Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Lidské geny podle soudu nelze patentovat. Je to dobře?

Americký Nejvyšší soud jednomyslně zavrhl možnost patentovat lidské geny. Může se to zdát jako výhradně dobrá zpráva, ale nemůže přispět ke zpomalení pokroku?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PM

I kdyz vim ze autor ma v nekolika vecech pravdu rozhodne bych se priklonil spise na stranu vedcu kteri jsou proti pantetovani genu. Patentovat se muze metoda pokud ji firma sama vymysli ale tezko muze patentovat neco vytvorene prirodou. Navic spousta techto patentu vychazi ze zakladniho vyzkumu ktery je z vetsi casti financovan z dani a ne z privatnich subjektu, pokud odmyslime neprimou podporu investicemi do vedy obecne. Vyhledavani genu podilejicich se na vzniku nemoci je malokdy sponzorovano primo spolecnostmi ktere si na zaklade vyzkumu hrazenych z verejnych prostredku vyzobavaji ty nejlepsi zrnka ktere se pak snazi privezt k rustu zisku. Neco jineho je vyvoj leciv ktery je extremne financne narocny a bez soukromeho kapitalu by jiste pokrok nebyl tak rychly a stezi ufinancovatelny. O toho se odviji i cena leku, ale patentovani genu je neco uplne jineho a nenuti firmu k zadnemu extremnimu riziku pri investovani penez. Myslim ze postup teto firmy spise rozvoj zpomaluje nez umoznuje. Jeste k tem patentum, pokud se nemylim pak patentove pravo je v ruznych zemich dosti odlisne a pokud chce zadatel patentovat musi vicemene v kazde zemi zvlast a investovat dalsi penize. Evropske patenty take nejsou automatickymi patenty v USA ci Cine nebo Japonsku takze netusim proc by to melo byt obracene. zadny svetovy patentovy urad neexistuje. Vzhledem k tomu jak benevolentni je pristup k patentum v USA kde je mozne patentovat takrka jakoukoliv myslenku si myslim ze je to jedine dobre.

0 0
možnosti
PF

P31a62v91e38l 49F66a69r69a

3. 7. 2013 8:38

Aby se neobjevil nějaký "prokazatelný" potomek Sumerů a nedělal si nároky na všechny kola na světě! ;-)

1 0
možnosti
ZS

Já jsem to asi nepochopil, jestli jsem to dobře četl, tak oni mají patent přímo na ty geny, ne jenom na metody jejich přečtení? To je přece stejná kravina, jako kdybych si já nechal patentovat stehlíka obecného, jenom protože jsem byl první, kdo ho viděl u nás na zahrádce... 8-o;-€

2 0
možnosti
KS

V té Americe to bylo tak, že ob ama se zasadil o to, aby tyto genetické testy hradila pojišťovna, proto ta kampaň s Angelinou, měl to být velký byznys - 3000 dolarů za patent + 300 za vyšetření.

0 0
možnosti
KS

B abiš a jeho GMO : ) Teď se budou psát články jen o korporacích. Patenty naopak rozvoj brzdí, vědec vymyslí a korporace se nakapsuje. Ne nadarmo některé patenty Nikola Tesly zkonfiskované vládou se teprve v dnešní době uplatňují třeba ve zbrojním průmyslu.

0 1
možnosti
PK

Realita ovšem je že valná většina z nich nebyla na tehdejší úrovni technologií realizovatelná,

a dnes už dávno ty patenty neplatí... ale nebuďte tak přísná na vládu USA :D existují i korporace které si nic nepatentují... jednak patent platí jen v dané zemi kde si ho registrujete a musíte si připlatit aby platil jinde a to vám nemusí nutně uznat.

A hlavně je to návod jak věc zkopírovat v zemích kde na nějaké patenty nehrají a nepřipojili se k úmluvě.

1 0
možnosti
JK

jasně a dopadne to jako Apple a jiné firmy, které vydělávají na patentech. Za chvíli pak budeme platit za narozené dítě, protože má kus DNA na které se vztahuje patent.

Fuj nechci.

4 0
možnosti
DS

Patenty nejsou hnací motor pokroku. Naopak. Pokud se používají patenty, dochází ke zpomalování pokroku, protože místo osvědčených metod musí konkurence vymýšlet pitomě řešené náhrady. Výsledek je potom ten, že místo toho, aby konkurenční výhoda vycházela z efektivity a kvality (jak se nám snaží ekonomové namlouvat nynější stav), musí dnes vycházet z toho, že se přesouvají výrobní kapacity do zemí, kde jsou nižší platy.

A co z toho plyne? V zemích, kde se patenty vyvíjejí, stagnuje výroba a lidé tam přicházejí o práci, zatímco v zemích, kde se patentové právo ignoruje a kam (paradoxně) patentoví vlastníci vyvážejí svou výrobu, průmysl vzkvétá.

Patenty jsou největší zlo dnešní doby. Už jen tento systém je cestou k monopolu, který je v rozporu s kapitalistickou poučkou o neviditelné ruce trhu. Patentový systém neviditelné ruce prostě seká neviditelné prsty. Firmy místo toho, aby se věnovaly inovacím, pak jen hledají, jestli je někdo nekopíruje.

Dokonce existují firmy (takzvaní patentoví trolové), které nikdy nic nevyvinuly, nehodlají nic vyrábět, ale skupují patenty krachujících firem, aby mohly poté skrz soudy vymáhat náhrady od jiných, kteří možná ani neví, že nějaký patent porušují. Tyto firmy jsou založeny za peníze "líných" investorů, kteří nehodlají investovat do výzkumu a vývoje.

Pomohl by možná trošku měkčí systém patentů, ale to nikdy finančníci nedovolí (koneckonců, jde jim o byznys, že?).

8 0
možnosti
JK

přesně tak a řada firem, hlavně v US, vydělává jen na skupování patentů a drsném vybírání peněz za ně. Apple a spol. kupují firmy jen kvůli patentům, když si nemohou koupit přímo patent.

2 0
možnosti
MV

Obecne vzato, patenty brzdi inovace a to predevsim ty neomezene platne patenty. Jsou odvetvi, kde patenty na omezenou dobu (napr. 5 let) maji smysl, napr. u velmi draheho vyvoje a hlavne certifikace leku, ale jinak jsou patenty spise zlo, jelikoz konkurence musi neustale dokola vymyslet kolo, misto aby pokracovala dal, viz. napr. linux kernel.

3 0
možnosti
Foto

Pokud vím, tav US patent na něco, co se běžně vyrábělo před jeho podáním, by stejně byl neplatný a za takový v prvním sporu soudně prohlášený. A lidské geny se v dnešní podobě vyrábí minimálně desítky tisíc let.

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 11 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 10 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...