Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Modrá, nebo bílá. Spojené státy mají pro astronauty dva typy skafandrů

aktualizováno 
USA začínají znovu po letech dopravovat astronauty vlastními kosmickými loděmi. Ale co budou mít jejich posádky na sobě? K dispozici jsou dva modely.

Astronauté Bob Behnken a Doug Hurley během generálky startovního dne 23. května 2020 před misí DM-2 | foto: Wopat / fórum Kosmonautix

Čím se vlastně liší let kosmické lodi s posádkou a bez posádky? V případě lodi s astronauty je potřeba mít v kabině systém zajištění životních funkcí, ruční ovládání a posádka je vybavena skafandry, které ji v případě nouzové situace na palubě ochrání. Nebylo tomu tak vždy.

„Pionýrem“ tohoto nerozumu byl Sovětský svaz a motivací snaha o předstižení Američanů ve vyslání první vícemístné kosmické lodi. Posádka Voschodu 1 proto v roce 1964 startovala v teplákových soupravách. To, co měl být původně jednorázový experiment, se v dalších letech stalo v sovětské kosmonautice běžnou praxí.

Sovětům se to však katastrofálně vymstilo v roce 1971, když se z paluby první orbitální stanice světa Saljut 1 vracela posádka Sojuzu 11. Zhruba 30 minut před přistáním se otevřel odvětrávací ventil a do dvou minut byli všichni tři kosmonauté po smrti.

Od té doby je posádka každé kosmické lodi oblečena ve skafandrech, aby v případě opakování této události přežila. Nejinak je tomu i u obou nových kosmických lodí, které pro NASA připravují SpaceX a Boeing. Jak jsme si však ukázali už v předešlém článku, ač dostaly firmy stejné zadání, liší se výsledné lodi dosti podstatně. Velmi podobná situace pak nastala i v případě skafandrů obou firem.

Veliký je už rozdíl na pohled. Bílo-černá barva skafandru SpaceX ladí s barevným provedením lodi Crew Dragon či přístupového ramene na rampě LC-39A, zatímco modrá barva obleků firmy Boeing je symbolem této firmy už řadu let, a tak je její skafandr nazýván jednoduše „Blue“.

Navíc jsou to všechno barvy, které ke kosmonautice jednoznačně patří. Stačí vzpomenout známý lunární skafandr A7L – bez bílého převlečníku je totiž jeho základní barva modrá. Pokud by vás zajímaly historie a design kosmických obleků opravdu podrobně, lze na toto téma doporučit skvělý seriál na serveru Kosmonautix.

Astronauté Bob Behnken a Doug Hurley s rozepnutými rukavicemi, je vidět, jak...

Astronauté Bob Behnken a Doug Hurley s rozepnutými rukavicemi, je vidět, jak jsou neoddělitelnou součástí skafandru.

Patrně Christopher Ferguson trénující v kokpitu lodi Starliner, nad jeho...

Patrně Christopher Ferguson trénující v kokpitu lodi Starliner, nad jeho přilbou je vidět umístěný tablet.

Z lodi v nich nevycházejte

Oba skafandry, které budeme popisovat, už za sebou mají cestu vesmírem. Ten od Boeingu byl na palubě kosmické lodi Starliner při nepilotované zkušební misi OFT. Výrobek firmy SpaceX absolvoval tuto cestu dokonce dvakrát, poprvé při demonstrační misi rakety Falcon Heavy a podruhé při testovací misi kosmické lodi Crew Dragon DM-1.

Infografika NASA, která detailně zobrazuje skafandr firmy Boeing

Infografika NASA, která detailně zobrazuje skafandr firmy Boeing

Oba jsou to skafandry lehké, nejsou tedy určeny k výstupům do volného prostoru. Jejich primárním účelem je zabránit úmrtí posádky při náhlé dekompresi či požáru při cestě na ISS a zpět.

Mají integrované komunikační vybavení, přívod kyslíku a mohou udržet správnou teplotu a tlak. Jsou vyrobené z moderních materiálů, kupříkladu u výrobku firmy Boeing se uvádí, že je vyroben z prodyšných materiálů, které jsou schopny zevnitř obleku odvést ven vlhkost, a přitom uvnitř udržet vzduch.

V případě skafandru firmy Boeing jsou rukavice a boty oddělitelné. Při oblékání rozepnete zip na zádech a do skafandru takříkajíc vstoupíte.

Oblékání Douga Hurleyho, zapínání zipu rukavic

Oblékání Douga Hurleyho, zapínání zipu rukavic

Kosmický oblek SpaceX se obléká jako jeden díl, ale skládá se ze dvou vrstev – vnitřního měchýře a vnější vrstvy z nehořlavého materiálu. Skafandr si nasadíte tak, že rozepnete zipy na vnitřní straně stehen, vstoupíte do něj a tím, jak se budete napřimovat, si ho obléknete.

