Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vědecký bulvár: Batman mohl létat, ale při přistání by zřejmě zemřel

Studenti z univerzity v Leicesteru spočítali, že Batman by skok v plášti patrně nepřežil. Letěl by, ale nepřistál. Vytvořili tak mediální hit a mají zaděláno na několik dalších.

Snímek z filmu Batman začíná, na kterém si studenti z Leicesteru vyznačili údaje důležité pro svůj výpočet | foto: Marshall et al.

Veterán komiksů Batman by díky svému plášti a přiléhavému oblečku sice skutečně mohl létat, nicméně při přistání by zřejmě zemřel. K takovému závěru dospěli studenti fyziky z univerzity v britském Leicesteru.

Mladí fyzikové ve vědecké práci nazvané Trajektorie padajícího Batmana vypočítali, že pokud by netopýří muž skočil z budovy vysoké 150 metrů, doplachtil by do vzdálenosti zhruba 350 metrů. Nicméně při přistání by měl rychlost zhruba 80 kilometrů za hodinu. Zdravotní následky by byly určité vážné a smrt pravděpodobná. Doporučení v článku je jednoduché: "Plachtění na batmanském plášti není bezpečný způsob přepravy, pokud není použito ve spojení se zařízením, které dokáže rychle snížit rychlost letu, například padákem."

Na pohled je na práci překvapivé snad jen to, že by plášť mohl někoho donést na takovou vzdálenost. Ale to je dáno tím, že studenti ho ve své práci považovali za "tuhý" (inu, komiksové technologie). Stále platí varování, které si v USA můžete přečíst na zapůjčovaných batmanských kostýmech: "Pozor! Plášť neumožňuje uživateli létat."

Poučení první

I když tedy práce neotřásla našimi představami o světě, troufneme si odhadovat, že pro studenty bylo přínosné minimálně ve dvou ohledech. Za prvé v tom, že se při něm naučili něco o svém oboru.

Ne, že by otázka plachtícího superhrdiny byla fyzikálně složitá. Jde spíše o to, že byla otištěna v časopise leicesterské univerzity nazvané Physics Special Topics. Ten se řídí všemi základními pravidly velkých vědeckých časopisů, kde články prochází tzv. oponentním řízením (často se i v češtině používá výraz "peer-review").

V praxi to znamená, že práce zaslané do vědeckého časopisu čtou, hodnotí a komentují nejen redaktoři, ale také především anonymní kolegové z oboru. Ti v nich mají najít všechny mouchy a připomínkovat je. Autoři buď musí svůj přístup obhájit, nebo připomínky zapracovat, případně se s publikací rozloučit. Kolečko se může několikrát opakovat.

Physics Special Topics fungují stejně, jen funkci autorů i hodnotitelů si vyzkouší sami studenti. (Jen v jednom ohledu je to časopis poněkud zvláštní; většina témat je vysloveně nevážných.) Pokud chtějí studenti zůstat v oboru, zkušenost se jim bude hodit.

Poučení druhé

To druhé poučení je o době a médiích, a je už méně lichotivé. Říká zhruba, že dnes můžete v novinách prorazit s čímkoliv. Zpráva o studentské práci totiž doslova oblétla svět (klíčové bylo zřejmě otištění v britském Telegraphu). Nevadilo ani to, že "studie" je z loňského listopadu, univerzita ji pouze recyklovala v tiskové zprávě v souvislosti s blížící se premiérou nové filmové verze Batmana. Takže stačí dobré načasování a hit je na světě.

Máme se na co těšit: ve stejném čísle leicesterského časopisu se skrývá ještě spousta potenciálního materiálu, který čeká jen ma správnou chvíli. Například k příležitosti uvedení případného pokračování katastrofického filmu Armageddon může tiskové oddělení univerzity oprášit hned dvě dílka: "Mohl by Bruce Willis zachránit svět?" a "Mohl by Bruce Willis předvídat konec světa?"

V té první autoři řeší otázku, zda by atomová bomba skutečně dokázala rozetnout ve dví velkou planetku (která hrozí dopadnout na Zemi pro ty, kdo film neviděli). Odpovědí je přesvědčivé ne, atomové bomby jsou na něco takového zoufale slabé.

V druhém případě se studenti ptali, zda by si této planetky mohl na vzdálenost uvedenou ve filmu povšimnout Hubbleův vesmírný teleskop. A skutečně ano, dokonce by ji mohl odhalit na vzdálenost podstatně vyšší (cca ve stovkách miliard kilometrů, což je tisíckrát více než vzdálenost mezi Zemí a Sluncem). Ale vzhledem k tomu, že Hubbleův teleskop po asteroidech nepátrá, a do jeho zorného pole spadá jen velmi malá část oblohy (asi 0,02 procenta), něco takového je velmi nepravděpodobné.

Konfigurace zvažovaná v práci "Pohřben zaživa" s rozměry uvažované rakve. Subjekt se zdá být vzniklou situací spíše stresovaný.

