Ilustrace sondy Europa Clipper u Jupiterova měsíce Europa | foto: NASA

Nechte své jméno putovat jako „vzkaz v láhvi“ k Jupiterovu měsíci Europě

  • 0
Americká NASA nabízí další příležitost, jak být součástí vesmírné mise. Tentokrát to nebude virtuální palubní letenka, ale digitální „vzkaz v láhvi“, který poputuje na palubě sondy Europa Clipper k Jupiteru.

Přesně na konci tohoto roku se uzavře možnost nechat své jméno zvěčnit na čipu, který bude součástí mise Europa Clipper a poletí příští rok k Jupiteru. Sonda po cestě dlouhé asi 2,6 miliardy kilometrů dorazí v roce 2030 k největší planetě Sluneční soustavy, aby prozkoumala jeho ledový měsíc Europa.

Během série průletů bude Clipper zkoumat povrch Europy a její aktivity a hledat organické molekuly a další potenciální známky života. Během těchto průletů budou její přístroje shromažďovat údaje o podpovrchovém oceánu, ledové kůře a atmosféře Europy, aby zjistila, zda by na měsíci mohl existovat život.

Třemi hlavními vědeckými cíli mise je určit tloušťku ledového pláště měsíce a jeho povrchové interakce s oceánem pod ním, prozkoumat jeho složení a charakterizovat jeho geologii. Podrobný průzkum Europy, který mise provede, pomůže vědcům lépe pochopit astrobiologický potenciál obyvatelných světů mimo naši planetu.

Pokud vše půjde dobře, NASA plánuje vyslat následnou misi Europa Lander, která přistane na povrchu a podrobněji prozkoumá ledový příkrov Europy a děje pod ním.

Vzkaz v láhvi

NASA možnost poslat své jméno na palubě sondy nazvala „Vzkaz v láhvi“ a jen z Česka se do akce již zapojilo přes dva tisíce účastníků. Pokud se vám na těchto stránkách podaří do zbývajících šesti týdnů zaregistrovat, pak bude vaše jméno zaneseno na mikročip a vy si budete moci stáhnout plakát s obrázkem láhve s vaším jménem na pozadí mise.

„Dosud bylo přihlášeno přibližně 700 000 jmen. Jakmile budou všechna jména shromážděna, technici v NASA’s Jet Propulsion Laboratory v Jižní Kalifornii je pomocí elektronového paprsku nanesou na křemíkový mikročip. Každý řádek textu je menší než 1/1000 šířky lidského vlasu (75 nanometrů),“ popisuje NASA.

Čip pak bude připevněn ke kovové destičce s vyrytou originální básní „In Praise of Mystery“, kterou na oslavu mise napsala oceňovaná americká básnířka Ada Limónová.