Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Do kosmu letí poprvé raketa s vlajkou Česka. Může za to „držák“ družic

  13:32aktualizováno  15:28
V neděli několik hodin po půlnoci se měla na svůj let vydat po mnoha odkladech raketa Vega, která do kosmu vynese 53 malých satelitů. Ty bude držet a posléze uvolňovat speciální zařízení, které bylo vyrobeno v Česku. Proto se mezi dalšími vlajkami na raketě objeví i ta česká. Start byl ale v sobotu znovu posunut.

Poslední start evropské rakety Vega se v září loňského roku nepovedl a i když to bylo poprvé od uvedení těchto nosičů do provozu, čeká se s napětím, zda nyní půjde vše podle plánu.

Proto musí být vše perfektní, aby si Evropská kosmická agentura (ESA) nezkazila reputaci ve stále více konkurenčním prostředí. To se v této oblasti zahušťuje i vstupem komerčních firem jako je SpaceX. Vůbec poprvé raketa poletí pouze s menšími satelity, které nebudou jen jako doplnění hlavního nákladu.

I to je jeden z důvodů, proč se již potřetí posunul start rakety Vega s českou vlajkou na plášti. Tentokrát kvůli počasí. Původně měla startovat na podzim, její první start však zdržely technické problémy. Druhý termín zkomplikovala světová pandemie koronaviru. Ani napotřetí se to nepodaří, důvodem je nepříznivý vítr. 

Zatímco nezdaru rakety Vega si v Česku všiml jen málokdo, tento start by mohl být sledován bedlivěji, minimálně v Brně. Právě v této moravské metropoli sídlí společnost, která vyrobila důležitou součást rakety Vega. 

Plakát ke startu rakety s českým dispenserem družic

Start mise označované jako Vega VV16 se tedy neodehraje neděli 21. června ve 3:51 ráno středoevropského letního času, ale v zatím nespecifikovaný čas.. 

Z našeho pohledu takto časně létají Vegy proto, že startují z evropského kosmodromu, který je umístěn ve Francouzské Guyaně v Jižní Americe.

Až bude znám nový čas startu, bude jej možné sledovat online na stránkách Evropské vesmírné agentury.

Dispenser z Česka

Raketa nese 53 družic, a to díky adaptéru označovanému „Small Spacecraft Mission Service (SSCS), který je vyroben brněnskou společností S.A.B. Aerospace.

„Ve chvíli, kdy chcete dodávat součástku do rakety, musíte mít nejen know-how, ale daná země musí do projektu vložit peníze. Za to dostane umístění vlajky na raketě i možnost rozhodovat. Dosud se jenom šest zemí podílelo na programu raket Vega a Česko je sedmou,“ uvedl ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun.

Takzvaný dispenser je podle firmy unikátní tím, že ač má 252 kilogramů, unese až tunu a půl nákladu. O jejich vypuštění na oběžnou dráhu Země má zájem řada komerčních firem. Tyto menší satelity tak nyní nemusí čekat, až bude místo vedle hlavního nákladu.

SSMS má modulární design, který lze konfigurovat tak, aby pojal cokoli od nejmenších 1kg CubeSatů až po 500kg minisatelity.

Různé varianty konfigurace družic na českém dispenseru pro raketu Vega

Dolní část je šestihranná a lze do ní umístit šest nanosatelitů nebo až tucet systémů CubeSat. Horní část se používá pro mikrosatelity, minisatelity a malé satelity. Spodní část může být také použita samostatně, spojena s větším satelitem nahrazujícím horní sekci.

Součásti dispenseru jsou vyrobeny z hliníkových „sendvičových“ panelů s velmi nízkou hustotou, které jsou chráněny polymerním povrchem vyztuženým uhlíkovými vlákny. Díky tomu jsou velmi lehké a tuhé. Při současné misi nese dispenser 53 družic od 21 zákazníků ESA.

