Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

VIDEO: Jak se z německého „tančíku“ stala i protiletadlová zbraň

Německé lehké obrněné pásové vozidlo Wiesel 2 se vyrábělo v řadě zajímavých verzí, včetně samohybného minometu nebo „pancéřované sanitky“. Asi nejzajímavějším počinem byl vznik protiletadlového systému krátkého dosahu LeFlaSys Ozelot.

Na přelomu 80. a 90. let začala vstupovat do výzbroje Bundeswehru lehká pásová obrněná vozidla Wiesel (česky lasička). Primárně se s nimi počítalo pro výsadkové jednotky a jejich malé rozměry a hmotnost jsou dány požadavkem, aby bylo možné dvě vozidla Wiesel přepravit v trupu těžkého transportního vrtulníku Sikorsky CH-53. Osádka vozidla je dvoučlenná u verze s 20mm kanonem nebo tříčlenná u verze s protitankovými střelami TOW. (Více v článku: Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu)

Fotogalerie – protiletadlový Wiesel 2

Později vznikl i větší odvozený typ Wiesel 2, kde větší je myšleno především delší, a proto jeho podvozek dostal o jeden pár (u některých verzí dva páry) pojezdových kol a o jeden pár kladek více. Do vrtulníku CH-53 se potom vejde pouze jedno vozidlo. Ovšem Wiesel 2 vznikl ve větším počtu sériových verzí než jeho menší bráška, což je i logické, protože větší platforma dovolí větší rozlet (konstruktéři nejsou tak omezeni rozměry a hmotností, do kterých se musí vejít).

Wiesel 2 se vyráběl například jako transportér ženistů, speciální průzkumné vozidlo, samohybný minomet nebo obrněná ambulance. Asi nejzajímavějším počinem na ptatformě Wiesel 2 je protiletadlový raketový systém krátkého dosahu LeFlaSys (Leichte Flugabwehr System) Ozelot (česky ocelot).

Odpalovací vozidlo Wiesel 2 Ozelot (Waffenträger Ozelot)

Protiletadlový systém Wiesel 2 Ozelot

V komplexní sestavě se lehký protiletadlový systém LeFlaSys Ozelot skládá z vozidel tří verzí na platformě „tančíku“ Wiesel 2. Jedná se o odpalovací vozidlo Wiesel 2 Ozelot (Waffenträger Ozelot) s protiletadlovými raketami Stinger s infračerveným naváděním, dále o vozidlo pro průzkum a řízení palby Wiesel 2 AFF (Aufklärungs-, Führungs- und Feuerleitfahrzeug) vybavené radiolokátorem a v poslední řadě o velitelské vozidlo baterie Wiesel 2 BF/UF (Batterieführungsfahrzeug / Unterstützungszelle „Flugabwehr“).

Odpalovací vozidlo Wiesel 2 Ozelot (Waffenträger Ozelot)

Vozidlo pro průzkum a řízení palby Wiesel 2 AFF (Aufklärungs-, Führungs- und Feuerleitfahrzeug)

Vozidlo Wiesel 2 Ozelot je základem protiletadlového systému LeFlaSys. Na své zadní partii nese čtyřnásobný odpalovací modul s protiletadlovými střelami FIM-92 Stinger s infračerveným naváděním (střely americké konstrukce, pro Bundeswehr a několik dalších zákazníků vyráběných EADS/Airbus SA v továrně u městečka Immenstaad am Bodensee). Odpalovací modul má plně kruhový odměr 360° a náměr -10° až 70°. Lze ničit cíle v okruhu šesti kilometrů, ve výšce do tří kilometrů. V klidové a pochodové poloze je odpalovací modul zasunut a nevyčnívá ze základního obrysu vozidla (primárně se zasouvání modulu řešilo kvůli jeho přepravitelnosti vrtulníkem nebo letounem).

