Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když jeden život nestačí. Firmy nabízí klonování domácích mazlíčků

Nedokážete si představit život bez svého mazlíčka? Pokud máte milion nazbyt, můžete si ho nechat naklonovat. To však neznamená, že dostanete zcela stejné zvíře. Navíc se s tím pojí řada etických problémů.

Naklonovaní psi Mira a MissyToo. Jsou údajně prvními komerčně naklonovanými psy, narodili se mezi roky 2007 a 2008 spolu s dalšími dvěma klony původního psa, Missy. | foto: Steve Jurvetson CC-BYCreative Commons

Od narození prvního zvířete naklonovaného z tělní buňky dospělého dárce, ovce Dolly, uběhlo už 22 let. Dnes už je klonování zvířat poměrně všední záležitostí, která se praktikuje zejména v asijských zemích. Na Západě se oproti tomu klonování tolik neuchytilo. Hlavně proto, že nebyl jasný jeho přínos a využití (to se může změnit díky novým biotechnologiím, které využívají klonování jako „mezikrok“).

Jak vzniká klon?

Pro klonování je využíván stejný postup jako u ovce Dolly před 22 lety

  • Nejprve je potřeba vzorek DNA zvířete, které bude klonováno: stačí kousek kůže.
  • Pak je potřeba vajíčko: to je vyoperováno přímo z vaječníků „dárkyně“ a je z něj odstraněno jádro (a tedy DNA).
  • Pod obal vajíčka (ne místo jeho jádra) se vloží buňka obsahující DNA zvířete, kterého chtějí v laboratoři naklonovat.
  • V chemické lázni a za pomoci elektrického šoku se vědci pokouší obě jinak nekompatibilní součástky přesvědčit, aby se spojily.
  • Když se to podaří (zdaleka ne vždy), je vajíčko již s novou DNA vloženo do náhradní matky, která následně projde běžným těhotenstvím a porodí naklonované zvíře.

V omezené míře se klonování přesto využívá i zde. Americká společnost ViaGen nabízí na svých stránkách klonování „nejvíce produktivních“ zvířat, čímž se dá „rychle zvýšit počet potomků s výjimečnou genetikou“. Klonují se také zvířata pro některé sporty, jezdci se na nich pravidelně dostávají na příčky vítězů

Výhoda je jasná. Když jezdec objeví zvíře s výjimečnými vlastnostmi, které mu „sedne“, může si pořídit klony, a tak si nemusí zvykat na nové koně. Obdobné využití můžeme najít například u služebních psů, kde zdaleka ne každý pes se ukáže jako vhodný pro policejní využití. 

Podle časopisu Science jen asi třetina psů trénovaných policií opravdu uspěje a nastoupí do služby. Jihokorejská biotechnologická společnost Sooam, která pro některé policejní sbory psy klonuje, uvádí, že z „kopií“ úspěšných psů jich trénink zvládne devadesát procent. 

Poslední službou, kterou ViaGen či její korejská konkurence poskytuje, je už zaměřena na širší veřejnost: klonování domácích mazlíčků. Není to žádná novinka. První pes byl úspěšně naklonován už v roce 2005 a zejména v Jižní Koreji je služba klonování domácích mazlíčků už nějakou dobu dostupná. Nicméně nyní se o ní stále častěji píše i v Americe. 

Do mainstreamového povědomí toto téma vynesla například i Barbra Streisandová, která se v rozhovoru pro časopis Variety rozpovídala o svých dvou naklonovaných psech. Smrt její fenky Samanthy, kterou měla 14 let, pro ni byla velmi těžká, a proto chtěla „alespoň nějakou jeho část“ mít u sebe i po smrti.

Právě toto je zdá se nejčastější motivace lidí, kteří si za naklonování svého mazlíčka zaplatí. A právě na tuto touhu firmy cílí. Své služby nabízí jako možnost prodloužit „unikátní pocit pohody a život obohacujícího naplnění“, které nám milovaný mazlíček poskytuje i za hranicemi jeho smrti. Místo nového psa nebo kočky tedy podle těchto společností můžete mít znovu jeho „genetické dvojče, jen narozené později“. 

