MGCS podle Rheinmetallu

MGCS podle Rheinmetallu | foto: Rheinmetall

Nový evropský tank bude oplývat umělou inteligencí, přijde v roce 2035

  • 190
Německé ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že nový německo-francouzský tank MGCS vstoupí k jednotkám v roce 2035. MGCS nahradí ve Francii tanky Leclerc a v Německu tanky Leopard 2.

Vývoj nového evropského tanku MGCS (Main Ground Combat System) mentoruje německo-francouzská společnost KNDS (KMW+Nexter Defense Systems). Na projektu se podílí také německá společnost Rheinmetall. Podle návrhu německých a francouzských politiků se mají německé firmy na projektu podílet shodně po 25 %, francouzská Nexter ze zbývajících 50 %.

Francouzský La Tribune ale píše, že firma Rheinmetall dělá „potíže“, protože se jí nelíbí její 25% podíl. Armin Papperger, výkonný ředitel Rheinmetallu, chce podle francouzských médií údajně také vedení v KNDS. Není divu, MGCS se stane v budoucnu pro evropské země zřejmě jedinou tankovou alternativou, již nyní se o MGCS zajímá Španělsko, Itálie a Polsko. Ve hře jsou tak zakázky za desítky miliard eur.

MGCS podle Rheinmetallu

Výsledek zákulisních jednání neznáme, ale společnost Rheinmetall je velmi aktivní. Dne 20. listopadu zveřejnila prezentaci o svých obranných projektech. Na jednom snímku Rheinmetall ukázala svou představu MGCS (viz úvodní obrázek). MGCS je ale stále ve stádiu úvah a žádná výsledná podoba nebo koncepce nebyla přijata.

Podle poslední zprávy německého ministerstva obrany se ale počítá s vývojem celé rodiny vozidel MGCS, která mají překonat „omezení výkonu jediné platformy“. Podobný koncept Rheinmetall použil u bojových vozidel Lynx a Boxer, na společný podvozek lze snadno umístit různé zbraňové nebo užitkové moduly.

Vývoj a hledání finální koncepce tanků MGCS skončí až v roce 2025. V letech 2024 až 2027 dojde ke stavbě technologických demonstrátorů MGCS. Po roce 2028 vzniknou prototypy pro vojskové zkoušky u francouzské a německé armády a první tanky MGCS vstoupí do služby v roce 2035.

Navrhovaná digitální věž tanku MGCS

Kromě toho Německo hodlá pokračovat v modernizaci stávajících tanků Leopard 2. Ostatně vzhledem k rychlosti průmyslové výroby, složitosti zavádění tanku do výzbroje (výcvik, servis, logistika) a očekávaným vývojovým průtahům tankové prapory s MGCS překonají v bojeschopnosti prapory leopardů až po roce 2040.

Bundeswehr nedávno převzal první modernizované tanky Leopard 2A7V, ale později se počítá také s použitím dálkově ovládaného bojového modulu nebo s aktivním systémem ochrany (APS). Slibnou technologií, kterou již testují izraelské tanky Merkava, jsou systémy řízení palby využívající umělou inteligenci. Tyto systémy pomocí 360° kamer (denních, termovizních) dokážou „pochopit“ bojovou scénu a radit posádce.

Systém například ve zlomku sekundy rozpozná nepřátelský tank na vzdálenost několika kilometrů (ukrytý v porostu), a pokud získá povolení od posádky (stiskem jednoho tlačítka), okamžitě tímto směrem natočí zbraň a zajistí korekce náměru i odměru hlavně. Vše může probíhat za pohybu vlastního i nepřátelského tanku.

Pokročilejší systémy mohou také hledat nejlepší trasy pohybu, pomohou hlídat formaci, upozorňovat na účinek a dosah zbraní protivníka atd. Půjde vlastně o poradního robotického spolubojovníka posádky. Tyto systémy lze použít nejen u MGCS, ale samozřejmě také u stávající obrněné techniky.

Mezi další modernizační oblasti patří vývoj nové tankové munice a také modernizace pohonné jednotky až na úroveň 1 200 kW (1 600 koní).

Kanon Rheinmetall ráže 130 mm

Rheinmetall rovněž pro Leopard 2 a MGCS nabízí svůj nejnovější tankový kanon ráže 130 mm (51 ráží). Kanon (bez kotvících prvků) váží 3 000 kg při délce hlavně 6,63 metru. Nový kanon si údajně poradí i s čelním pancířem moderních tanků.

V každém případě se Německo rozhodlo postupně zvyšovat své vojenské výdaje. V roce 2020 Bundeswehr získá rozpočet 45,1 miliardy euro, což je nárůst o 4,2 %. Téměř 7,4 miliardy eur půjde na obnovu schopností a 1,5 miliardy na vývoj a testování nových zbraní.

Zdroj: FOB, Defence24

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.