Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Ve čtvrtek utichne v Čechách i na Moravě řada vysílačů současné televize

  16:51
V noci ze čtvrtka na pátek skončí vysílání současného DVB-T signálu na mnoha místech v Česku. Na DVB-T2 budou přecházet v různých částech země různé kanály.

Nejvyšší hora Jeseníků Praděd s vysílačem na vrcholu | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vůbec poprvé konec DVB-T vysílání z pozemních vysílačů dorazí k obyvatelům Moravskoslezského kraje. Je to jeden z posledních regionů, kde ještě přechod nezačal. Konkrétně již v pátek 28. srpna naladí vysílání České televize pouze v DVB-T2 diváci, kteří přijímají signál z vysílače Frýdek-Místek - Lysá hora, Ostrava - Hladnov a řady další vysílačů a dokrývačů.

Jsou to Ostrava - Hošťálkovice, Třinec - Lidická, Vrbno pod Pradědem - nám sv. Vojtěcha, Jablunkov - Bezručova, Mosty u Jablunkova - Zápověď a Hradec nad Moravicí - Na Tylovách. Ve všech těchto případech již běží finální DVB-T2 vysílání České televize, až na Zápověď, kde bude spuštěno vysílání v pátek na kanále 33.

„Diváci, kteří dosud přechod na nový standard televizního vysílání neřešili a přijímají TV stanice České televize s varovným piktogramem, budou potřebovat pro zajištění bezplatného příjmu televizor nebo set top box, který umí přijmout DVB-T2 vysílání,“ informují v prohlášení České radiokomunikace (ČRa), které přechod zajišťují.

ČRa také upozorňují, že na přechod musí být pro příjem kanálu 26, na kterém vysílá DVB-T2 síť České televize na severní Moravě, připraveny společné televizní antény na domech, které příjemcům pozemního TV vysílání upraví odborná servisní firma.

Boříme mýty o DVB-T2. Speciální anténu nepotřebujete, vysvětlují experti

Zlínský a Olomoucký kraj

Moravskoslezský kraj ale není jediný, kde bude končit současné vysílání.

Ve Zlínském kraji se v tomto termínu bude vypínat signál DVB-T z vysílače Jablůnka - Pálenisko, Valašské Meziříčí - Radhošť, Velké Karlovice - Na Kyčerce, Vsetín - Bečevná a Valašská Bystřice - Búřov. I zde již běží finální vysílání nového formátu.

Diváci v Olomouckém kraji pak budou muset přejít na nový standard televizního pozemního vysílání, pokud přijímají Českou televizi v DVB-T z vysílačů Jeseník - Praděd, Jeseník - Zlatý Chlum, Hanušovice - škola, Horní Lipová - u nádraží, Hlubočky - Gagarinova, Kopřivná, Zlaté Hory - Biskupská kupa a Žulová - Hlavní.

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Pardubický, Královéhradecký kraj a Vysočina

V Pardubickém kraji se bude vypínat současný signál ČT šířený z vysílačů Pardubice - Krásné, Svitavy - Kamenná Horka, Ústí nad Orlicí - Kubincův kopec, Žamberk - Na Rozálce a Letohrad - nad ZD. Vedle toho se bude přelaďovat 29. srpna vysílání z Kubincova kopce na finální DVB-T2 kanál 39.

Až 31. srpna (o dva dny později oproti původnímu plánu) pak bude ukončeno DVB-T vysílání multiplexu 4 (soubor programů na jedné frekvenci) z vysílačů Pardubice - Slatiňany a Svitavy - Hřebečov. Ten nahrazuje DVB-T2 multiplex 24, který bude šířit stejné programy, tedy Nova Action, Nova Gold, Nova 2, Prima Comedy Central, Joj Family, TV Relax, TV Rebel, Rebel 2 Slušnej kanál, a TV1.

Ve středu 26. srpna pak byly v Pardubickém kraji zapnuty finální frekvence DVB-T2 vysílání multiplexu 4. Konkrétně to jsou lokality Žamberk - Na Rozálce a Letohrad - nad ZD.

Na Vysočině se pak ze čtvrtka na pátek přepnou diváci sledující signál ČT z vysílače Jihlava - Javořice a dále Brtnice - Rokštejnská ulice, Havlíčkův Brod - Údolní ulice, Okrouhlice - Vadín a Velké Meziříčí - Fajtův vrch.

Ani Královéhradecký kraj nezůstal tento týden ušetřen. Od této středy již diváci naladí programy Prima Love, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi, Óčko, Óčko Star, Šlágr TV, Kino Barrandov, Barrandov Krimi a Seznam TV šířené vysílačem Trutnov - Černá hora jen v DVB-T2 multiplexu 23.

10. října 2019

Přechod na DVB-T2 pokračuje podle nově schváleného harmonogramu. Celý proces přechodu na DVB-T2 bude dokončen 29. října 2020. Posledním vysílačem, kde proběhne přepnutí, bude vysílač Valašské Klobouky – Ploštiny.

Poté bude současné televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G. Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Co je třeba dělat při přechodu na DVB-T2

  • Kdo ještě přijímá pozemní signál v DVB-T formátu, tak by měl mít nejpozději v den jeho vypnutí již připravené zařízení, které je schopné přijímat signál ve standardu DVB-T2. Také může využít jinou platformu, kterou příjem pozemní televize nahradí. Situaci komplikuje skutečnost, že se nevypínají všechny multiplexy najednou, ale postupně v různých termínech. Ty je třeba si hlídat, najdete je v přiložené tabulce.

Přehled termínů přechodu na nový formát pozemního televizního digitálního vysílání DVB-T2 se změnami od července 2020.

  • Pokud již divák přijímá DVB-T2 signál, tak by se měl prakticky ihned po vypnutí již zmíněné přechodové sítě DVB-T2 naladit na vysílání na konečných frekvencích, které by měly vydržet vysílat zhruba deset let. Může se stát, že některé přechodové sítě budou vysílat ještě nějakou chvíli po termínu vypnutí současného vysílání. Uživatel tak bude donucen přejít na novou frekvenci o něco později, jako se stalo u vysílačů sítě Praha – Žižkov a Cukrák, kde bylo vysílání přechodových sítí prodlouženo až do 30. ledna, přestože k vypnutí DVB-T došlo již na začátku ledna.

Kmitočty multiplexů digitální televize

  • V obou předchozích případech je také třeba myslet na to, zda uživatel nevyužívá společnou anténu, kde může vzniknout potřeba výměny či doplnění tzv. kanálových vložek. Případně to chce správně nasměrovat anténu, aby se zamezilo rušení z jiného vysílače.

13. listopadu 2019

Oprava: Upravili časy vysílání na správný termín

Autor:
  • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Vyhrajte knihu o největším českém esu

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Satelitní operátor chce v Praze vyzkoušet placené pozemní DVB-T2 vysílání

Společnost M7 Group, která v Česku provozuje satelitní platformu Skylink, se chystá vstoupit do pozemního vysílání....

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů

Letní olympijské hry začnou za pár dní, takže máte poslední příležitost se nachystat na jejich sledování. Zjistili...

V noci na středu skončí vysílání České televize v DVB-T na jihu Čech

Česká televize dokončí přechod na novou normu televizního vysílání šířeného pozemní cestou na většině území jižních...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...