Další potenciálním hitem je článek "Pohřben zaživa". Může se hodit kdykoliv, scén pohřbení živých osob zná film i literatura bezpočet. Podle studentů by ovšem měly mít trvání zhruba od tři čtvrtě hodiny do 11 hodin. Tolik trvá průměrné osobě, než vypotřebuje kyslík v průměrné rakvi (rozměry viz. obrázek). Záleží jen na tom, jak moc se oběť rozčiluje a na jejím metabolismu.

Abychom nekončili tak pohřebně, máme pro vás jedno veselejší doporučení. Filmové fyzikální nesmysly nezaujaly jenom britské studenty, ale samozřejmě i ty české. Jedním příkladem je práce Ondřeje Lukáče z gymnázia v Liberci. Pustil se v ní do celé řady slavných i méně slavných filmových scén a na většině z nich nenechal (fyzikální) nit suchou. Kopii si můžete prohlédnout zde (děkujeme za odkaz našim fanouškům na Facebooku Technetu).

Autor:
  • Nejčtenější

Sebevražda 13 bodnými ranami? Filmaři Anety se vracejí k děsivé kauze

Rozstřel

Příliš mnoho otazníků stále panuje kolem smrti Anety Rodové před deseti lety. Dokumentaristé teď případ znovu otevírají, a to prostřednictvím filmu Aneta, který míří do kin. Hosty Rozstřelu byli...

7. listopadu 2024

Rozřízl hruď a srdce pořád bilo. Omyl nakonec stál průkopníka anatomie život

Premium

Medici se o něm dodnes učí. Bruselský rodák Andreas Vesalius, průkopník anatomie a velký propagátor pitev, zemřel před 460 lety při pouti do Svaté země. Má se za to, že ji podnikl jako pokání. Za co?

6. listopadu 2024

Žádná elektroauta, o elektřinu budeme možná bojovat s umělou inteligencí

Už jste možná slyšeli, že se firmy, které provozují a trénují velké jazykové modely pro generativní umělou inteligenci (genAI), se nyní pokoušejí zajistit si zdroje elektrické energie, a tak se...

8. listopadu 2024

Vyrazí vám dech. Sebevražedná sonda pořídila dosud nejlepší fotky Jupiteru

Kosmická sonda Juno má odhalovat tajemství největší planety naší sluneční soustavy. Poté, co podrobně nafotila její měsíc Europu, se nyní zaměřila přímo na Jupiter. Až bude její prodloužená mise...

7. listopadu 2024  11:29

Český vědec vyvinul nový materiál, jaderné palivo poskytne více energie

Nový materiál s trubičkami ze zirkoniové slitiny s chromovým a niobovým povlakem se využívá pro potažení tyčí jaderného paliva, jež pak lépe odolá vysokým teplotám. Klesne produkce nebezpečného...

11. listopadu 2024  19:30

Nepotřebují vypínač a nahlásí zloděje. Vyzkoušeli jsme unikátní žárovky Wiz

Vyzkoušeli jsme startovací sadu od společnosti Wiz, ve které najdete tři chytré žárovky se systémem SpaceSense a IP kameru. Žárovky detekují přítomnost lidí v místnosti a z této schopnosti se snaží...

14. listopadu 2024

Jste paranoidní? Oprávněně. Váš telefon lze odposlouchávat i radarem

Premium

Kombinace běžně dostupného mikrovlnného senzoru s velkým jazykovým modelem zadělává na bezpečnostní problém. Odposlechy jsou opět o něco jednodušší. Nová metoda špiclování je zatím nepraktická....

14. listopadu 2024

Swifties migrují ze sítě X na Bluesky. Vadí jim rozjetí Trumpovi příznivci

Fanoušci americké zpěvačky Taylor Swiftové se stěhují ze sociální sítě X vlastněné Elonem Muskem na konkurenční platformu Bluesky. Musk totiž podporoval v amerických prezidentských volbách Donalda...

13. listopadu 2024

OBRAZEM: Jugoslávský luxus na kolejích pro vyvoleného, to byl Modrý vlak

Jedním ze symbolů socialistické federativní Jugoslávie byl luxusní modrý vlak prezidenta Tita. Státník s autoritativními prvky vládnutí byl ve funkci v letech 1953 až 1980 a svým přístupem dokázal...

13. listopadu 2024

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

Megan Foxová je těhotná. Nic není ztraceno, napsala k fotce, na které je nahá

Trojnásobná matka Megan Foxová (38) je opět těhotná. Radostnou novinu oznámila herečka na Instagramu, kde zapózovala...

Nechala jsem si odstranit prsa i vaječníky, překvapila zpěvačka Marta Jandová

Marta Jandová (50) si nechala stejně jako herečka Angelina Jolie (49) z preventivních důvodů odstranit prsa a...

Nechtěl jsem přihlížet zabíjení palestinských dětí, prohlásil u soudu Klus

Soudkyně Okresního soudu Praha-západ ve středu vyslechla zpěváka Tomáše Kluse, který žaluje bezpečnostního experta...