Diskuze

Raketoplán Buran vznikl pozdě, a tak se dostal do vesmíru jen jednou

Odborníci v SSSR plánovali vytvořit vlastní raketový kluzák už od konce padesátých let minulého století. Některé modely se dostaly i do kosmického prostoru, ale první plně funkční raketoplán mohl vzlétnout až o třicet let později. Poprvé a naposledy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JR

nedavno sme boli v Nemecku v Speier Muzeu, je to ohromny stroj. doporucujem navstevu

0 0
možnosti
LJ

No, dostal se tam jenom jednou, protože po prvním letu se téměř rozpadl, ne? Mám za to, že nedávno bylo na Zoomu o ruské kopii Space Shuttle. Mimo jiné to, že russáci tak zdatně kopírovali vše, co NASA za těžké prachy vynalézala (a úplně nepochopitelně bylo vše volně přístupné ), že nakonec se záměrně zveřejňovaly chybné plány, které russák následně zapracoval do návrhu.

4 2
možnosti
TH

T62o40m13á88š 13H54ů97l80a

15. 11. 2023 19:08

Až na to, že Buran byl technicky pokročilejší než Space Shuttle ;-) Měl větší kapacitu jak posádky, tak nákladu, mohl být výrazně delší dobu v kosmu a dokázal fungovat v automatickém režimu bez posádky...

Ano, je nepopiratelné, že rusáci spoustu věcí od amíků okopírovali, ale stejně tak dost věcí vyvinuli svých a některé i lépe než byly na Space Shuttle.

Je vážně nutné tohle trapné kopání do Ruska za každou cenu i když je to objektivně lživé? Jsme na technickém serveru, tak zůstaňme u hodnocení techniky bez politického podtextu

4 11
možnosti
PP

"Předseda Akademie věd SSSR Mstislav Keldyš dostal za úkol, aby prověřil, jestli by raketoplán mohl bombardovat Moskvu, Leningrad a další velká města.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/vesmir/vesmir-raketoplan-buran-raketa-energija-vyroci.A231113_112521_tec_vesmir_vse

To nejlíp ukazuje paranoidní povahu Rusů. Nezajímá je co by takový projekt přinesl vědě, lidstvu, ale jestli je nechtějí Američani bombardovat.

24 0
možnosti
VK

Taky hned přemýšleli jak na ten svůj raketoplán dát jaderné zbraně...

14 1
možnosti
OV

Kdyby to nekoho zajimalo, dva kusy jsou stale v hangaru:

https://youtu.be/-q7ZVXOU3kM?si=KNAjMC33WCnTWXHa

2 0
možnosti
RM

Dotaz pro znalé. Před desítkou let jsem četl článek, že Československo se podílelo na elektronické části (navigační) řídící autonomní přistání. Je to ověřená skutečnost nebo nepravdivé?

2 0
možnosti
MT

Ne, ověřené to není. Dlouho jsem hledal k Buranu nějaké relevantní informace, ale není k tomu prakticky nic. Nejlepším vodítkem byly fotky, ale ty mě naopak mohly svést na špatnou stopu: celá konstrukce draku a přepážek je velmi robustní, stejně tak podvozek. SS je proti tomu křehká krabička, ale i tak umí přivézt z orbitu 14 tun užitečného zatížení. To mě vedlo k úvaze o vysoké přistávací hmotnosti Buranu - měl snad sloužit především jako transportér čehosi na zem? Rozebraný Poljus? Pak by do toho zapadla i autonomie přistávací sekvence (on i SS vstupuje do atmosféry v plně automatickém režimu, pilot jej přebírá tuším v 0,7M).

Nejvíc mě překvapila sedadla jediného kosmického Burana na fotkách toho urbexera - proč tam ta sedadla vůbec jsou a proč mají dřevěné bočnice. Celý ten Buran je podivnost, o jejímž pravém účelu můžeme jenom spekulovat.

3 0
možnosti
AV

Byl označován jako kosmoplán, ne raketoplán...

4 0
možnosti
RP

Protože v ruštině je vesmír kosmos a lidi létající ve vesmíru kosmonauti a proto ruský prostředek létající do vesmíru je i v češtině kosmoplán.

V angličtině se vesmír nazývá jinak, lidi létající ve vesmíru se překládají do češtiny jako astronauti a stejný prostředek, který je vyváží (vyvážel) do vesmíru je proto v češtině raketoplán.