Dokonalý klon neexistuje

A neúčtují si za tuto nabídku málo. Nejprve je potřeba poslat jim vzorek DNA (veterinářem odebraný kousek kůže), za jehož uchování si ViaGen účtuje 1600 dolarů (asi 35 tisíc korun). Následně, když přijde čas na samotné klonování, se liší cena pro kočky a psy. Za kočku si účtuje americká společnost 25 tisíc dolarů, tedy přes půl milionu korun, za psa dvojnásobek.

Jak podobné takové dvojče původnímu mazlíčkovi bude? Fyzickým vzhledem nejspíš opravdu hodně. Lidé často čekají, že naklonováním zkrátka dostanou svého milovaného psa či kočku znovu zpět. To však možné není. Za prvé klon není zcela identický, bude se odlišovat mitochondriální DNA, kterou přejímá od jiného psa – dárkyně vajíčka. Je také pravděpodobné, že u něj přeci jen budou mírné rozdíly ve vzhledu. 

Asijské země klonují zvířata ve velkém. Nemáme se přidat?

I klonovací společnosti však přiznávají, že stejná DNA nemůže zajistit shodnou povahu mazlíčka. Na té se z velké části podílí vliv prostředí, například zkušenosti z prvních měsíců života. Vzhledem k tomu, že klonovaní psi se ke svým majitelům dostanou klidně až tři až čtyři měsíce po narození, během kterých žijí v „karanténě“ klonovacích společností, je jejich výsledná povaha otázkou a zákazník její raný vývoj ani nemůže příliš ovlivnit.

Že osobnost naklonovaných psů není identická, potvrzuje Barbra Streisand i další majitelé, kteří pozorují různé rozdíly v chování (zde samozřejmě může také roli hrát věk, a jak bude klon stárnout, může být původnímu zvířeti podobnější). Přesto však jsou často spokojeni, protože jim jejich mazlíček připomíná toho zesnulého, alespoň vzhledově.

Etické problémy klonování zvířat

Klonování domácích mazlíčků ovšem tíží především celá řada etických otázek, na které neexistují jasné odpovědi. Novinář John Woestendiek, který se zabýval průmyslem klonování psů, jich v rozhovoru pro Scientific American zmiňuje hned několik. Je opravdu potřeba vytvářet klony psů, když jich obrovské množství živoří v útulcích? Je klonování „fér“ vůči našemu mazlíčkovi, neříkáme tím, že ho můžeme snadno nahradit? Hlavní potíží pak je další věc: co se všemi psy, kteří se na vytvoření co nejvěrnější kopie podílejí, nebo jsou jen „vedlejším produktem“.

Proč klonovat myš, vysvětluje první Češka, která to zvládla

Kromě vzorku DNA z původního mazlíčka je potřeba dvou dalších psů (fenek): jedna coby dárkyně vajíčka a druhá, náhradní matka, do níž je toto vajíčko už s novou genetickou informací vloženo. Tyto fenky si firmy půjčují od dodavatelů laboratorních zvířat a když splní svůj účel – je jim odebráno vajíčko nebo úspěšně porodí klony – vrací se zpět. Dříve také fenky údajně pocházely z korejských farem,  dnes už se to údajně neděje. 

Nicméně původ a životní podmínky těchto zvířat nejsou jasné. Každopádně jak odebrání vajíčka, tak jeho implantace jsou invazivní procedury a ne každé vajíčko se „chytne“, což vede k velmi častým potratům nebo různým abnormalitám narozeného zvířete. Ačkoliv se údajně úspěšnost celého procesu značně zvýšila. Stále je to však jen třeba 20 %.

Možná největším problémem ovšem jsou „vedlejší produkty“. Při klonování se obvykle nenarodí jen jeden pes, kterého zákazník dostane. Ve vrhu může být štěňat pět nebo i více a majitel dostane toho, který svým vzhledem nejvíce odpovídá klonovanému mazlíčkovi. 

