Diskuze

Odmítali jíst arabskou zeleninu a ovoce, proto křižáky kosily kurděje

Snažili se uchvátit cizí zemi ve jménu křesťanství, doplatili přitom na strach z jejích, cizáckých potravin. Ludvíka IX. Francouzského a jeho křižáckou výpravu nezabíjel mor, jak se píše v historických dílech. Sužovaly je kurděje, protože odmítali jíst lokální zeleninu a ovoce.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MN

A dnes se polyká vitamín C v dojemné víře, že ochrání před nachlazením. Toť velký úspěch farmaceutického průmyslu.

0 1
možnosti
Foto

J38a96n 81M43a54r82š72á21l

28. 7. 2019 21:08

Velmi zajímavé, opravte jenom, prosím, Johna Tristana na Jeana Tristana. Čerpal jste z anglických zdrojů, jde ale o Francouze. Takže král Ludvík (v originále Louis, ale jména panovníků se obecně počešťují) měl syna buď Jeana (nepočeštěno), nebo Jana (počeštěno).

7 0
možnosti
LP

Musím pochválit pana Grešlika. Je vidět, že si něco načetl a povětšinou má podle mne i pravdu. Míšo, nepište hlavně o Rusku! Tam z vás zaujatost kape po litrech a zbytečně si svůj jinak inteligentní projev ideologicky pokřivenými výlevy kazíte. Ovšem, za poznámky k těmto středověkým anabázím Vám dávám velké plus.

Pokud bych i já měl přispět svojí troškou do mlýna, tak bych řekl, že celé křížové výpravy, nedávná doktrína "zadržování komunismu", "obrana socialistického tábora", dnešní "export" demokracie, "obrana ruských cenností" či "podpora progresívních sil v rámci různobarevných revolucí" mají jednoho společného jmenovatele. Tím je snaha udržet či rozšířit geopolitický vliv v klíčovém teritoriu, případně zabránit v tom samém protivníkovi. Celé to doprovází propaganda o tom, kterak my konáme správně a oni jsou padouchové. To se moc nemění.

Svatá místa byla tehdy důležitá, tak jsme o ně bojovali. Nakonec nás odtamtud vypráskali. Mimo jiné i proto, že naši předci se tam zhusta chovali jako dobytek a tehdy náš křesťanský svět nikterak takticky ani technologicky ten arabský nepřevyšoval. Na rozdíl od dnešních dob. No a k tomu i hrubé podcenění logistiky, jak zde pár lidí zmínilo.

0 2
možnosti
Foto

Ideologicky pokrivený názor na Rusko je to možno len z vášho pohľadu. Moje názory sa príliš nepozdávajú ani Ukrajincom. Lenže okrem historických záznamov stoja za nimi najnovšie napr. aj testy DNA. :-)

1 0
možnosti
JP

Tak to by bylo na další kapitolu do knížky, kterou jsem kdysi četl. Pojednávala o vojenských omylech v historii. Tohle by se tam hodilo.

1 0
možnosti
Foto

V čom spočíval ten omyl? :-)

0 0
možnosti
DR

Z diskuze níže: "Veškeré křížové výpravy proti muslimům byly obranné proti barbarským lupičským agresorům nastolujícím v dobytých provinciích říše římské tyranii."

Hrubá neznalost historie. Například IV. křížová výprava byla namířena proti Byzantské říši.

10 1
možnosti
TM

Primárně byla namířena do Svaté země a Egypta proti muslimům.

Jen se to pak "zvrtlo".

4 0
možnosti
TT

Když dáte v perexu čárku za "jejích", musíte ji dát i za "cizáckých" - nebo ji můžete vynechat. Ale co, pravopisná chyba je pravopisná chyba, z toho se nestřílí, ovšem když v popisce úvodního obrázku tvrdíte, že se Ludvík IX. Francouzský dopouštěl "dobyvačných křížových výprav proti muslimským zemím", zkreslujete historii tak výrazně, že prostě lžete. Veškeré křížové výpravy proti muslimům byly obranné proti barbarským lupičským agresorům nastolujícím v dobytých provinciích říše římské tyranii.

Vaši angažovanost v oblasti dějin cením, ale z tohoto článku už si víc nepřečtu. Vodsavaďsa podsavaďsa.

1 8
možnosti
Foto

Hlavně tam je hrubka, má tam být 'jejich'.

0 0
možnosti
Foto

Počas 2. svetovej vojny mali Nemci v rovnakej oblasti 3x vyššiu chorobnosť, ako Briti. Rozhodovali o tom maličkosti. Nemci vykonávali potrebu niekde "za kopečkom". Briti postavili latríny. K nemeckým pozíciam sa zleteli muchy zo širokého okolia, samozrejme lozili Nemcom aj po jedle a šírili choroby...

Na túto maličkosť existuje dokonca zákon aj v Biblii (Deuteronomium 23:14). Asi nie náhodou. Križiaci určite trpeli pestrou paletou chorôb.

22 0
možnosti
VF

Taky spojenci měli k dispozici Penicilin který zachránil spousty zraněných vojáků.

0 0
možnosti

Všechno podstatné pro lidstvo se odehrálo až v posledních 100-200 letech (rozvoj, technická revoluce, objevy, antibiotika, atd.). Z pohledu historie jde o nicotný čas. Do té doby musel být lidský život jedno velké utrpení a tápání v neznalosti.

8 1
možnosti
Foto

Časť toho podstateného sa udiala napr. v stredoveku. Možno ešte podstatnejšieho. Časť v staroveku... :-)

3 0
možnosti

A cože to tedy celou dobu jedli, když nejedli místní ovoce a zeleninu. Když napíšu odmítali jíst místní ovoce a zeleninu, tak napíšu co jedli.

9 0
možnosti
VL

V66á45c75l74a70v 30L68a80d54a

28. 7. 2019 18:50

Třeba ovce a kozy ;)

0 0
možnosti
IZ

Po necelých dvou měsících bez ovoce a zeleniny zemřel na kurděje?

6 0
možnosti
RP

Nejspíš měl i ve Francii tak mizernou životosprácu, že už byl silně "nahlodaný".

Fanatický křesťan - možná doma ve Francii nejedl ani čerstvé ovoce ani čerstvé maso a ryby, třeba žil jen o skývě hrubého chleba s otrubami a a vodě a podobné stravě typu klášterních postních oplatek atd.

Klidně ale třeba mohl mít raka a v tom Tunisku už v závěrečné fázi, kdy se to prožralo přes dásně ven, odtud to plivání kousků vlastního masa. rak nebyl za středověku tak neobvyklý, jak by se zdálo, akorát to tehdy moc nerozpoznali.

Zátěž by tam byla, třeba kouř ze svícení pochodněmi a svíčkami a z krbů špatně fungujícími komíny, léky na bázi arzenu nebo dehtu, uzené maso konzervováno kouřem ze dřeva ne na chuť, jao dnes, ale na výdrž masa, tudíž podstaně víc než se konzervuje dnes....

5 0
možnosti