Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Václav Pačes: Pořád je tu riziko, že budeme spalovat naše uhlí špatně

  9:16
Představy státu o výrobě energie nejsou zatím v souladu s návrhem využití zásob surovin, především uhlí. Jinak však není špatná, píše ve svém sloupku pro Technet.cz biochemik a bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes.

Těžba v lomu ČSA pod zámkem Jezeří | foto: Ibra Ibrahimovič

V listopadu přišel na program jednání vlády i jeden dokument, k němuž jsem připravoval podklady: aktualizace státní energetické koncepce. Nejde přímo o zákon nebo předpis, ale jakési "programové prohlášení" státu v oboru energetiky, které zhruba vyznačuje směr na další léta.

Spolu s Danu Drábovou a dalšími jsem se k práci na něm dostal počátkem roku, kdy nás ministr obchodu a průmyslu Martin Kuba požádal, abychom vybrali několik nezávislých odborníků v různých aspektech energetiky a společně jsme posoudili dosavadní návrhy státní energetické koncepce a připravili podněty pro její aktualizaci.

Bylo to v době, kdy se vedla živá diskuse o rozvoji či útlumu jaderné energetiky na území Česka, a to zejména v souvislosti s náhlým odstoupením Německa od jádra. Proto jsme oslovili také několik odborníků z této oblasti.

Komise byla jmenována v únoru a částečně navázala na činnost podobné skupiny, kterou ustavila vláda v roce 2007 (známá jako "Pačesova komise", pozn. red.). Stejně jako v předchozím případě byla výsledkem naší práce zpráva, kterou jsme předali ministerstvu. To ji pak mohlo využít k přípravě aktualizace energetického "plánu" naší země, se kterou v listopadu seznámilo vládu. Co si o ní myslím jako jeden z těch, kteří k němu připravovali podklady?

Surovinový háček

Současný návrh je podle názoru mého i dalších členů naší komise ve své podstatě zdařilým a uceleným dílem. Zohledňuje současnou situaci a možnosti České republiky i s ohledem na její mezinárodní závazky, vyplývající zejména z členství v EU.

Najdou se i nejasnosti. Asi největší panuje v souvislosti s jiným strategickým dokumentem České republiky, se státní surovinovou politikou. Ta už měla být také schválena, ale vláda její projednání odložila do konce roku. Nemá tedy zatím konečnou podobu, ale předpokládá do roku 2016 přezkoumání těžebních limitů uhlí v souvislosti s novelou Horního zákona. Vyloučeno není ani rušení limitů.

Debata o těžebních limitech je logická a musí přijít. Ale v dokumentu není uvedeno za jakých podmínek a podle jakých kritérií se bude problematika přezkoumávat. Předložená a schválená aktualizace energetické koncepce se orientuje na zdroje energie s vysokou účinností a počítá s nástroji na jejich prosazení. Ale v případě změn limitů není zcela vyloučeno riziko pokračování výroby energie (tepelné i elektrické) z domácího hnědého uhlí na zastaralých zařízeních s nízkou účinností i s tím spojenou vysokou ekologickou zátěží.

Dokonce není vyloučena ani možnost exportu takto vyrobené energie. Naše komise nenamítá nic proti mírnému exportu "moderně" vyrobené energie ani nepovažuje těžební limity za zásadní ideologické tabu pro příští generace. Avšak pokračovat v zastaralé výrobě s nízkou účinností a za cenu vysoké ekologické zátěže jsme zásadně nedoporučili a to i s vědomím finančních souvislostí.

Co chybí? Země k životu i biomasa

Ve své zprávě jsme kladli důraz na všestrannou vzdělanost v oboru energetiky. Ta je ve vládou projednané aktualizaci obsažena i rozpracována a je třeba tuto politiku nadále podporovat. Co v ní podle mého názoru chybí, je koncepce "země k životu". Autoři argumentují tím, že tato problematika patří do kompetence jiných rezortů. Domnívám se, že alespoň deklaračně měla být zmíněna.

Odborné kritice a revizi také není podrobeno využití biomasy v energetice. Akční plán pro biomasu Ministerstva zemědělství je beze zbytku akceptován jako energetický vstup. Nezmiňuje se riziko pěstování monokultur, například kukuřice, na erozních svazích a ničení orné půdy.

Chybí také podrobná analýza produkce biopaliv 1. a 2. generace. Nereflektují se současné výsledky bádání v této oblasti, které ukazují na velké problémy s produkcí biopaliv 1. generace (např. nepřímě dopady na zdražování potravin či nízkou energetickou návratnost, pozn. red.). Já jako biochemik zase vím, že produkce biopaliv 2. generace není v současné době možná a že bude třeba vyvinout geneticky modifikované mikroorganizmy, které by umožnily využití dřevní hmoty a lignocelulosy pro tyto účely. Bez nich biopaliva dále nerozšíří. Problematika je to šložitá, laboratorně se řeší už dlouho a bez valného úspěchu.

Aktualizace je vypracována především z hlediska velkých "monopolních" společností. V tomto ohledu obsahuje i mezioborové souvislosti a vazby, například souvislosti mezi elektroenergetikou, teplárenstvím a částečně i dopravou, problematiku sítí a jejich současného přetěžování.

V oblasti národohospodářské je především třeba důrazněji varovat před vyváděním peněz z oboru. Dokument deklaruje rychlé omezení provozní podpory pro nové zdroje, avšak uvádí pouze omezené mechanismy, které by vedly k reinvesticím a bránily dalšímu nezdůvodněnému vybírání peněz.

Podle odhadů operátora trhu s elektřinou se bude na podporu obnovitelných zdrojů v příštím roce vybírat 44 miliard korun (tedy zhruba 4 400 korun na každého občana našeho přibližně desetimilionového státu) z průmyslu, služeb i od obyvatelstva. K tomu přibude ještě Akční plán pro biomasu a emisní povolenky, kde bude polovina výnosu odevzdána přímo Ministerstvu financí.

Celkově však aktualizaci statní energetické koncepce hodnotím kladně. Je to dobrý materiál podložený analýzami. Počkejme si ještě na horní zákon a na surovinovou politiku a porovnejme oba materiály.

Autor je biochemik a bývalý předseda Akademie věd.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 18 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 1 příspěvek

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 11 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...