Odpalovací vozidlo Wiesel 2 Ozelot. Kromě čtyř střel Stinger v „pohotovostní pozici“ v odpalovacím modulu se mohou další čtyři střely převážet v muniční schránce na zádi. Osádka odpalovacího vozidla tak může operativně realizovat jedno kompletní přebití nezávisle na muničním vozidle.

V případě nezbytnosti se odpalovací vozidlo obejde bez spolupráce s radarovým vozidlem AFF, omezeně (tzn. na menší vzdálenost než radar vozidla AFF) zvládne sledovat cíle vlastními prostředky. Je vybaveno termovizním systémem, výkonnou denní CCD kamerou a laserovým dálkoměrem. Tato zařízení nese v centrální části odpalovacího modulu, jehož boční partie tvoří právě bloky s dvojicemi střel. Osádka je dvoučlenná.

Wiesel 2 Ozelot. Odpalovací modul nese také prostředky pro vyhledávání a sledování cílů. S možnostmi radarového vozidla Wiesel 2 AFF to však nelze srovnávat.

Wiesel 2 Ozelot se složeným odpalovacím modulem střel Stinger na zádi. Všechny tři verze vozidel LeFlaSys Ozelot mohou být vyzbrojeny 7,62mm kulometem MG3, který vidíme pouze na této fotografii (na ostatních fotografiích jsou na vozidlech neosazené lafety).

Vozidlo Wiesel 2 AFF je vybaveno v prvé řadě radiolokátorem, který vyhledává a sleduje vzdušné cíle na vzdálenost až 20 kilometrů a do výšky pěti kilometrů. Současně lze sledovat až dvacet cílů. Nechybí samozřejmě systém identifikace cíle vlastní-cizí (IFF). Wiesel 2 AFF určí, které z odpalovacích vozidel Wiesel 2 Ozelot je v nejlepší pozici pro dosažení sestřelu cíle (odpalovací vozidla jsou rozestavěna v okruhu kolem AFF), a vydá mu povel ke střelbě. Jedno vozidlo AFF může efektivně koordinovat akci až osmi odpalovacích vozidel. Dvoučlenná osádka se skládá z řidiče a velitele, kdy oba zvládnou obsluhu radaru a komunikačních systémů.

Dodávky protiletadlového systému LeFlaSys pro Bundeswehr začaly v roce 2001. V první polovině první dekády 21. století bylo na platformě Wiesel 2 vyrobeno celkem 67 vozidel systému LeFlaSys v tomto složení: 50 vozidel Wiesel 2 Ozelot, 10 vozidel Wiesel 2 AFF a 7 vozidel Wiesel 2 BF/UF. Portfolio systému ještě doplňují podpůrná vozidla jiných typů, například servisní automobily Mercedes-Benz Wolf v provedení WSA (Werkstatttrupps), kterých bylo dodáno 9 kusů.

Systémy LeFlaSys Ozelot používalo nejprve pozemní vojsko (Heer). Když v roce 2012 přešla v Německu kompetence pozemní PVO kompletně pod letectvo (Luftwaffe), tak převzalo pod svá křídla i tyto (původně vojskové) protiletadlové systémy krátkého dosahu. A protože v současnosti je Ozelot považován už za zastaralý, počítá se v brzké době (v řádu let) s jeho náhradou za moderní techniku. Ostatně ani jeho počty už nejsou dostatečné, řada vozidel již dosloužila. Dnes systém LeFlaSys Ozelot tvoří výzbroj pouze 3. eskadry 61. protiletadlové raketové skupiny (Flugabwehrraketengruppe 61), konkrétně má dvanáct odpalovacích vozidel Wiesel 2 Ozelot a šest radarových vozidel Wiesel 2 AFF.

Autor:
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 136 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 38 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 8 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 6 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Autor „Krtečka“ i „Řeckých bájí“ Eduard Petiška se narodil před 100 lety

v diskusi jsou 2 příspěvky

14. května 2024

Před 100 lety, 14. května 1924, se narodil spisovatel Eduard Petiška, autor Starých řeckých bájí a...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...