Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Je homosexualita v genech? Je to složité, zjistila největší studie

aktualizováno 
V zatím největší studii hledající genetické dispozice pro homosexualitu se ukázalo, že na tuto otázku dokáže dnešní věda odpovědět jen do určité míry. Nezpochybnitelné je jen to, že „gen homosexuality“ v DNA nenajdete.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidské sexuální chování je složité a těžko pochopitelné – na tom se asi shodneme všichni. A takto by se dal nejspíše shrnout výsledek zatím největší studie genetický podkladů homosexuálního chování.

Autoři byli z několika velkých, primárně amerických institucí a v podstatě jde o samá dobře známá jména v oboru. S necelým půl milionem účastníků je studie také zatím jednoznačně největší svého druhu, a zřejmě i proto vyšla ve špičkovém časopise Science. Největší část údajů pocházela z velké britské databáze UK Biobank, část z dat zákazníků firmy 23andMe, která zájemcům provádí genetické testování.

Předem je nutné říci, že studie sledovala právě a pouze chování, ne sexuální orientaci či identitu. Klíčová otázka byla: „Měl jste někdy sexuální vztah s člověkem stejného pohlaví?“ Podle ní vědci rozdělili účastníky do dvou skupin, které pak poměřovali proti sobě. (Pro úplnost dodejme, že ze studie byli vyřazeni lidé, kteří se neidentifikují se svým biologickým pohlavím.)

Výsledky v podstatě potvrzují, co naznačovaly předchozí menší studie například na dvojčatech: sexuální chování je částečně dané geneticky, ale geny rozhodně nepředstavují jediný vliv. Navíc je vliv genů složitý a v důležitých detailech nejasný. Shrnuto a podtrženo, z DNA tedy nedokážeme sexuální chování předpovědět.

Srovnání DNA všech účastníků studie naznačilo, že genetický vliv není rozhodující. Podle výsledku vysvětluje maximálně třetinu rozdílu v chování účastníků studie (tedy alespoň co se týče sexuálního chování ke stejnému pohlaví). Lidé, kteří měli homosexuálního partnera či partnery, měli tedy poměrně často podobné rysy v DNA, ale zdaleka ne vždy. Vliv genetiky je tedy celkem nepochybný, ovšem zároveň ho ještě nedokážeme ani zdaleka přesně dešifrovat.

Ve studii se totiž znovu jasně potvrdilo, že rozhodně neexistuje žádný „gen homosexuality“. To je mimochodem představa, kterou přiživily další výzkumy (včetně velké studie, o které píšeme) z 90. let. Podle nich se u homosexuálních mužů vyskytuje relativně charakteristický úsek DNA (vyšel shodou okolností také v Science). Jak se ovšem ukazuje, roli hrají stovky či spíše tisíce „drobností“ rozsetých po různých částech DNA.

Téměř u žádné z nich stále není jasné, co vlastně ovlivňuje a proč by měla mít vliv na sexuální chování. Nová studie alespoň poprvé vystopovala v pěti případech tyto rozdíly až na úroveň jednotlivých „písmen“ v našem genetickém kódu.

Jeden z nich ovlivňuje čich, což je pro sexuální přitažlivost důležitý smysl. Další je spojován s plešatěním u mužů, které zase souvisí s hladinou pohlavních hormonů. Ovšem vliv těchto několika detailů je prakticky zanedbatelný; dohromady vysvětlují jen zlomek z naměřeného rozdílu, pouze necelé procento.

Některé objevené detaily budou mít alespoň bezprostřednější vědecký dopad. Výsledky například naznačují, že sexuální chování se nepohybuje na jedné škále od ryze homosexuálního po ryze heterosexuální. Ti, kdo měli podle dotazníků jen několik homosexuálních partnerů, mají jiný genetický profil než lidé, kteří jich mají hodně. Není to jen „silnější“ stejný vliv, je to jiný vliv. To může přispět ke změnám hodnocení chování, třeba k úpravě známé Kinseyho škály.

Výsledky také rozšiřují zatím poměrně kusé vědomosti o ženské homosexualitě a obecně o rozdílech mezi pohlavími v této souvislosti. Obě výše zmíněné konkrétní malé změny v DNA, tedy v genu pro čich i pohlavní hormony, se vyskytují pouze u mužů. Naopak se našla jedna konkrétní změna v jediném písmenu DNA, která se vyskytuje pouze u žen a u mužů nikoliv. Sex tak evidentně není nic jednoduchého, ani když se soustředíme jen na jeho čistě biologickou stránku. 

Roky růstu

Studie také nepřímo, ale poměrně jasně potvrzuje důležitost společenských okolností pro sexuální chování. Ve vzorku britských účastníků studie (tedy v datech z UK Biobank) je zcela jasně vidět, že počet lidí, kteří za život měli nějakého homosexuálního partnera (či partnery), souvisí zřejmě mnohem silněji s postojem k homosexualitě ve společnosti než s geny.

Celkově přiznalo alespoň jednoho partnera 4,1 % mužů a 2,8 % žen, ale mezi jednotlivými populačními ročníky byly ohromné rozdíly, jak můžete vidět na následujícím grafu.

Procento účastníků studie (Ganna et al., 2019), kteří v dotazníku uvedli, že...

V databázi jsou lidé spíše starší, z nichž velká část se narodila v době, kdy byl mužský homosexuální akt ve Velké Británii trestným činem. A většinu života prožila v době, kdy homosexualita byla označována za psychickou poruchu (Světová zdravotnická organizace ji z Mezinárodního seznamu duševních chorob vyškrtla v roce 1990).

Asi tak není překvapivé, že lidé s datem narození kolem roku 1940 se chovali jinak než ti, kdo se narodili o 30 let později.

Autor:
Témata: Homosexualita
  • Nejčtenější

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší....

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to taghle zprávňe? Skotská wikipedie má neuvěřitelný problém

Poněkud přeexponovaný vtípek nešťastně snaživého grafomana, nebo rafinovaná ukázka kulturního vandalismu? Případ...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Gutenberg a jeho zadlužení se zasloužili o moudrost lidstva

Seriál Průměrný Čech přečte třináct knih ročně, ovšem pětina z nás ani jednu. Že by se Johannes Gutenberg před víc než pěti...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Z premianta propadlík. Virus se v Česku šíří rychleji než u sousedů

Česko má v tuto chvíli nejhorší koronavirové statistiky ve střední Evropě. Infekce se zde šíří rychleji než u našich...

STO OBJEVŮ: Cestu od tlakového hrnce k parnímu stroji lemovaly výbuchy

Seriál Byla to dlouhá cesta od Papina k Wattovi, než lidem začal spolehlivě sloužit parní stroj. S čím vším se parní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...