iDNES.cz / Volby

  • Úterý 18. června 2019 Milan

PŘEHLEDNĚ: Kampaň vrcholí. Co slibují politici v Praze, Brně a Ostravě?

  14:46aktualizováno  14:46
Do komunálních voleb zbývá už jen deset dní. Politici tak mají poslední čas na přesvědčení nerozhodnutých voličů. S pomocí projektu Volební kalkulačka, ve kterém mají kandidáti možnost představit své plány i sami sebe, přinášíme přehled hlavních slibů uchazečů o magistrát tří největších českých měst.
Část 1/3

PrahaVíce bytů, parkovišť i školek

Doprava

Pro část kandidátů je nejdůležitější téma doprava. Politici nejčastěji zmiňují problém parkování, dokončení vnějšího a vnitřního okruhu, rozšíření tras tramvají a metro D. Někteří mluví i o stavbě železniční tratě z Prahy do Kladna, která by odbočovala na letiště.

Volební lavička

Projekt vytvořili výzkumníci z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Politici kandidující v komunálních volbách dostali možnost uvést své programové priority a představit sami sebe voličům. Kromě investičních priorit se tak na stránkách průzkumu mohou lidé dozvědět, jaký je například nejoblíbenější vtip jejich kandidáta či jak si představuje fungování škol a školek ve svém městě. Na stránkách lze také politiky mezi sebou porovnávat.

Do projektu se zatím zapojilo více než 450 kandidátů z více než 200 obcí.

Snížit intenzitu automobilové dopravy by podle nich mohla například P+R parkoviště. Se změnou dosavadního systému modrých zón souhlasí většina stran. ODS, KSČM a Spojené síly pro Prahu (koalice STAN, TOP 09 a KDU-ČSL) mluví o vytvoření celopražského systému parkování. Rozumní navrhují, aby modré parkovací zóny byly pro obyvatele Prahy zdarma.

Zelení vidí potenciál ve vybudování nové městské železnice. Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí považuje za důležitou výstavbu vysokorychlostní trati. „Jen tak se uvolní kapacita tratí pro příměstskou dopravu,“ uvedl kandidát strany Tomáš Krčma.

Evropská koalice prosazuje hlavně tramvaje na elektřinu či autobusy s CNG plynovým pohonem. Strana by nahradila vozidla městských organizací za elektromobily.

Bydlení

Kandidáti se shodují, že je v Praze nutné podpořit bytovou výstavbu. Spojené síly pro Prahu i Evropská koalice pro Prahu chtějí zvýšit počet nových bytů o tisíce ročně, ANO mluví o 140 tisících do roku 2030. Lídr strany Petr Stuchlík navrhuje, aby developeři minimálně 5 procent bytů prodali městu za cenu nákladů a podíleli se na výstavbě infrastruktury.

Praha

V Praze v komunálních volbách kandiduje 29 politických stran, do průzkumu se zapojilo třináct z nich (ODS, Evropská koalice pro Prahu, Soukromníci, Zelení, Praha Sobě, Rozumní, Piráti, ANO, Koalice STAN a TOP 09, Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí, PRO Zdraví a Sport, ČSSD, KSČM).

„Službu Airbnb nechceme plošně zakazovat, ale je třeba jí vrátit původní záměr sdíleného bydlení, tedy krátkodobý pronájem vlastního bytu,“ uvedl Jan Čižinský ze strany Praha Sobě. Zelení by chtěli Airbnb omezit zvýšením lázeňských poplatků a zkrácením doby pronájmu, využili by i daňové nástroje.

Školy a školky

V oblasti školství se politici chtějí zaměřit na platy učitelů. Rozumní plánují mzdy zvýšit na úroveň „obvyklou ve starých zemích EU“, Praha Sobě by do platů investovala 1,5 miliardy, Piráti by chtěli pedagogům zvýšit mzdy jako kompenzaci zvýšených životních nákladů v metropoli.

