Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Multivitaminy slibují hodně. Ale těm, kdo je obvykle užívají, nepomohou

Heslem posledních dní je neonemocnět. Pomoci k tomu má nejen dodržování hygienických opatření, ale také přirozené posilování imunity. Mohou nám s tím pomoci nejrůznější směsi a dávky komerčních multivitaminů? Učiní nás zdravější? Odpověď vás asi nepotěší.

Multivitaminové tablety jsou oblíbené. Ale možná jen proto, že málo víme o tom, jak vlastně (ne)pomáhají. | foto: Profimedia.cz

Pokud máme mluvit o multivitaminech, ujasněme si nejprve, co jsou vlastně zač. Naši nedůvěru by mělo probudit to, že v podstatě neexistuje jejich obecně přijímaná definice. V tom je rozdíl od jasně definovaných vitaminů, které chápeme jako nízkomolekulární látky, které v lidském organismu sehrávají roli katalyzátorů biochemických reakcí a podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů.

Předpona multi- naznačuje, že multivitaminy v sobě oněch jasně definovaných vitaminů jednoduše mají více. Jenže kolik a jaké, v jakých koncentracích? Kdybychom se přidrželi regulí amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, pak ono „multi“ značí nejméně tři. S tím, že žádný z nich nebude v dávkách přípravku obsažen ve větší než doporučené denní dávce, aby nedošlo k ohrožení lidského zdraví.

Evropská definice multivitaminů je vágnější a povšechně je řadí jako zvláštní skupinu potravin mezi doplňky stravy, společně s dalšími komerčně dostupnými minerály, aminokyselinami, esenciálními mastnými kyselinami, výtažky rostlin a vlákninou. Zato pak podrobněji směrnicí „harmonizuje“ pravidla s cílem chránit nás, spotřebitele, před případnými zdravotními riziky a zavádějícími informacemi. Protože jinak užitečné vitaminy v nadbytku nám ne vždy prospívají, a mohou i škodit (viz. box Když vitaminy škodí).

Pomáhají potřebným. Někdy.

Dělicí čáru přitom odborníci rýsují poměrně ostře. Jako doplňky stravy jsou užitečné tam, kde mohou nahradit průvodní deficienci, nedostatek. Například u lidí starších, jejichž specifická výživa jim neumožňuje přijímat stravou pro tělo potřebné množství vitaminů. Třeba vitaminu D. Nebo u veganů, kde se v důsledku diety – absence živočišných tuků – může projevit deficience kobalaminu, B12.

Zbývající část populace dokáže každodenní různorodou a vyváženou zdravou stravou plně pokrýt svou poptávku po vitaminech. A tudíž je vlastně nemusí doplňovat formou doplňků stravy, ani multivitaminy.

Tím bychom ale byznysu s potravinovými doplňky, který globálně vytváří zisky za 130 miliard dolarů, dost jednoduše zasadili nehezkou ránu. Šetřit ho ale úplně nemusíme, protože s námi jen zřídka hraje fér hru. Nejde jen o to, že na přebalech uváděné koncentrace vitaminů v multivitaminových přípravcích nemusí vždy odpovídat skutečnosti, ale že jsou nám zastřena fakta o jejich reálné biologické dostupnosti. O tom, kolik je naše tělo schopné jednorázovým příjmem absorbovat.

Aniž bychom se teď pouštěli do složitých témat farmakokinetiky: to, že pozřete pilulku s dedikovaným obsahem 200 miligramů kyseliny L-askorbové, neznamená, že si z ní vaše tělo 100 % takto nabízeného vitaminu C vezme. A všech ve vodě rozpustných „vitaminů v nadbytku“ se pak lidský organismus pohotově zbavuje s první následnou návštěvou toalety, močí.

K čemu jsou tedy vlastně dobré multivitaminy, které nám v jednom balení slibují víc, než sami nejspíš zrovna potřebujeme? Co nám nabízí tak unikátního, že za ně umíme tak utrácet? Jsou to otázky, které si teď, když mnozí bereme lékárny ztečí, jen abychom neonemocněli, zaslouží odpovědi.