Dnes jsou názvy typu kosmo...něco vzhledem k ekonomickému úpadku Ruska v češtině už spíš historie, ale tehdy byly tyto ruské názvy a termíny obvykle automaticky přebírány do češtiny. A byly intenzívně používány v podstatě jako jediné označení termínů spojených s dobýváním vesmíru, často i toho amerického.

2 1
možnosti
SK

Proč ta dehonestace po tolika letech. Byl schopný letu byl, dokonce i bez pilota. Že Rusové pochopili už po prvním letu, že tudy cesta nevede z nich hlupáky nedělá. Raketoplány se ukázali být horší než rakety. Byly nebezpečné, zvláště v okrajových fázích letu. Sice mohli startovat opakovaně, ale jejich repase před každým novým letem byla dražší než výroba nové rakety. I Američané to tak vyhodnotili dlouho před jejich vyřazením, ale jak známo peníze jsou až na prvním místě. A lobbisté se postarali aby “stát” přimhouřil oči. Nehod přibývalo a dál už to udržet nešlo. Teď razí cestu vpřed Musk, ne státní NASA.

6 28
možnosti
VK

rusáci na to nepřišli...neměli na to prachy....a je ještě rozdíl vyletět s raketoplánem bez posádky a s posádkou. Ale je pravda , že v rusku to velký rozdíl není. To že SpaceX razí cestu je plán od NASA, to je právě síla amerického systému, že se šance dají schopným a je to vždy efektivnější než státní digizmus, který vždy razili rusáci. SpaceX teď sebral rusku 90% příjmů z vynášení družic a tím efektivně zastavil vesmírný program. Z článku je také vidět jak militaristické rusko hned navrhlo jak by mohl raketoplán nést jaderné zbraně...

17 3
možnosti
PA

P75e21t81r 42A32g96u10l94á31r

15. 11. 2023 7:15

Návštěvu muzea rozhodně doporučuji. A radím sehnat si nocleh a naštívit i druhé v Sinsheimu, které je jen kousek a jsou tam k vidění další zajímavé kousky, třeba Concorde i Tu144. Do obou muzeí se dají koupit vzstupenky najednou. Článek je dost stručný a fotky stojí za starou belu. Když pod ním stojíte, připomíná vám okřídlený vagon. A co není zmíněno a není z fotek poznat, je možné nakouknout dovnitř. Vzadu je otevřen prostor u motorů, kde je neuvěřitelné množství kabelových svazků u kterých si člověk říká, že snad ani není možné, že při tom jk se tam tekrát chlastalo to dali dohromady bez jediné chyby a ono to skutečně odlédlo a přilétlo a "samo" přistálo přesně tam, kde chtěli. Nákladový prostor je také otevřený, dovnitř vede rampa z boku a je vidět do "pilotní" kabiny a nákladového prostoru. V muzeu jsou k vidění i další zajímavé exponáty, viz stránky muzea.

18 0
možnosti
RP

Ono se tehdy chlastalo, ale když bylo potřeba, tak se ten chlast utnul. A lidi, co mezitím bez něho nemohli být se prostě vyhodili. Dneska by totéž klidně mohlo být s marjánkou nebo jinými měkčími drogami.

0 2
možnosti
Foto

Jo Buran.

Sověti tenkrát šli svojí osvědčenou ukrást co jde z amerického výzkumu. Paradoxně spousta materiálů k americkým raketoplánům byla poměrně dostupná v rámci kooperaci výroby komponent. Jenže tentokrát a no američané přišli a podlo se změnit některé specifikace, zvlášť co se tepelného štítu týká.

Buran letěl jen jednou a vrátil se poněkud připálený.

Co se ale Rusům nedá upřít je automatizace letu v tom byl Buran hodně dlouho unikátní.

9 1
možnosti
JS

Máte pravdu. Když Američané zjistili, že jim ruský špion ukradl řadu informací o raketoplánu, tak na něj připravili léčku a podvrhli mu recept na lepidlo, kterým se lepí keramické destičky a které se Američanům neosvědčilo. Rusové ho použili a tak se Buran opravdu připálil a byl tak pro další let nepoužitelný. Prý to prakticky nešlo opravit...

8 1
možnosti