Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak došlo k falešnému obvinění okurek? Podezřelá jsou rajčata a salát

  21:11
Okurky z jižní Evropy němečtí vědci zbavili podezření ze šíření nebezpečné bakterie, která straší Německo. Nabízíme možné vysvětlení, jak mohlo dojít k chybě a jací jsou další možní podezřelí.

Bakterie E. coli pod mikroskopem | foto: Profimedia

Testy španělských okurek v Německu nepotvrdily, že by právě tato zelenina šířila smrtící střevní bakterii, jak se úřady dříve domnívaly - více v tomto článku. Jak mohlo k mýlce dojít? "Nevím, není to jasné, situace je matoucí," říká Petr Petráš z Národní referenční laboratoře pro stafylokoky, kde potvrdili první případ krvácivého průjmu u nás.

Další podezřelí: rajčata a salát

Otázkou nyní je, kde jinde se bakterie může skrývat než ve španělských okurkách. Když pomineme těžko uvěřitelnou možnost rafinovaného teroristického útoku, nejpravděpodobnějšími podezřelými jsou stále okurky, rajčata a hlávkový salát.

Proč to odnesly právě okurky

Podezření svalili na španělské okurky minulý týden, konkrétně 26. května, němečtí hygienici z Hamburku. Na čtyřech testovaných okurkách z tamních obchodů totiž našli bakterie stejného "druhu", jaký způsobil současnou epidemii. (Text jejich tiskového prohlášení je dostupný zde.)

V úterý ovšem vědci vydali další prohlášení (dostupné zde). Podle něj dva ze čtyř vzorků při dalších analýzách nevykazovaly kontaminaci stejnými bakteriemi, jaké se podařilo izolovat od pacientů.

Nasvědčuje tomu první epidemiologická studie postižených, kterou minulý týden provedli také v Hamburku. Vědci v průzkumu použili velmi podrobný dotazník, který vyplnilo nejen 25 nakažených žen, ale i 96 žen žijících ve stejné lokalitě, kde nákaza propukla. Osloveny byly pouze ženy, protože právě ženy byly nakaženy nejčastěji. (Navíc díky tomu vědci mohli zanedbat rozdíly mezi pohlavími, které statistikami mohou pěkně zahýbat.)

Ženy, které se bakterií EHEC infikovaly, totiž ve velké míře před samotným onemocněním konzumovaly právě syrová rajčata, salát a i okurky. Průzkum odhalil, že 92 % nakažených žen jedlo před propuknutím nemoci syrová rajčata. Mezi zdravými ženami je pravidelně jedlo pouze 60 % oslovených. "U něčeho, co jí lidé tak často, je to velký rozdíl," vysvětlil pro server Science Klaus Stark z Institutu Roberta Kocha (obdoby našeho Státního zdravotního ústavu). 

Jiné významné rozdíly ve stravování odhaleny nebyly. Neobjevilo se nic, co by ukazovalo na jiné tradiční podezřelé při infekcích bakterií E. coli, kterými jsou maso a mléko. Bakterie totiž žije i v tělech (převážně v tlustém střevě) živočichů.

Platí ovšem ta výhrada, že studie byla prováděna pouze v Hamburku. Tamní podmínky mohou být odlišné od zbytku Německa či dalších zemí.

Pod mikroskopem k nerozeznání

Jak tedy mohlo k falešnému obvinění okurek dojít? Mohlo by jít o důsledek "různorodosti" bakterie E. coli. Jde o velmi běžný mikroorganismus, který se vyskytuje nejméně ve stovkách různých "poddruhů". Na pohled jsou si tyto bakterie podobné jako vejce vejci.

Například bakterie způsobující krvavý průjem se označuje jako Escherechia coli(druh) O104(tzv. serotyp):H4(podtyp). Pod mikroskopem ji ovšem nepoznáte od jiných E.coli, třeba typu O157:H7, které nejsou tak nebezpečné, ale také způsobují krvácivé průjmy.

Nejběžněji k jejich rozeznání dnes slouží genetická metoda, která nějakou dobu trvá. Odebraný vzorek je totiž obvykle tak malý, že je ho třeba zhruba 12 hodin množit v laboratoři, aby obsahoval dost DNA na analýzu (platí to i u těžce postižených pacientů, jejichž vzorek stolice připomíná často spíše čistou vodu, a bakterií v něm bývá málo).

Situaci komplikuje i to, že stěr z potravin obvykle obsahuje řadu různých typů jediné bakterie. V případě biookurek hnojených močůvkou či mrvou se nejspíše bude jednat o celou mikrobiální zoo v roztroušených malých koloniích. Každá by se měla kultivovat pokud možno zvláště.

Rozsekat a namnožit

Pak se provede genetická analýza vzorku, a to dnes široce používanou metodou PCR. Bakterie se "rozmačkají", jejich DNA se rozloží zvýšenou teplotou. Potom se k DNA vypustí předem připravené látky, které přesně nasednou na určitou část DNA - pokud se tedy ve zkumavce vyskytuje. Ta se pak díky nim mnohokrát namnoží.

Vědcům potom stačí ověřit, jestli se ve výsledném roztoku vyskytují ve větším množství úseky, které předem vybrali jako charakteristické pro daný druh bakterie. "Charakteristických míst je řádově jenom několik a analýza trvá řádově tak do osmi hodin," říká Petr Petráš ze Státního zdravotního ústavu. Celé určení bakterie tedy zabere zhruba dva dny.

Není ale zcela neprůstřelné. Metoda PCR může při chybě obsluhy velmi snadno poskytnout špatné výsledky. Pokud je test špatně nastavený (špatně vybrané úseky genetické informace, které test hledá), může si splést nejen jednotlivé kmeny jedné bakterie, ale také zaměnit jednu za druhou. Při práci ve stresu a se zcela novým kmenem bakterie není podobná chyba vyloučená.

Navíc bakterie E.coli jsou geneticky velmi bohatý "druh" (tento výraz se u bakterií správně nepoužívá). Vyskytují se v celé řadě typů, které si čile vyměňují genetický materiál mezi sebou i s dalšími bakteriemi.

Je dosti pravděpodobné, že hamburští hygienici o své chybě věděli dříve než v úterý odpoledne. Od zveřejnění prvních výsledků ve čtvrtek minulého týdne uběhlo pět dní. Pokud pokračovali v prověřování svých výsledků - jak by se dalo čekat - měli zřejmě čas zhruba na dvojí opakování testů.  

Autoři: ,
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 3 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...