Tohle není pro zdravé

Zobecnit efekt nejasně definovaných přípravků, s ne-stejnocennými koncentracemi směsí účinných látek, navíc na různé věkové kategorie uživatelů, není zrovna snadné. A komplikujícím faktorem pro badatele jsou tu i sami uživatelé, konzumenti multivitaminů. Co jsou zač?

Podrobněji je na americkém vzorku populace charakterizuje studie Kalifornské univerzity v San Diegu: jsou to lidé, kteří již mají zajištěn vyšší příjem mikro-nutrientů ve stravě. Mají v průměru také vyšší vzdělání, jsou ekonomicky lépe situováni, žijí aktivněji a cvičí, mají nižší index tělesné hmotnosti.

Jinými slovy, jsou to lidé, kteří mají čas a prostředky na to, aby o sebe mohli pečovat. Nejsou zrovna reprezentativním vzorkem pro dokládání blahodárného vlivu konzumace multivitaminů. Už jsou z medicínského hlediska jednou zdraví, jen se teď snaží být ještě zdravější. A na takovém vzorku se možné benefity multivitaminů určují těžko. Bádání kolem výnosného obchodu s doplňky stravy se tím naštěstí nezastavilo.

Jasno do něj vnáší observační studie vztažená ke 160 tisícům žen ve věku 50-79 let. Ani po osmi letech průběžného sledování se neprokázalo, že by snad jejich konzumace multivitaminů měla pozitivní vliv na snížení rizika rozvoje rakoviny, srdečních chorob nebo osteoporózy.

Podobné závěry má systematická meta-analýza dvou milionů konzumentů multivitaminů. Jejich zdravotní stav, nadlepšovaný multivitaminy a komerčními potravními doplňky, nevybočoval po celou dobu z běžného průměru. Laicky řečeno, multivitaminy nečinily konzumenty o nic zdravějšími.

O něco starší, ovšem ve svém hodnocení tvrdší, je pak studie z roku 2006, ve které se srovnával účinek multivitaminů a minerálních doplňků stravy na lidské zdraví s účinky podávaného placeba. Výsledek? Bez rozdílu. Což o efektu multivitaminů na lidské zdraví ledacos nehezkého vypovídá.

Instantní zdraví se do pilulky nevejde

Co z toho plyne? „Žádné umělé doplňky stravy nejsou zkratkou k lepšímu zdraví ani prevenci chronických chorob,“ tvrdí například Larry Appel, ředitel Centra pro prevenci, epidemiologii a klinický výzkum Nemocnice Johna Hopkinse. A vzhledem k tomu, že tato instituce patří za 131 let své existence mezi nejlépe hodnocené kliniky světa, s nejpokročilejším klinickým výzkumem, možná se mu vyplatí věřit.

Dodává také, že na rozdíl od multivitaminů existuje pro ona obyčejná a fádní doporučení zdravotníků – tedy jíst vyváženou a zdravou stravu, udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost, omezit příjem sodíku, cukrů a nasycených tuků – mnohem silnější opora faktů v realitě než pro domnělou užitečnost multivitaminů.

Když vitamíny škodí

Nedostatek i nadbytek vitaminu A, retinolu, může u těhotných žen vést k deformacím nervové soustavy plodu. S vitaminem A se navíc pojí jistý neduh – není rozpustný ve vodě, ukládá se v tucích. Takže s námi zůstane déle, a umí se koncentrovat v játrech. Kuřáci, kteří si svědomitě vylepšují zdraví vitaminy E, A a β-karotenem, tím mohou významně přispět k rozvoji své rakoviny plic. I když jsou případy akutní toxicity vitaminem C zřídkavé, protože tělo se ho efektivně zbavuje ledvinami, může k nim dojít. Dlouhodobé nadužívání céčka ale může vést k tzv. paradoxní hypovitaminóze, při kterých tělo automaticky začne vyplavovat jakýkoliv přijatý vitamin C, protože jej bude považovat za nadbytečný. Nadbytek vitaminu D vás začne zbavovat vápníku a zinku, a může vést ke kalcinóze, ukládání vápníku v měkkých tkáních srdce, ledvin a svalstvu. Nic dobrého. Kombinovat vyváženou a zdravou stravu s konzumací multivitaminů znamená, že budete zvyšovat příjem vitaminů nad kritickou mez. A tehdy mohou multivitaminy přestat ne-pomáhat, a začít škodit.

