Vysílač na vrcholu hory Kleť

Vysílač na vrcholu hory Kleť | foto: David Nebor, MF DNES

Zastavuje se vypínání současné televize. Zatím do konce března

  • 11
Přechod ze současné normy DVB-T na novější DVB-T2 se dočasně pozastavuje. Důvodem je současná epidemiologická situace v Česku

Technický plán přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání dostává trhliny. I tuto oblast zasáhla opatření, která se týkají boje s koronavirovou nákazou, a tak se provozovatel sítě vysílačů České radiokomunikace rozhodl změnit plány ve vypínání současných DVB-T sítí, přechodových DVB-T2 sítí a zapnutí finálního televizního signálu na trvalých frekvencích.

Další vypnutí přitom mělo proběhnout již v pondělí před půlnocí, kdy se měly odmlčet hlavní programy stanic TV Barrandov, Nova a Prima v Karlovarském kraji.

„Na vysílačích Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec dnes o půlnoci k vypínání DVB-T multiplexu 2 nedojde. Nebude ani přeladěna přechodová DVB-T2 síť 12 z kanálu 31 na kanál 38. Stejně tak nebude vypnuto vysílání programů České televize na DVB-T vysílačích České Budějovice Kleť a Vimperk Mařský vrch, plánované na 19. března, a na vysílačích na jižní Moravě, Brno Kojál, Hády, Barvičova a Mikulov Děvín, které mělo zahájit přechod na DVB-T2 na Moravě 31. března. Vypnuto nebude ani vysílání multiplexu 2 v pondělí 23. března v Ústí nad Labem, vysílač Buková hora a v Chomutově na Jedláku,“ popisuje změny tisková mluvčí Českých radiokomunikací Petra Miterová.

Je to logické, protože televizní vysílání šířené zdarma po zemi je u některých domácností hlavním zdrojem informací a zábavy v době, kdy je v Česku vyhlášená karanténa. 

„Chceme lidem, kteří mají mnoho starostí se současnou složitou situací, ušetřit aspoň nutnost přelaďování televizních přijímačů... pozemní vysílání má na rozdíl od všech ostatních platforem povinnost zajistit přenos vysílání co největšímu počtu lidí a nebudeme tuto situaci komplikovat nutností přeladění,“ vysvětluje situaci Vít Vážan, generální ředitel Českých radiokomunikací.

Změna plánu přechodu na nový standard, ale není jednoduchá – vedle konzultace se státními orgány, jako je Český telekomunikační úřad nebo ministerstvo průmyslu a obchodu, musí také proběhnout mezinárodní koordinace kmitočtů.  Až poté bude možné vybrat nové termíny pro přechod.