Kandidáti také hodlají zlepšit nedostatečnou kapacitu a dostupnost školek a škol. ODS a Spojené síly pro Prahu vidí cestu ve větší spolupráci s městskými částmi.

Sociální služby

Kandidáti slibují zvýšit kapacitu v domovech pro seniory, zmiňují i zajištění asistenčních služeb pro seniory a handicapované. „Chceme zavést senior taxi. Jednou měsíčně by ho mohl využít každý senior na cestu k lékaři či na nákup,“ navrhl Jakub Landovský z ČSSD.

Triumf ODS, katastrofa ČSSD, předpovídá průzkum výsledky voleb v Praze

KSČM chce obnovit dotované jesle a navýšit terénní a pečovatelské služby. ODS navrhuje zavedení služby tísňové péče pro osaměle žijící seniory.

Spojené síly pro Prahu hodlají v sociální oblasti spolupracovat zejména s neziskovkami. „Jejich existenci považujeme za základ sítě poskytovaných služeb Prahy,“ uvedl lídr koalice Jiří Pospíšil. Lidem v těžké sociální situaci by podle něj měla pomáhat Zelená linka, Piráti hovoří o vytvoření funkce městského koordinátora.

Bezpečnost

Bezpečnost chtějí politici zajistit navýšením počtu strážníků v ulicích. Podle hnutí Rozumných a Soukromníků městská policie spíše uděluje pokuty, než aby chránila občany, což by se podle nich mělo změnit.

Hnutí Praha Sobě chce vylepšit veřejné osvětlení v nedostatečně osvětlených částech města, zejména v parcích a na cyklostezkách. Zelení a Piráti prosazují regulaci hazardu, ANO a Rozumní bezpečnější cestování v MHD. ČSSD a Spojené síly pro Prahu zmiňují lepší připravenost na blackouty nebo živelné pohromy.

Investiční priority
Tomáš Krčma (Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí)Stavba metra trasy D, záchytná parkoviště
Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu)Prioritou číslo jedna je dopravní infrastruktura
Marta Semelová (KSČM) Investice do bydlení a do dopravy
Zdeněk Hřib (Piráti) Doprava (MHD, okruhy, cyklostezky, P+R) a byty
Petr Hanning (Rozumní) Byty, tramvajové tratě, komunikace na okraji Prahy
Ondřej Mirovský (Zelení) Výstavba dostupných bytů, tramvaje a železnic
Jan Čižinský (Praha Sobě)Záchytná parkoviště P+R a mobilní signál v metru
Jakub Landovský (ČSSD) Rozšiřování a zkvalitňování MHD
Bohuslav Svoboda (ODS)Chceme dokončený Pražský i Městský okruh
Ladislav Linek (Soukromníci)Dokončení obchvatu Prahy, výstavba trasy metra D
Petr Stuchlík (ANO)Dostavíme městský okruh a zahájíme stavbu metra D
Tomáš Dvořák (PRO Zdraví a Sport)Výstavba multifunkčních sportovních hal
Jiří Witzany (Evropská koalice pro Prahu)Výstavba multifunkčních sportovních hal

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Sněmovní volby by vyhrálo ANO, ODS má o půlku hlasů méně

Andrej Babiš komentuje úspěch Alexandra Vondry do EP

Sněmovní volby by nyní jasně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,5 procenta hlasů. Druhá ODS by dostala zhruba o polovinu...

Na kampaň do eurovoleb zatím nejvíce přispěli sami europoslanci

Pavel Svoboda (KDU - ČSL)

Dary za statisíce i celý milion. Na účty politických stran začínají přibývat příspěvky na kampaň před blížícími se...

Referendum o czexitu je nesmysl, řekl europoslanec Poc v Rozstřelu

Lídr kandidátky ČSSD do eurovoleb Pavel Poc v diskusním pořadu Rozstřel...

Sociální demokraté ve svém programu do eurovoleb slibují například boj proti nerovnosti mezd či dvojí kvalitě potravin....

Najdete na iDNES.cz