Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

K Marsu se blíží helikoptéra i družice Spojených arabských emirátů

Na Marsu bude v únoru rušno. Po několikaměsíčním meziplanetárním letu k němu dorazí hned tři stroje různých států. Vedle známých vesmírných dobyvatelů USA a Číny to bude i loď Spojených arabských emirátů. Kdo nikým nevyhlášený závod vyhraje a přiletí první?

Kompletace sondy Amal vyrobené ve Spojených arabských emirátech, která poletí k Marsu. | foto: UAE Space Agency

Po dvou letech panovaly loni v létě znovu výhodné podmínky pro vypuštění lodí, které chtějí odcestovat na Mars. Vzhledem k tomu, že Země a Mars obíhají kolem Slunce různými rychlostmi a v různých vzdálenostech, nastává přibližně každých 26 měsíců situace, kdy jsou obě planety ve vzájemné pozici, která umožňuje energeticky nejefektivnější cestu na Mars.

Příznivého postavení využilo hned několik kosmických agentur. Jediný, kdo tento termín nestihl a dříve ho plánoval, byla evropská ESA a ruský Roskosmos. Ty chtěly vyrazit v rámci společného projektu ExoMars. I kvůli koronavirové pandemii se start odložil o další dva roky. Původně se mělo letět již v roce 2018.

Nyní se po mnohaměsíčním putování kosmickým prostorem ke čtvrté planetě Sluneční soustavy přiblížily tři stroje. Stanice Mars tak má ve svém pomyslném jízdním řádu vyvěšené následující termíny jednosměrné trasy Země - Mars:

  • Amal (UAE) - 9. února 2021
  • Tchien-wen (CNSA) - 10. února 2021
  • Perservance (NASA) - 18. února 2021

Únorový marsovský slet bude přepisovat hned několik tabulek. Pokud se vše podaří, jak má, a zatím není důvod si to nemyslet, pak budou kosmické agentury Spojených arabských emirátů (UAE) a Číny teprve pátou a šestou organizací, které bezpečně dosáhly rudé planety. Před nimi se to podařilo jen Evropě, Indii, Rusku a Spojeným státům.

Čína se v případě úspěchu připíše na druhé místo zemí, které dokázaly na Marsu bezpečně přistát. Že to není nic jednoduchého, by mohla vyprávět Evropská kosmická agentura, které se nepodařilo přistát se sondou Beagle 2. Ta měla fungovat na Marsu od roku 2003, ale patrně se zřítila. Její trosky objevil až v roce 2015 americký satelit Mars Reconnaissance Orbiter.

16. ledna 2015

Některým sondám se ani nepodařilo dostat na dráhu směřující k rudé planetě. Malý přehled těchto neúspěchů jsme sepsali před zhruba devíti lety do článku Místo hodin nastavili roky. Proč většina sond k Marsu nikdy nedoletěla.

Dosud se tak žádné jiné zemi než Spojeným státům nepodařilo na povrch Marsu dopravit aparát, který by následně řádně fungoval. I proto jsou na na povrchu rudé planety nyní funkční jen dva stroje amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír. Jednou je nepohyblivý InSight a druhým je vozítko Curiosity. Šest dalších aparátů zkoumá Mars z jeho oběžné dráhy, tři jsou americké, dva evropské a jeden indický.

Vraťme se však do současnosti a k dopravní špičce na cestě k Marsu.

Zkoumání klimatických změn

První dorazivší sonda Amal, což v překladu znamená Naděje, má z těchto třech letů nejmenší ambice. Do vesmíru ji vynesla 20. července z japonského vesmírného střediska Tanegašima japonská raketa H-2A.

20. července 2020

Jak jsme psali dříve, samotná sonda byla vyvíjena v Emirátech v Mohammed bin Rashid Space Centre (MBRSC) ve spolupráci se zahraničními partnery, jako jsou univerzity v Coloradu, Berkeley a Arizoně. Rozměry hliníkové družice jsou 2,9 × 2,37 metru při hmotnosti 1,35 tuny. Na palubě má dvojici dvoudílných solárních panelů s výkonem 600 W. Komunikaci se zemí zajistí 1,5m směrová anténa, přes níž „potečou“ data rychlostí až 1,6 Mbps.

Úkolem sondy Amal, na jejíž přípravu Spojené arabské emiráty vynaložily asi 200 milionů dolarů (přes 4,5 miliardy Kč), bude z oběžné dráhy zkoumat atmosféru Marsu a monitorovat klimatické změny. Mise má poprvé v dějinách zachytit atmosféru v různých obdobích roku, který na Marsu trvá téměř 687 pozemských dnů.

Vozítko a helikoptéra

Mnohem náročnější bude čínská a americká mise. Obě mají za cíl přistát na Marsu s pojízdnou laboratoří. NASA si pro přistání vozítka Perseverance (Vytrvalost) vybrala 49kilometrový marsovský kráter Jezero. Ano, opravdu má kráter mezinárodní označení Jezero. Jméno se však nevztahuje k Česku, ale k městu Jezero, které najdete v Bosně a Hercegovině. Alespoň je vidět, jak jsou si slovanské jazyky podobné.