Uvolňování těchto satelitů nejdříve předchází pyrotechnické rozdělení aerodynamického krytu horní části rakety zhruba ve výšce 120 kilometrů. To se stane několik minut po startu. Kryt se rozdělí na dvě poloviny a odhodí. Tím jsou družice umístěné na vrcholu vystaveny podmínkám otevřeného vesmíru.

Ve správné výšce a po dosažení požadovaného sklonu dráhy jsou postupně uvolněny první družice. V tuto chvíli je s raketou spojen už jen dispenzer s dalším nákladem uloženým uvnitř. Po sérii zážehů řízených palubním počítačem je sestava přesunuta s metrovou přesností na další plánovanou oběžnou dráhu.

Takto je 53 satelitů postupně uvolňováno v koordinované sekvenci na oběžné dráze synchronní se Sluncem asi 500 km nad Zemí. Poté je na čase zbylou horní část označovanou jako Vega Attitude & Vernier Upper Module (AVUM) navést na sestup, aby spolu s SSMS shořela v atmosféře. ESA tímto finále zabraňuje nárůstu množství vesmírného smetí.

Rakety Vega

Raketa Vega je čtyřstupňový stroj vysoký 30 metrů, jehož užitečná hmotnost je mezi 300 kg a 2,5 tunami v závislosti na tom, na jakou oběžnou dráhu dopravuje náklad. Referenční mise počítá s 1 500kg nákladem vyneseným na polární dráhu ve výšce 700 km.

Složení rakety Vega,

První tři stupně používají pohon na tuhá paliva. Motor prvního stupně je pojmenován P 80, ty na vyšších stupních pak Zefiro 23 a Zefiro 9. Nejvyšší stupeň s nákladem ukrytým pod krytem je označený jako AVUM. Ten má motor RD-843 na tekuté palivo.

S vývojem Vegy začala Evropa v roce 1998, první let se uskutečnil v únoru 2012. Od září 2019 si raketa připsala 14 úspěšných startů, patnáctý skončil neúspěchem, když se několik minut po startu raketa s nákladem zřítila do Atlantského oceánu.

Z Jižní Ameriky dnes poprvé odstartovala nejlevnější evropská raketa Vega

Vegy jsou slabší, ale levnější sestrou raket Ariane, které nosí těžší náklady a dostanou se i na vyšší orbity. Evropská kosmická agentura již pracuje na vylepšeném nosiči Vega-C, jehož první let se má odehrát ještě letos. Raketa bude mít nový motor, který bude využit i u připravované rakety Ariane 6. I na její výrobě se podílejí firmy z Česka.

Brněnská firma postaví i družici

S.A.B Aerospace pracovala vedle dispenseru i na návrhu družice pro misi Plato. Zde brněnská firma tvoří návrh komplexního řešení pro celou družici. Doposud české firmy a vědecké ústavy pracovaly na designu jednotlivých přístrojů. Cílem mise Plato je studovat vlastnosti Zemi podobných planet v tzv. obytných zónách kolem hvězd slunečního typu. Start je plánován na rok 2026.

„Poprvé se také stane, že česká firma bude vystupovat z pozice tzv. prime contractora, tedy společnosti, která bude v rámci vlastního svěřeného projektu vypisovat další zakázky a spolu s odborníky z ESA je hodnotit,“ vysvětluje jeden zástupců kosmického odboru na ministerstvu dopravy. 

Jak zlaté české ručičky prodrátovaly odpalovací rampu Vega i satelit

Součástí kosmické výroby v Česku jsou dále například rolovací solární panely pro stovky družic z kunovické firmy 5M, adaptér pro vypouštění desítek malých družic z nosné rakety Vega, optické systémy, nový systém pro řízení letového provozu nad Evropou, řídicí software družic a další. Podle analýz ministerstva dopravy je návratnost kosmických investic do ekonomiky více než osminásobná. 

Aktualizováno: Doplnili jsme informaci o odložení startu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 129 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 19 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 15 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Herečka Libuše Havelková proslula kladnými rolemi maminek a babiček

v diskusi je 8 příspěvků

11. května 2024

Před 100 lety, 11. května 1924, se v Českých Budějovicích narodila oblíbená herečka Libuše...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 129 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...