Přepadl banku, ale zvolil špatný způsob útěku. „Udala“ ho koloběžka Uber

aktualizováno  9:27
Devatenáctiletý muž přepadl banku v Texasu. S lupem odjel na elektrické koloběžce, kterou lze pronajmout prostřednictvím mobilní aplikace. Právě tato koloběžka, díky neustálému GPS sledování polohy, pomohla policii rychle dopadnout pachatele.

Sdílená koloběžka (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Moderní technologie považujeme za samozřejmou součást našeho života. A to až do té míry, že snadno zapomínáme, jak vlastně fungují. Stalo se to ženě, která odjela od nehody, jenže její chytré auto na ni zavolalo policii. Stalo se to nájemnému vrahovi, který si na své sportovní hodinky nahrál trasu plánované vraždy. A nyní se o další případ postaral mladík podezřelý z bankovní loupeže.

Podle informací lokální televizní stanice FOX 7 devatenáctiletý mladík vešel do banky na předměstí Austinu ve státě Texas. Bankéřce předal papírek s nápisem „Prosím, dejte mi všechny stodolarové a padesátidolarové bankovky v obálce a všechno bude v pořádku“. Obsluha později na policii vypověděla, že se obávala a vydala tak raději mladíkovi hotovost. Další z bankovního personálu si všiml, že mladík oblečený do mikiny s kapucí a tmavých brýlí naskočil venku na elektrickou koloběžku a ujel.

Banka BBVA Compass v Austinu ve státě Texas

Banka BBVA Compass v Austinu ve státě Texas

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Policie si vyžádala kamerový záznam z nedaleké budovy. Na videoklipu se jim podařilo identifikovat únikové vozidlo jako jednu z flotily elektrických koloběžek Jump, což je projekt společnost Uber (v Česku jsou známé podobné „sdílené koloběžky“ společnosti Lime).

Uber Jump

Uber Jump

Všechny „sdílené koloběžky“ jsou vybaveny GPS pro sledování aktuální polohy. Pro zapůjčení koloběžky se navíc musí uživatelé registrovat, k čemuž je obvykle potřeba platební karta, kterou banka vydává na základě dokladů totožnosti.

Digitální stopa koloběžky i pachatele

Policie si tedy oficiálně vyžádala od společnosti Uber všechny záznamy jízd koloběžek v dané oblasti v daném čase a brzy našla jméno podezřelého: Luca Mangiarano. Díky datům firmy Uber měli policisté nejen jeho jméno a adresu bydliště, ale i záznam celé jízdy. Policie dále získala e-mailovou adresu a číslo kreditní karty.

Aby policisté neponechali nic náhodě a vyloučili možnost, že se za Lucu někdo jen vydával, sledovali jej nějakou dobu, aby se ujistili, jestli skutečně odpovídá popisu pachatele. Informace poskytovatele mobilního připojení potvrdily, že se Luca skutečně nacházel v okolí banky, uvedl server The Washington Post.

Na základě toho zatkli mladíka přímo u něj doma a obvinili jej z bankovního přepadení. „Pro můj útvar, který vyšetřuje přepadení a loupeže, to byl jedinečný a poučný zážitek,“ uvedl detektiv Jason Chiappardi z austinské policie. „Ještě nikdy jsme nevyšetřovali pachatele, který by jako únikový prostředek zvolil koloběžku. Zjistili jsme, že každá koloběžka má určité odlišnosti ve vzhledu a lze ji tedy identifikovat.“

„Protože Uber sám používám, vím, jaké údaje jsem musel zadat. Doufal jsem, že podobné údaje dostaneme i o pachateli, a to se potvrdilo,“ doplnil detektiv Chiappardi. Společnost Uber uvedla, že „plně spolupracuje s policií a i nadále bude poskytovat informace, které mohou být užitečné při vyšetřování.“

Není to poprvé, co se zloději od svých obětí vzdalovali rychlostí danou horním limitem sdíleného elektrického skútru. V září 2018 ujel zloděj od loupežného přepadení na koloběžce Bird. Další podobné případy se týkají ozbrojeného přepadení v Baltimoru nebo krádeže auta (rovněž koloběžky Bird). Ne ve všech případech se podařilo pachatele dopadnout.

Autor:
 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Přistál, ale neudržel se. SpaceX přišla o centrální stupeň rakety

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Společnost SpaceX přišla o prostřední stupeň rakety Falcon Heavy. Incident se stal až po návratu z kosmu, když nosič...

Další z rubriky

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

GPS satelity restartovaly svůj čas, některé navigace mohou zlobit

Ilustrace znázorňující satelity nové generace GPS 3 na oběžné dráze

Jednou za 1024 týdnů, tedy přibližně 19 let a osm měsíců, je nutné restartovat hodiny v GPS satelitech. Tato událost...

Legenda z Kunovic létá po celém světě. L-410 Turbolet slaví padesátiny

Turbolet v ruských barvách

Jednou z největších legend, kterou dal světu československý letecký průmysl, je malý dopravní stroj L-410 Turbolet z...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz