Za pět dní končí analogová televize na Domažlicku. O čem se nepíše?

Na Domažlicku se blíží analogová tma. Českou televizi a Novu naladíte z vysílače Vraní vrch od soboty 1. září jen digitálně. V analogu zůstane pouze Prima, která z tohoto vysílače nevysílá.

Maskot konce analogové TV - DigiBoy - Agentura Liberal agency při komunikaci s občany používá maskota, který svým zvoněním oznamuje konec analogové TV | foto: Liberal agency

Domažlicko se stane první v republice, kde od soboty 1. září 2007 bude možné sledovat pouze digitální vysílání (DVB-T). 

Mapa digitalizace (na schematu chybí pokrytí kolem Ústí nad Labem)

Jak poznáte ukončení analogového vysílání na Domažlicku

Konec analogového zemského vysílání ČT nebo TV Nova na Domažlicku k 31. srpnu 2007 se týká pouze těch, kdo přijímají signál z vysílače na Vraním vrchu individuální nebo společnou anténou.

Česká televize

Konec analogového vysílání poznáte jednoduše podle speciálního symbolu v pravém spodním rohu obrazovky na kanálu ČT1 i ČT2. Piktogram v podobě čtyř malých čtverců  je do vysílání zařazen od 1. července 2007. Pokud  čtverečky z obrázku nevidíte ve vysílání České televize,  prozatím si set-top-box nemusíte pořizovat. Česká televize se věnuje digitalizaci zde.

 Česká televize na ukončení analogového vysílání upozorňuje pomocí piktogramu v pravé dolní části obrazu

TV Nova

Také diváci TV Nova jsou pouze z vysílače Vraní vrch informováni o vypnutí analogového vysílání. I zde platí pravidlo, že diváci, kteří obrázek nevidí, nepřijdou zatím o analogovou televizi. Více o digitalizaci vysílání TV Nova najdete zde.

 O vypínání analogové televize informují televize přímo ve vysílání


Digitalizace má svá úskalí nejen na Domažlicku

Asi nejjednodušší přechod na digitální TV zažijí ti, kdo si nedávno pořídili nový TV přijímač, ve kterém je již zabudován přijímač digitální televize. V tomto případě stačí "jen" přivést digitální signál do přijímače (podrobnosti si přečtěte níže). Bohužel velká část LCD a plazmových televizí v obchodech stále nemá zabudován tuner pro DVB-T. Mnohem lépe na tom jsou např. v USA, kde je zákonem zakázáno prodávat TV přijímače bez tuneru digitální televize několik let před úplným vypnutím analogu.

Pro většinu tak zbývá jediné řešení, a to koupě set-top boxu. Je to zařízení podobné konvertorům, které dříve zprostředkovaly příjem druhého programu ČT. Dnes umožní set-top box televizoru příjem digitálního vysílání. Pokud divák vlastní přijímač bez takzvaného SCART konektoru, musí zakoupený set-top box mít také anténní výstup s modulátorem. Nejlevnější modely ho často nemají. A ty, co ho mají, se mnohdy potýkají s problémem málo kvalitního obrazu ve srovnání se SCART konektorem. Dokonce se může stát, že výsledný obraz bude znamenat zhoršení situace.

Méně zkušeným se tak vyplatí využít k nákupu místní kamenný obchod. V něm prodávající znají lokální situaci a nabídnou vhodná řešení. Na požádání přijímač nejen předvedou, ale také nastaví a naladí. Někteří prodejci zapůjčují set-top-boxy na vyzkoušení proti záloze v plné ceně přijímače. Seznam prodejců pro Domažlicko najdete zde.

Modelová situace: vybalíte v obchodě naladěný a připravený set-top-box (pořídit se dají zhruba od  1 200 Kč), připojíte ho na anténu a TV přijímač podle návodu a rad prodávajícího a nastává okamžik překvapení.  Buďto patříte do skupiny šťastlivců a vše funguje, nebo máte dojem, že se vše cestou domů pokazilo. Pokud přijímač u vás doma nefunguje, je pravděpodobně na vině anténa či v místě není digitální signál.

Mezi další úskalí digitalizace, se kterými se určitě setkáte,  patří přepínání mezi analogovým a digitálním vysíláním. Výjimkou je zatím Praha a Brno, kde je v DVB-T také Prima.
Poslední, a asi nejnákladnější úskalí, které musíte při přechodu na digitální příjem překonat, je druh používané antény, zesilovače či rozvodu TV signálu.  Jako samozřejmou považujeme dostupnost digitálního signálu. Pokud signál není k dispozici,  budete muset přejít na jiný způsob příjmu TV signálu, jako je satelit či kabel.

Získáte nové kanály, kvalitní obraz a zvuk a ztratíte pohodlí při přepínání

Zavedení digitalizace na Domažlicku přináší dva nové kanály České televize a zůstává samozřejmě možnost  přijímat ty současné a TV Novu. Kvalita obrazu a zvuku je v drtivé většině vyšší. Součástí digitální nabídky je i veřejnoprávní Český rozhlas. 
Bohužel, Prima nejen na Domažlicku zůstává v analogu a to bude znamenat jisté komplikace. Ze zkušeností z Ostravska víme (zde probíhá podobné vysílání tj. digitálně je šířena Nova a ČT, Prima zůstala na rozdíl od Prahy a Brna pouze v analogu), že řadě diváků dělá problém přepínání mezi oblíbenými stanicemi. Přepínání stanic na set-top boxu je v podstatě stejné jako u klasického přijímače, ale pro sledování Primy je potřeba vrátit se ke starému ovladači TV přijímače přepnout na analog. Tento úkon činí problémy zejména starším lidem nebo technicky méně zdatným, pro ostatní je pouze nepohodlný. Je tak vhodné provést přeladění televize, kde stačí mít naladěnou Primu.

Řešením může být přechod na jiný druh příjmu

Kdo chce ovládat stanice jedním ovladačem, vybírá si mezi kabelovou televizí, IPTV (TV vysílání po internetu), nebo satelitním vysíláním. Kabelová TV nebo IPTV však může být nedostupná fyzicky, ale třeba i finančně (velké měsíční poplatky). Proto se těmto řešením dále nebudeme věnovat. Záměrně jsme také vynechali variantu programovatelného ovladače, jehož nastavení a ovládání může působit potíže.

Zůstává tak příjem satelitního vysílání a nákup digitálního satelitního přijímače s dekódovací kartou. Nejlevnější komplety i s kartou a parabolou se dají pořídit do 3 000 Kč. Řešení má úskalí v tom, že je potřeba zaplatit aktivaci karty. Nejdražší, zato neomezené řešení vyjde na další tisícovku. Nejlevnější krátkodobá aktivace se nejspíš vejde do uvedené ceny, ale brzy bude nutné aktivaci prodloužit zaplacením dalšího poplatku. 
Díky satelitu lze pak zdarma sledovat také nekódované TV a rozhlasové stanice ze zahraničí, nebo je možné předplatit si placené TV stanice v české jazyce.

Další problém - vhodná anténa, anténní rozvod

Prodejci doporučují pro příjem TV signálu napojit set-top box na vnitřní pokojovou anténu. Starší anténní rozvody a zesilovače totiž často nový digitální signál lidově řečeno ignorují.  Anténní systém může vašemu přijímači vyhovovat, většinou však digitální televizi neumožní sledovat. Zde bohužel platí metoda pokusu a omylu popsaná výše v modelové situaci. V případě neúspěchu se vyplatí vyzkoušet nejlépe zapůjčenou pokojovou anténu. Lepším řešením je kvalitní vnější anténa a rozvod. 
Pochopitelně nejlepší anténa a její rozvod v místě, kde není signál digitální televize, nic nezmůže. V tomto případě bohužel musíte použít jiný druh příjmu TV, nejspíš přes satelit.

Pokojová anténa se hodí do míst s dostatečnou intenzitou signálu. Kvalitní se dá pořídit od  300 - 400 Kč, cena nemusí dostatečně vypovídat o její kvalitě. Prodejci často umožňují její zapůjčení proti záloze v plné ceně.  
I tak nemáte vyhráno. Pokud prší, zapadá slunce, můžete se setkat s kostičkováním obrazu, které může přerůst až v jeho úplnou ztrátu. Hovor z mobilu v blízkosti pokojové antény také znemožní sledování televize.
Velmi často musí divák najít to jediné místo, kde je digitální signál nejlepší. Rozhodují centimetry. Pokud anténu přemístí  pečlivá manželka při utírání prachu či ji mírně pootočí, signál se může ztratit.

Řešením je kvalitní vnější anténa a rozvod. Ušetří nervy z hledání vhodného místa pro pokojovou anténu. Také v nepříznivých atmosférických podmínkách zajistí možnost sledovat oblíbenou stanici. Stále platí pravidlo, že místní prodejci a servisní firmy znají dobře situaci a jsou schopni nabídnout řešení, které vám vyhovuje. Používají speciální měřící přístroje, takže snadno poznají slabé místo ve vašem anténním systému. Také ví, že v dané lokalitě není signál pozemního digitálního vysílání, a rovnou nabídnou satelitní komplet. Seznam prodejců pro Domažlicko najdete zde.

  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed

Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první...

30. září 2024

Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?

Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence zvětšováním hloupne. Nesečte ani 47309068053 s 95464

Premium

Velké jazykové modely jsou už na webu k dispozici nějakou dobu. Spousta lidí si je zvykla používat každý den. Je však třeba dávat pozor. I ty nejlepší AI pořád selhávají při zdánlivě primitivních...

3. října 2024

Slunce umí i „táboráky“, ale největší překvapení připravilo letos, říká astronom

Premium

Díky družicím, které se přibližují k naší mateřské hvězdě, snad lidstvo jednou poodhalí největší záhadu sluneční fyziky: Proč je povrch Slunce chladnější než jeho atmosféra? Do té doby si ovšem s...

6. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Je Intel v koncích? Ždímá AMD akumulátor? Vyzkoušeli jsme nové procesory

Vyzkoušeli jsme notebooky s nejnovějšími procesory AMD, Intel a Qualcomm. Víme, jaký výkon nabídnou, jak rychle vyždímají akumulátor a podle čeho si je máte vybrat a jaký skok představují oproti...

5. října 2024

Když selžou padáky, může SpaceX nově zachránit astronauty i díky motorům

Kosmická loď Crew Dragon vozí astronauty na oběžnou dráhu a zpět už od roku 2020, ale přesto její vývoj nekončí. Nově může v případě nouzové situace využít své silné motory SuperDraco k bezpečnému...

5. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...