Američané se na 480 milionů kilometrů dlouhou cestu vydali 30. července. Kosmická loď nesoucí pojízdnou laboratoř opustila Zemi rychlostí asi
39 600 km/h. Během cesty k Marsu mají inženýři několik příležitostí upravit dráhu letu, aby se optimalizovaly rychlost a směr pro přiblížení k Marsu. K prvnímu vylepšení dráhy letu kosmické lodi došlo asi 15 dní po startu. Poslední tři budou následovat bezprostředně před příletem.

30. července 2020

Samotné přistání je nyní naplánováno na čtvrtek 18. února 2021 přibližně ve 15:30 amerického východního času. Během přistání se rover dostane do vrchní řídké atmosféry při rychlosti asi 20 000 km/h. Při tom využije tepelný šít. Poté přijde na řadu brzdění padákem a motory, který přistávací modul zpomalí na rychlost kolem 3,2 kilometru za hodinu. Následně bude samotné vozítko spuštěno na povrch Marsu pomocí speciálního jeřábu.

Šestikolové vozítko Perseverance, které je v v mnoha směrech vylepšené vozítko Curiosity, bude mimo jiné shromažďovat údaje o klimatu a geologii planety a sbírat vzorky hornin a prachu, které by v budoucnu měly být přepraveny na Zemi.

Spolu s vozítkem na čtvrtou planetu Sluneční soustavy dorazí i malý dron nazvaný Ingenuity (Důvtip). Tato helikoptérka se bude muset vypořádat s výrazně řidší atmosférou a případnými prachovými bouřemi, které létání výrazně omezují. I proto bude stroj ve vzduchu vždy jen několik minut a bude zkoumat okolí pojízdné laboratoře.

Stroj s trupem o velikosti softbalového míčku má dvojité protiběžné čepelky, které se budou muset otáčet rychlostí 3 000 otáček za minutu. To je zhruba desetinásobek rychlosti otáčení vrtulí na Zemi. Stroj má tělo vyrobené z uhlíkových vláken a jeho hmotnost je necelé dva kilogramy.

Čína míří na planinu Utopia Planitia

Svou marsovskou misi Čína pojmenovala Tchien-wen (Tianwen), což v překladu znamená Otázky k nebesům. Inspirací se stala stejnojmenná dlouhá báseň prvního a zároveň nejvýraznějšího básníka staré Číny Čchü Jüana (asi 340-278 př.n.l.).

Čína loď pro cestu k Marsu vypravila 23. července pomocí rakety Dlouhý pochod 5 z kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan.

23. července 2020

I když dorazí k Marsu jako druhá, bude kolem planety kroužit několik týdnů, než vypustí přistávací modul s roverem Tchien-wen. Ten přistane na planině Utopia Planitia na severní polokouli Marsu. Je to velice zajímavé místo, kde například před zhruba 45 lety přistála sonda Viking 2. Pod jejím povrchem by se totiž měla skrývat poměrně velká zásoba vodního ledu.

Samotný orbiter, který zůstane na oběžné dráze, je vybaven několika fotoaparáty, které mají Mars zkoumat z výšky. Vedle toho má Mars zkoumat pomocí magnetometru, radaru a přístroje pro detekci atmosféry a ionosféry. Na oběžné dráze má vydržet funkční asi jeden marsovský rok (cca 687 pozemských dní).

Rover je navržen tak, aby vydržel na Marsu fungovat asi 90 dní. Je vybaven šesti přístroji, včetně laserem indukovaného rozpadového spektroskopického analyzátoru pro detekci povrchových prvků, minerálů a typů hornin. Kromě topografických a multispektrálních snímků dokáže vozítko studovat klima a magnetické pole. Rover nese radar, který dokáže proniknout pod povrch Marsu.

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Champollion léta luštil hieroglyfy. Když to zvládl, omdlel

Urputný a trpělivý. Tak by se dal charakterizovat Jean-François Champollion. Muž, jemuž je přičítána největší zásluha...

STO OBJEVŮ: Einsteinova teorie relativity se cizelovala u břehů Vltavy

Seriál Speciální teorie relativity vyjádřená dnes nejslavnější rovnicí mu nestačila. Geniální fyzik Albert Einstein představil...

Podívejte se na nejpodivnější dinosauří jména a zkuste si je vyslovit

V současnosti už známe přes 1400 druhů „neptačích“ druhohorních dinosaurů, přičemž všichni mají svá přidělená vědecká...

Prolomený kód života. Český vědec o genetických nůžkách a největším tajemství

Premium Když se na podzim roku 2011 v laboratoři na Kalifornské univerzitě v Berkeley podařilo Martinu Jínkovi a jeho polskému...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...