Co se stane s těmi zbylými? Woestendiek říká, že během návštěvy Sooamu viděl „přebytečné“ klony ležet zavřené v klecích. Co se s nimi děje pak? To je otázka, na kterou firmy v tomto oboru neodpovídají. Stejně jako na to, co se stane s těmi, kteří se narodí s abnormalitami. Skutečná cena za „znovuzrození“ milovaného psa tak zákazníkům zůstává i nadále skryta. 

  • Nejčtenější

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se občas objeví nějaký problém. Poslední nastal v polovině října a týkal se výpadku...

5. listopadu 2024  15:21

Sebevražda 13 bodnými ranami? Filmaři Anety se vracejí k děsivé kauze

Rozstřel

Příliš mnoho otazníků stále panuje kolem smrti Anety Rodové před deseti lety. Dokumentaristé teď případ znovu otevírají, a to prostřednictvím filmu Aneta, který míří do kin. Hosty Rozstřelu byli...

7. listopadu 2024

Rozřízl hruď a srdce pořád bilo. Omyl nakonec stál průkopníka anatomie život

Premium

Medici se o něm dodnes učí. Bruselský rodák Andreas Vesalius, průkopník anatomie a velký propagátor pitev, zemřel před 460 lety při pouti do Svaté země. Má se za to, že ji podnikl jako pokání. Za co?

6. listopadu 2024

Žádná elektroauta, o elektřinu budeme možná bojovat s umělou inteligencí

Už jste možná slyšeli, že se firmy, které provozují a trénují velké jazykové modely pro generativní umělou inteligenci (genAI), se nyní pokoušejí zajistit si zdroje elektrické energie, a tak se...

8. listopadu 2024

Vyrazí vám dech. Sebevražedná sonda pořídila dosud nejlepší fotky Jupiteru

Kosmická sonda Juno má odhalovat tajemství největší planety naší sluneční soustavy. Poté, co podrobně nafotila její měsíc Europu, se nyní zaměřila přímo na Jupiter. Až bude její prodloužená mise...

7. listopadu 2024  11:29

Třicítka civilů nakoukla Hradní stráži pod pokličku. A valili oči

Advertorial

Který kluk se nikdy nezasnil, jaké by to bylo, stát hrdě v parádní uniformě Hradní stráže u vchodu do Hradu? Jedenatřicet mladých mužů a žen se zájmem o armádu to na konci října mohlo zjistit hodně...

12. listopadu 2024

Přeloží křik vašeho dítěte. Nová chůvička využívá AI a výsledky překvapí

Mám hlad, bolí mě bříško, je mi zima, mám strach... Zní vám to všechno jako stejný křik? Na trh přichází nový model dětské chůvičky, která vám – samozřejmě kromě obvyklých funkcí – přeloží, co vám...

12. listopadu 2024

Už i základní vybavení Windows dostane AI. I program, který měl skončit

Microsoft nechce nechat Windows pozadu za mobilními operačními systémy, a tak testuje rozšíření umělé inteligence na další součásti svého operačního systému. Jedna aplikace se jí dočká úplně poprvé,...

12. listopadu 2024

Český vědec vyvinul nový materiál, jaderné palivo poskytne více energie

Nový materiál s trubičkami ze zirkoniové slitiny s chromovým a niobovým povlakem se využívá pro potažení tyčí jaderného paliva, jež pak lépe odolá vysokým teplotám. Klesne produkce nebezpečného...

11. listopadu 2024  19:30

Kdo si hraje, nezlobí: Vyhrajte jedinečný zážitek
Kdo si hraje, nezlobí: Vyhrajte jedinečný zážitek

Nákupy a zábava pro celou rodinu na jednom místě? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte jednu ze tří rodinných vstupenek do zážitkového hračkářství.

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

RECENZE: Gottův nástupce v O2 areně zářil, jiní si ukousli příliš velké sousto

Premium Vzpomínkový koncert na Karla Gotta s podtitulem ...jeho písně žijí dál! táhla hlavně trojice Lucie Bílá, Richard Krajčo...

Muzikant Tomáš Vartecký ukázal fotky ze svatby, nevěsta oblékla černé šaty

Zatímco zpěvačka Anna K. se sňatku s muzikantem Tomášem Varteckým nedočkala ani po sedmadvaceti letech vztahu,...