známé tváře....

Ukrajinská armáda na frontě postupně míří k bankrotu, varuje analytik

28. dubna 2024

Podcast Ukrajinská armáda na frontě čelí čím dál většímu tlaku. Především v Donbasu je situace kritická....

VIDEO: Paraglider se zřítil ze třiceti metrů na poušť. Sám si zavolal záchranku

28. dubna 2024  11:45

Třiatřicetiletý Anthony Vella testoval nad texaskou pouští severozápadně od Austinu motor BGD Luna...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...