Hledání pana Evropy

  10:19
Média si všímají především strhující kampaně před americkými prezidentskými volbami, ale zápas o vůdcovský post probíhá i v Evropě. Právě teď se oči upírají na nevyhlášené favority v boji o post prvního jmenovaného předsedy Evropské rady.

Evropská unie | foto: Lubomír Ančinec

Nikdo – ani lidé v tomto procesu úzce angažovaní – skutečně neví, jak se čelní představitelé Evropské unie vybírají. Neexistují žádná formální pravidla, natož volby; tak nějak se v médiích vynořují jména těch, kdo se mají stát součástí tajemného interního vyjednávacího systému EU.

K mání je vlastně pět postů, takže se mezi evropskými kancléřstvími vedou spletité, leč utajované diskuse, kdo může co udělat, aniž by narušil jemnou rovnováhu mezi politickými rodinami a velkými a malými státy.

Jádrem tohoto procesu je ještě ošemetnější otázka, zda by ti, kdo převezmou zodpovědnost za hlavní instituce EU, měli být silní lídři. V principu všichni chtějí těžké váhy; v praxi se ale mnozí národní předáci představě nezávislejšího a průbojnějšího týmu v Bruselu brání.

Pak je tu Tony Blair...
Toto dilema průzračně ztělesňují dva zřejmí kandidáti na nejvyšší post „pana Evropy“. Na jedné straně je tu bezpečná jistota zosobněná Jeanem-Claudem Junckerem, ostříleným ministerským předsedou maličkého Lucemburska, který zná všechny jemnůstky politického soukolí EU a předsedá ministerskému výboru eurozóny. Nebude dělat dusno, ale také neudělá díru do světa.

Pak je tu Tony Blair. Celosvětově proslulý, ale kontroverzní Blair dokáže sjednotit veřejné mínění a dodat evropskému projektu na exponovanosti, po níž EU prahne. Je u něj ale také pravděpodobné, že by reprezentativní funkci symbolické tváře EU, již by zastával 30 měsíců, proměnil v post s větším politickým vlivem, než by se 27 národním lídrům asi líbilo.

O dalších čtyřech postech se zřejmě rozhodne v rámci balíčku dohod, kvůli potřebě dosáhnout jisté rovnováhy. Zaprvé je tu otázka, zda má na další pětileté období zůstat současný předseda Evropské komise, někdejší portugalský premiér José Manuel Barroso. Svůj počáteční slib, že bude novým koštětem, které tento výkonný orgán EU dobře vymete, vyměnil za práci kapitána, který udržuje směr; navíc vzniká otázka, zda by se jeho znovuzvolením tato funkce pro jeho následovníky nestala standardním 10letým postem bez ohledu na schopnosti.

Nic není jisté
Obsazení postu č. 3 – zahraničněpolitického šéfa, který bude mít rozšířené zdroje a pravomoci, aby mohl stavět na základech vytvořených Javierem Solanou – vypadá přímočařeji. Solana, jemně hovořící Španěl, jenž dříve působil jako generální tajemník NATO, vypadá jako zřejmý favorit, který funkci na několik měsíců převezme, než ji předá Carlu Bildtovi, švédskému ministru zahraničí a bývalému premiérovi, jenž si vydobyl mezinárodní renomé v 90. letech na Balkáně.

Nic ale není jisté. Kdyby snad jako kompromisní kandidát mezi Junckerem a Blairem uspěl dánský předseda vlády Anders Fogh Rasmussen, jak se všeobecně naznačuje, přítomnost dvou středopravých Skandinávců by představovala problém. Zbývající dva posty, tedy funkce předsedy Evropského parlamentu a „pana Eura“, kterou v současnosti zastává Juncker, budou také muset přispět k celkové rovnováze a odrážet výsledek voleb do Evropského parlamentu v půli roku 2009.

Další neznámou v tomto naprosto nedemokratickém a nepředvídatelném procesu je parlament. Podle Reformní smlouvy – málo odlišného nástupce kontroverzní evropské ústavy, který vytváří post předsedy EU – bude mít své slovo i 785 poslanců parlamentu. V uplynulých letech mohly kandidáty do nejvyšších evropských funkcí torpédovat jen vlády, teď je ale bude moci odmítnout i parlament. Není vůbec jasné, kdo bude mít silnější pravomoc, aby rozhodl o výsledku.

Ani Peking, ani Pchjongjang
Tato nejistota začíná přitahovat pozornost k zásadní otázce, zda EU může nadále své lídry vybírat takovým podivným a tajnůstkářským způsobem. Když bývala Unie menší a skromnější, mezivládní handly se jevily přijatelně, do značné míry proto, že národní politici mohli význam „Evropy“ bagatelizovat.

Jelikož EU by dnes na světové scéně ráda hrála přesvědčivou úlohu, posun k otevřenějšímu systému se zdá nevyhnutelný. Partneři EU ve Washingtonu, Pekingu i jinde už dávají najevo, že národní lídři prohlašující, že hovoří za Evropu, postrádají věrohodnost, stejně jako předáci EU, kterým zase tak zjevně schází přesvědčivý politický mandát.

Objevují se dva jasně vyprofilované myšlenkové proudy. Na jedné straně jsou ti, kdo tvrdí, že jde o citlivé a komplikované otázky mimo chápání většiny voličů a že více demokracie by vedlo buď k populismu, anebo k trapně hojné volební neúčasti. Ostatní jsou přesvědčeni, že EU nelze dál řídit v duchu připomínajícím poměry v Pekingu, či dokonce Pchjongjangu. Ať už bude starými metodami sestaven jakýkoli tým, této otázce neunikne.

© Project Syndicate/Europe’s World, 2008.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...