Nejsou to jen špatné zprávy. Odborníci se shodují na tom, že určité cílové skupiny multivitaminy pro své zdraví skutečně docení. Například lidé s malabsorpčním syndromem, tedy poruchami metabolismu, příjmu a vstřebávání potravy. Celiakové, pacienti s pankreatitidou, Crohnovou nemocí, cystickou fibrózou. Dobrými kandidáty pro dodatečný příjem vitaminů jsou i vegani a alkoholici.

Pořád ale platí, že se tu jen doplňuje, dotuje příjem nezajištěný řádnou a vyváženou stravou. Jídlo samo o sobě je zásadním a komplexním zdrojem vitaminů a minerálů. I zdánlivě všeobsažné prodávané multivitaminy reprezentují jen zlomek toho, co jsme schopni získávat ze zdravé stravy.

Když žijete zdravě, nepotřebujete multi-zdraví

Multivitaminy by neměly sloužit jako zástupné řešení vyvážené stravy a nevyváženou či nezdravou stravu nenahradí konzumace multivitaminů. Hodí se zmínit, že například tokoferoly, vitamin E, se přirozeně vyskytují v osmi různých chemických formách, s různou biologickou dostupností a vstřebatelností. A pilulka vám nabízí jen jednu z těchto forem.

To, že by se instantní lidské zdraví vešlo do pilulky, prášku, dražé, olejíčku nebo šumáku, prostě zpochybňují odborníci trvale, vytrvalému a propracovanému marketingu prodejců multivitaminů navzdory. Pomůže nám teď nějak zakoupení tuby s náplní multivitaminu? Zjevně ne. Pokud jsme povšechně zdraví a fungujeme v režimu zdravého životního stylu, je to jen další zbytečné vyhazování peněz.

Samy vitaminy bychom ale úplně přes plot házet neměli. Zrovna kalciferoly, vitamin D, vcelku efektivně přispívají k nastartování autoimunitních procesů v lidském organismu. Jejich dlouhodobý nedostatek je provázán s vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím a chřipce. Jak je ale doplnit?

Jde to překvapivě snadno – postačí nám k tomu sluneční záření, které podněcuje tvorbu vitaminu D v naší kůži. Tato „solární syntéza“ postačí k pokrytí 80 % denní spotřeby, a nic nás nestojí. A protože se blíží zamračené dny, můžeme jej ve formě cholekalfiferolu doplňovat rybím tukem, sardinkami, játry, vaječnými žloutky a mlékem.

Chce to jen trochu obměnit zimní jídelníček. Pořád nás to vyjde levněji, než nakupovat multivitaminy, které možná neškodí, ale nejspíše nepomáhají.

Autor:
  • Nejčtenější

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Při těžbě uranu měli političtí vězni pocítit diktaturu proletariátu

K těžbě uranu před 70 lety stát výraznou měrou využíval i politické vězně. Represivní komunistické orgány však...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Jak se „první vlna“ epidemie porovnává s druhou. A zaděláme si na třetí?

V souvislosti s šířením onemocnění covid-19 v České republice se běžně hovoří o „první, jarní vlně epidemie“ a o...

Experti ukázali nový covidový index. Vyzkoušejte si, jak se počítá PES

Kdy zpřísnit opatření a kdy je naopak rozvolnit? O kolik musí klesnout počty nakažených, číslo R a další hodnoty, aby...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...