Skafandr SpaceX může být napojen buď na přenosnou krabičku, kterou si astronaut nese s sebou (například při nouzovém opuštění rampy), nebo jej lze napojit na chladicí jednotku v Tesle Model X během cesty na rampu. Po nástupu do Crew Dragonu je skafandr napojen na přípojku v sedadle.

O skafandr SpaceX natočil video autoru blogu Everyday Astronaut (ovšem vyzkoušet si ho nemohl):

Skafandr Boeingu váží zhruba 9 kilogramů , což je zhruba o čtyři kilogramy méně než ten, který používala NASA v době éry raketoplánů. SpaceX hmotnost svého obleku neuvádí.

Obě společnosti také upravily rukavice svých skafandrů tak, aby s nimi bylo možné ovládat dotykové displeje. U firmy SpaceX je to pochopitelné, protože loď je vybavena dotykovými obrazovkami. U firmy Boeing je to pak možno vysvětlit tím, že součástí vybavení lodi jsou i tablety.

Doug Hurley (vpředu) a Bob Behnken usazení v automobilu Tesla s připojenými...

Doug Hurley (vpředu) a Bob Behnken usazení v automobilu Tesla s připojenými skafandry k chladící jednotce

Oba skafandry jsou také vyrobeny tak, že helma a průzory na ní jsou součástí skafandru. Zatímco 3D tiskem vyrobená helma firmy SpaceX v sobě má mikrofon integrovaný, v případě astronautů Boeingu je potřeba si nasadit kuklu obsahující sluchátka a mikrofon, a tu pak zapojit na přípojku skafandru. Helma SpaceX také obsahuje ventil pro regulaci tlaku.

Oba výrobky si měla možnost vyzkoušet Sunita Williams, astronautka a velitelka plánované druhé pilotované mise lodi Starliner. Uvedla, že oba skafandry jsou navrženy tak, aby poskytovaly dobrou viditelnost v interiéru lodi. Oba jsou podle ní také lepší než vše, co NASA používala dříve.

Představení skafandru Boeingu v krátkém videu NASA:

Musk volil návrháře superhrdinů

Skafandry firmy Boeing navrhla firma David Clark, která již v minulosti navrhovala skafandry pro NASA v programu Gemini. Vzhled skafandru SpaceX určil hollywoodský kostymér Jose Fernandez z Ironhead Studios, který vytvářel například kostýmy pro superhrdinské filmy Wonder Woman, Wolverine, Black Panther, Captain America: Civil War atd. Navrhl také kostýmy pro skupinu Daft Punk.

Skafandry mají ovšem samozřejmě být v první řadě funkční. A to i přesto, že přežití posádky mají primárně zajistit palubní systémy a skafandry jako takové jsou pouze záloha. V dosavadní historii kosmonautiky svou funkci také vždy splnily. Kvůli selhání skafandru zatím nepřišel nikdo o život.

Evoluce kosmického skafandru v průběhu let

Evoluce kosmického skafandru v průběhu let

Ne vždy fungovaly ovšem bezvadně. O tom by lépe mohl vyrábět Eugen Cernan s popálenou kostrčí při misi Gemini 9, Jay Apt, který díky chybě skafandru pocítil vakuum na vlastní kůži, či při výstupu z ISS téměř utopený Luca Parmitano. V zájmu všech budoucích cestujících do vesmíru doufejme, že nová generace skafandrů bude i v těchto ohledech jen a jen lepší.

Text vznikl pro server ElonX.cz, před vydáním byl redakčně upraven. Originál najdete zde.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

Jedna pandemie nestačí. V USA se šíří zákeřná „králičí ebola“

Na jihozápadě USA se šíří mezi domestikovanými i divokými králíky nákaza virem, jehož účinky připomínají lidskou...

Svět je čím dál zelenější. Česko v současnosti míří opačným směrem

Na planetě Zemi v posledních desetiletích přibývá zeleně. Neplatí to však pro všechny státy. Česko bohužel představuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dusičnan amonný zabíjel mnohokrát. Ovšem mnohem více životů zachránil

Výbuch v Bejrútu nebyl ani zdaleka jediným případem, kdy dusičnan amonný způsobil katastrofu. Některé z nich byly...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Český snímek připomíná nález největšího železného meteoritu

Před sto lety objevil místní farmář v Namibii doposud největší známý meteorit. Událost připomíná Snímek dne vědy o Zemi...

Proč SpaceX v raketách nepoužívá lepší palivo?

Elon Musk se před pár týdny na Twitteru zapojil do diskuze ohledně raketových paliv. A během následné rozpravy...

Sputnik postavil syn „nepřítele lidu“. Do učebnic se ale nedostal

Premium První umělou družici Země, Sputnik, zná ze školy každý. Pohnutý osud zapomenutého geniálního konstruktéra Gleba...

NASA vyslala k Marsu vozítko Perseverance vybavené malou helikoptérkou

Raketa Atlas V 30. července před druhou hodinu našeho času z mysu Canaveral poslala k Marsu robotické vozítko...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...