Sonda Maven (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) je prakticky připravena,...

Sonda Maven (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) je prakticky připravena, ale na to, aby se dostala do kosmu, nezbývá moc času. | foto: NASA

Sonda i přes rozpočtovou krizi k Marsu poletí. Bude pátrat, kam mizí voda

  • 1
Mise MAVEN pro výzkum atmosféry Marsu se uskuteční. Sonda o velikosti autobusu se k rudé planetě vydá 18. listopadu. Mise dostala od Národního úřadu pro letectví a vesmír i přes potíže s nouzovým finančním fungováním americké vlády výjimku. Vědci doufají, že zjistí, kam z Marsu zmizela voda.

Kvůli sporům kolem amerického rozpočtu misi hrozilo, že bude pozastavena a sonda zůstane uložena v montážním hangáru. Mise však dostala výjimku.

Družice se kvůli odběru vzorků horních vrstev atmosféry přiblíží k povrchu planety až na zhruba 125 kilometrů. Tím se podle portálu telegraph.co.uk stane nejníže se pohybujícím umělým aparátem u Marsu. Dosavadní sondy udržovaly od povrchu zhruba trojnásobnou vzdálenost.

Cesta k Marsu potrvá MAVENu deset měsíců, poté vstoupí na tamní oběžnou dráhu a zahájí výzkum. Zařízení je uzpůsobeno na odběr atmosférických plynů. Vědci doufají, že se jim podaří zjistit vodní páru a úroveň rychlosti jejího mizení.

Jak se MAVEN chystá

O přípravách sondy na start i o potížích, které v Kennedyho kosmickém středisku způsobila rozpočtová krize v USA více čtěte ZDE

MAVEN by tak mohl ověřit teorii, že sluneční energie pomalu připravila atmosféru o dusík, oxid uhličitý a vodu, čímž z planety učinila suchý a pustý svět.

O bohaté přítomnosti vody v minulosti na Marsu svědčí vyschlé kanály a geologické nálezy.

"MAVEN nám pomůže porozumět historii klimatu, která je historií obyvatelnosti," prohlásil Bruce Jakosky z marsovské mise. Dodal, že ačkoli MAVEN nebude hledat život, vědcům výsledky pomohou pochopit prostředí, které život mohlo hostit.

Jedním z důvodů, proč NASA upřednostnila MAVEN před jinými projekty, je to, že tato sonda poskytne komunikační zázemí budoucím marsovským misím a také vozítku Curiosity. To v současné době na povrchu planety pátrá po stopách života a získaná data posílá na Zemi pomocí dvou starších satelitů - Mars Odyssey a Mars Reconnaissance Orbiter.

,