Rakety Sojuz by mohly k ISS létat již příští rok ještě rychleji | foto: Roskosmos

Rusko chce létat k ISS lepší zkratkou. Bude to nejrychlejší cesta

  • 42
Rychleji než z Prahy do Brna mají cestovat kosmonauté ze Země k Mezinárodní vesmírné stanici. Nová trasa, kde stačí jeden oblet planety, bude trvat jen dvě hodiny. Dosud to nejrychleji trvalo necelé tři a půl hodiny.

Rusko příští rok vyzkouší zatím nejrychlejší variantu dopravy svých kosmických lodí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Přesný postup, jak toho chce Roskosmos dosáhnout, není zatím znám. Vše je v rovině prohlášení v rámci videa o plánech na rok 2020, které bylo promítáno během návštěvy šéfa státního podniku Roskosmos Dmitrije Rogozina na kosmodromu Vostočnyj.

„Na ISS - za dvě hodiny. Budeme testovat schéma letu kosmické lodi k ISS s jedním obletem,“ bylo řečeno ve videu 

Pokud si trochu zaspekulujeme, pak je časová úspora možná v podstatě jen díky perfektnímu načasování a plánování. Bylo to tak i u prvního výrazného zkrácení cesty před sedmi lety. 

Do roku 2012 trvala pouť ruských kosmických lodí k mezinárodní stanici vždy dva, v některých případech i tři dny. Planetu v takovém případě loď musela obkroužit čtyřiatřicetkrát. První testovací let, při němž loď letěla k ISS jen šest hodin, se uskutečnil v srpnu 2012.

Loď Progress tehdy obletěla před spojením s ISS Zemi jen čtyřikrát. O rok později se podařilo tímto způsobem poslat k ISS i lidskou posádku. Právě přesné načasování umožnilo snížit počet obletů Země zhruba na desetinu, tedy na pouhé čtyři oblety.

Přesnější plánování omezilo na minimum potřebu trasu v průběhu letu zkontrolovat a následně provést aktuální výpočty pro korekci dráhy. Aktuální slíbené zkrácení by tak mohlo ukazovat na další zlepšení plánů, kdy by se vše mělo zvládnout jen během jednoho obletu Země.

Že to je možné, ukázal Roskosmos letos v dubnu. Tehdy putovala ruská kosmická loď Progress k ISS tři hodiny a 22 minut. Loď s nákladem pro ISS ve zkráceném letu obkroužil Zemi jen dvakrát, než v automatickém režimu přistála u spojovacího uzlu modulu Pirs ruské sekce ISS. 

25. listopadu 2018

,