Diskuze

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí. Tento díl videoseriálu Století československé techniky je věnován samopalu vzor 58.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VK

V67i10l21é59m 16K33l90i98k12a

27. 11. 2018 21:05

Video: problém byl dodržení předepsané hmotnosti 2,7 kg bez zásobníku - nakonec pomohl letecký průmysl - technologie výroby hliníkových slitin, zásobník tak nemusel být z těžké oceli.. To nás komentátor testuje, jestli dáváme pozor ;-D??

0 0
možnosti
VV

Je ta kadence nejak dulezita? Dovedu si predstavit ze v optimalnim pripade trefim prvni rakou protivnika, treti zvon na kostele a desatou helikopteru.

0 0
možnosti

To záleží na okolnostech. U těžkého kulometu je vysoká kadence pozitivní vlastností, proto měl mg42 s kadencí 1200/min takový úspěch, protože u kulometů se dají zvládnout dlouhé mířené dávky. U ručních dlouhých zbraní je dlouhá mířená dávka problém udržet, po nácviku to jde a dá se s Sa58 ze stoje kosit tak na cca 25m(frajeri možná i 50 popisuju jen podle toho,co jsem videl).

Vysoká kadence komplikuje zvládnutí zbraně z ramene v dlouhé dávce, proto měl MP40 pneumatický tlumič který zpomaloval kadenci, aby se dal lépe zvládnout.

Ale extrémní kadence umožní lepší výsledky s krátkou dávkou, zbraň prostě střílí tak rychle, že dvě až tři rány jdou do stejného místa. Zajímavé kadence začínají na cca 2000/min. Existuje zřejmě jediný používaný vzor, který zvládne dvojstrel na 1800/min - Ruska AN 94.

Takže rozdíl mezi 600 a 800/min nemá cenu řešit. Větší kadence může poskytnout malou výhodu pár zkušeným a ostatním bude jedno nebo jim bude lehce vadit

1 0
možnosti
PZ

Tu kadenci jako plus nema cenu brat važně..Proto se se brutalně přehrivala.Takze predstava o tom jak vojak hbite meni zasobniky a vyuziva brutal kadence by vedla k nefunkcnosti..

1 0
možnosti
JV

J84a76n 42V28i83n96t55r

20. 11. 2018 22:17

Vojáci ( mimo bigošů) za celou vojnu ze samopalu vystřelili tak cca 20 nábojů. Zato ho asi stokrát rozebrali a vyčistili.

7 0
možnosti
JV

J24a55n 27V68i15n61t55r

20. 11. 2018 18:37

Moje zkušenost se SA 58 je taková, že když jsme v rámci letního soustředění vojenské katedry týden stanovali na Dobré vodě, zarezly součástky závěru tak důkladně, že samopal nejen nešel natáhnout ale skoro ani rozebrat. Nám pak lampasáci tvrdili, že nešlo o "ostré" zbraně, ale jen cvičné.

0 0
možnosti
Foto

K44a45r35e94l 27S46e38i41d53l

19. 11. 2018 21:35

1) Po přečtení diskuze k terminologii - za první republiky se u nás používal pro kulomety termín "strojní puška", patrně převzatý z německého (rakouského) "maschinengewehr".

Samopal byl zřejmě inspirován sovětským vzorem, kdy byl termín "avtamat" použit pro Špagina i později pro AK. Mimochodem, vzhledem k výkonu sovětského pistolového náboje, používaného za války v samopalech, Sověti neměli takovou potřebu vyvíjet zbraň na redukovaný náboj, jako Němci.:-)

2) Zajímavost - Ve filmu Full Metal Jacket (český název "Olověná vesta":-() je Sa vz.58 použit Vietnamci jako odstřelovačská puška. Vnímám to jako určitou poctu amerických filmařů jeho přesnosti.;-)

1 0
možnosti
JH

Zastávám názor, že termín samopal byl pro vz. 58 zaveden jako obdoba ruského jednoslovného termínu avtomat.

Ale nemůžu souhlasit, že by Rusové termín avtomat používali pro své meziválečné a druhoválečné samopaly. Označení těchto samopalů vždy začínají "PP", což znamená pistoljet-pulemjot. A toto i zapadá do kontextu doby, kdy Němci používali termín Maschinenpistole a my termín kulometná pistole. Pokud je mi známo, avtomat byl zaveden právě s AK-47 jakožto označení nové kategorie zbraně (dnes nazývané útočná puška).

Co by mě ovšem zajímalo, kdy a odkud se v češtině vzal termín samopal. Čili kdy a proč se přestal používat meziválečný termín kulometná pistole (když v ruštině i němčině se takový termín používal beze změn dále). Ačkoli teď si vzpomínám na jednu ruskou druhoválečnou píseň, kde slovo samopal zaznívá - takže možná to byl ruský slangový název a k nám se dostal s ČS vojáky ze SSSR.

1 0
možnosti
RV

V rámci privatizace a likvidace armádních úpřebytků měla být kosa dodána do každé rodiny s bedýnkou nábojů.

Tu svojí jsem měl rád. bylo to jedna z hezkých a zajímavých věcí, které mě armáda poskytla. Ovšem kompenzovala to spoustou věcí, na které se snažím zapomenout.

Ta moje potvora měla "vadu" šlo z ní vystřelit s citlivým prstem jednotlivej náboj i s nastavením na dávku. Na střelnici jsem to využíval o106 :-) Figury padaly v pohodě, ale kulometné hnízdo na mě bylo daleko a když jsem ho neviděl v pohybu, tak jsem ho prostě moc neviděl, ale dalo se odadnout, kde je a ušetřené náboje mě pomohly ho sklátit :-) a když zbylo, takl jsem kamarádům "pomáhal" alespoň s figurama.

Přijímač na bigošárně bylo takové malé peklo na zemi......

Perličkou je, že jsem se ke kose dostal vloni po 32 letech a najednou mě to přišlo jako takové malé prdítko, v rukou se ztrácející.... ve vzpomínkách byla fakt větší :-) a v porovnání s pumpou a dalšíma "klackama" pro větší muže tuplem. Ale stejně je daleko lepší být nejen u kosy za a ne před ní.

3 0
možnosti
KK

Díky za výborný článek, hned jsem si vzpomněl na přijímač v roce 86 a následné měsíce ...

1 0
možnosti
Foto

Jasna nevyhoda, ktera diskvalifikuje Sa. 58 na bojisti je jeho zasobnik.

0 4
možnosti
Foto

Proč? Je to kopyto?

0 0
možnosti