Podívejte se, jak rychle se dá obléknout skafandr SpaceX v mikrogravitaci

  • 12
Při přípravě na dubnové přeparkování kosmické lodi Crew Dragon Resilience z dokovacího portu IDA-2 na port IDA-3 nám japonský astronaut Sóiči Noguči představil některé doposud neviděné detaily týkající se skafandru firmy SpaceX a ukázal, jak se do něj rychle nasouká.

Vak na skafandr s jmenovkou astronauta

Skafandr, který astronauti letící v lodi SpaceX používají, je určený k tomu, aby zabránil zranění či smrti posádky v případě náhlé dekomprese kosmické lodi. Není určen k výstupům do volného prostoru. Astronauti mají tyto skafandry oblečené během startu, při dokovacích operacích u ISS či při vstupu do atmosféry a návratu na Zemi. 

Astronauti nemají tedy skafandr ve vesmíru nasazený pořád. Pokud není ale skafandr používán, je uložený ve speciálním obalu, na kterém je na štítku uvedeno jméno astronauta.

Helma skafandru s viditelnými sluchátky

Skafandr SpaceX je jednodílný, což je jedna z věcí, kterou se liší od skafandru firmy Boeing, který má oddělitelné rukavice a boty. Helma skafandru je podobná té, kterou používají motocyklisté, je vyrobená z ABS (akrylonitrilbutadienstyren) vyztuženého uhlíkovými vlákny a byla vytvořena 3D tiskem. 

Hledí přilby je samozřejmě odklopitelné. Mikrofon, který slouží pro komunikaci posádky po sklopení hledí, je součástí helmy. Sluchátka jsou částečně oddělená, aby si je člověk mohl dát do uší.

Podrážka skafandru určená pro fixaci vsedě

I boty jsou na rozdíl od Boeingu součástí konstrukce skafandru a jsou podobně jako helma neoddělitelné. Tvar podrážky je navíc upravený tak, aby umožňoval fixaci nohou v okamžiku, kdy je astronaut usazován do křesla lodi Crew Dragon. 

Pokud potřebujete manipulovat s něčím vlastními prsty, rozepnete si zip na zápěstí a ruce můžete vytáhnout.

Skafandr vypadá sice futuristicky, ale z určitého hlediska se drží tradičního uspořádání. Vnější část, kterou všichni důvěrně známe a je tvořená kombinací šedé (nomex) a bílé (teflon) barvy, slouží jako ochrana vnitřních vrstev skafandru. Hned pod vnější slupkou se nachází výztuž, vlákny zpevněná střední část, která je zde proto, aby skafandr držel tvar i po natlakování. 

Zajišťuje též, aby astronaut ve vakuu nevypadal jako panáček Michelin. Nejvnitřnější část skafandru tvoří samotný přetlakový oděv (garment) šedé barvy. Zipy, které zatahují tuto přetlakovou část, mají červenou barvu, patrně z důvodu jasné viditelnosti, a při zapínání je nutno je dotáhnout až k bílé čárce.

Pohled na skafandr zezadu

Zajímavý pohled na skafandr je i zezadu – zádová část je polstrovaná. Toto polstrování má za úkol utlumit náraz při dopadu na hladinu při přistání. Loď Crew Dragon sice při sestupu dosedá na hladinu rychlostí přibližně 6,7 m/s, ale i tak je to pěkných 24 km/h.

Rozepnutý zip na vnitřní straně stehen nám detailně ukazuje vstup do skafandru.

Skafandr SpaceX se obléká tak, že si rozepnete zip, který se nachází na vnitřní straně stehen, vlezete si do skafandru, a jak se budete napřimovat, budete si zároveň skafandr pomalu oblékat. Podotýkáme, že tento postup je samozřejmě poplatný tomu, že si skafandr oblékáte na Zemi. Mimochodem, zipy skafandru jsou poměrně lehce manipulovatelné rukou.

Detail stehenní přípojky

Jedním z prvních úkolů, ne-li tím prvním, který je po oblečení nutno vykonat, je odklopení krytky na stehně. Tím se odhalí stehenní přípojka, která umožňuje napojit vnitřní prostor skafandru buď na přenosné ventilační zařízení, anebo se pomocí kabelu lze připojit na systémy lodi Crew Dragon či automobilu Tesla, který převáží astronauty na startovní rampu. 

Zlatavé části stehenní přípojky slouží pro připojení na datové a komunikační linky. Dalšími zipy je pak skafandr vybaven i v oblasti zápěstí. Pokud je rozepnete, umožní vám to používat vlastní prsty místo rukavic. Aby bylo možné skafandr natlakovat, je nutno mít zatažené všechny zipy a mít sklopený průzor na helmě.

Podívejte se na video oblékání skafandru, kde je z časové osy vidět, že je to poměrně rychlá záležitost a ani mikrogravitace není žádnou překážkou.

Text byl převzat ze serveru ElonX. Před vydáním byl redakčně upraven. Originál najdete zde.

SpaceX by mohl přivézt na Mars člověka jako první, tvrdí odborníci: 

28. května 2021