Diskuze

Čeští vědci objevili malého tvora, jakého věda ještě nepoznala

Biologům z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se podařilo najít tvora, kterého si předchozí generace vědců mohly jen představovat. Jde o drobného prvoka, který dokáže přežít bez mitochondrií, což jsou jakési, řekněme „buněčné elektrárny“. Dokáže to díky jednomu nezvyklému triku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JH

"Dokáže to díky jednomu nezvyklému triku."

Ááááá! Tak oni už ty reklamy cpou i do článků! ;-D

0 0
možnosti

...(chce se říct „outsourcovaly“)... A komu se to chce takhle říct? Anglicky mluvícímu člověku, nebo čecháčkovi používající jazykový paskvil? Je to stejně dementní, jako když v technické normě pro plynaře se hovoří o zablindování potrubí. To se má to potrubí poblít či zaslepit?

2 1
možnosti
ED

E24d44a 31D42r78á52b72e80k

14. 5. 2016 19:36

aby zjistili, zda k výpadku mitochondrií došlo jen u tohoto konkrétního druhu, nebo i jeho příbuzných. Myslí si, že ano... ano co?

Zdroj: http://technet.idnes.cz/prvok-bez-mitochondrii-0vf-/veda.aspx?c=A160506_144626_veda_mla

0 0
možnosti
JP

Co je to za nesmysl pod tim obrazkem? "Elektronmikroskopický"?

Snimek z elektronoveho mikroskopu je pro vas prilis tezke napsat?

0 0
možnosti
JP

J15o14s56e84f 94P20o51t96r

14. 5. 2016 1:14

"Cílem je pochopit a poznat život jako fyzikální a chemický děj" ..... je ta zásadní myšlenka tohoto článku. Jako obvykle se vědecká komunita dělí na ty kdo tvrdí :"život je fyzikální a chemický děj" a na ty kdo tvrdí "život je víc než fyzikální a chemický děj".

Dovolil bych si citovat profesora Antona Markoše ."Definuj mi chemický systém a pak mi ukaž takový který je schopen evoluce. Jaký fyzikální zákon dovoluje popsat to co dělá bakterie ?"

V podstatě jde o to, že neživá příroda vytváří systémy, systémy krystalů , které by vzdáleně mohly připomínat živé molekuly. Jenže k těm krystalům dochází při fázovém přechodu (mrznutí vody), tak, že se jeden hromadí vedle druhého, kdežto v říši života se hromadí molekuly (vytvořené na základě elektromagnetické interakce, stejně jako u ledu) na základě přesného plánu, který platí od věků, na základě plánu kódů - kód DNA, epigenetický kód ...

Třeba albumin, jedna z nejobyčejnějších bílkovin se skládá asi z 540 přesně seřazených aminokyselin, které musí být přesně stočeny v tříúrovňové symetrii a pak ta bílkovina je funkční, a v tělech živočichů přenáší kyslík, když je přesný postup, nebo stočení porušeno, není funkční.

Pokud se týká těch chybějících mitochondrií, samozřejmě se ten tvor bez jejich práce neobejde, ale řeší to tím, že parazituje na hostiteli.

0 4
možnosti
PR

Nestačilo napsat rovnou, že věříte v Boha?

1 0
možnosti
JH

J77o59s52e66f 46H19á87j46e47k

13. 5. 2016 20:11

Možná by nebyl od věci sloupek na boku, který nám odrostlým bižule osvětlí princip mitochondrií... (jestli se mi nezobrazil, se omlovám):-)

0 0
možnosti
TZ

Vyhledejte to na Wikipedii, je to tam dostatečně podrobně.

0 0
možnosti
PK

Uff. to je blábol. Imigranti, evoluce, náhoda...

Ale popsat trochu odborně kde ten tvor žije a jak obchází potřebu produkce v mitochondriích. :-( Jediné co tam je je nedostatek kyslíku. Ale to jaksi nestačí. To prostředí buď musí být specifické i dalšími parametry. Železo-sirný klastr je fajn na respiraci. Ale co nějaký popis jak to produkuje ATP nebo to má jiný energo zdroj?

2 0
možnosti
KK

Nazývat mitochondrie jako imigranty, to teda kulhá na všechny končetiny.

1 6
možnosti
GH

Proč? Hostitel (vyšší organizmy) nabídl dobré podmínky pro přežití a původně parazitující breberky (terminus technicus kasikus ;-) ) integroval natolik, že se bez nich dnes už neobejde. Dle mého ideální (nebo idealistický, záleží na úhlu pohledu) model imigrace.:-)

7 0
možnosti

Bytost? Potvor? Malá bestie?

0 0
možnosti