Přepadl banku, ale zvolil špatný způsob útěku. „Udala“ ho koloběžka Uber

aktualizováno  9:27
Devatenáctiletý muž přepadl banku v Texasu. S lupem odjel na elektrické koloběžce, kterou lze pronajmout prostřednictvím mobilní aplikace. Právě tato koloběžka, díky neustálému GPS sledování polohy, pomohla policii rychle dopadnout pachatele.

Sdílená koloběžka (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Moderní technologie považujeme za samozřejmou součást našeho života. A to až do té míry, že snadno zapomínáme, jak vlastně fungují. Stalo se to ženě, která odjela od nehody, jenže její chytré auto na ni zavolalo policii. Stalo se to nájemnému vrahovi, který si na své sportovní hodinky nahrál trasu plánované vraždy. A nyní se o další případ postaral mladík podezřelý z bankovní loupeže.

Podle informací lokální televizní stanice FOX 7 devatenáctiletý mladík vešel do banky na předměstí Austinu ve státě Texas. Bankéřce předal papírek s nápisem „Prosím, dejte mi všechny stodolarové a padesátidolarové bankovky v obálce a všechno bude v pořádku“. Obsluha později na policii vypověděla, že se obávala a vydala tak raději mladíkovi hotovost. Další z bankovního personálu si všiml, že mladík oblečený do mikiny s kapucí a tmavých brýlí naskočil venku na elektrickou koloběžku a ujel.

Banka BBVA Compass v Austinu ve státě Texas

Banka BBVA Compass v Austinu ve státě Texas

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Policie si vyžádala kamerový záznam z nedaleké budovy. Na videoklipu se jim podařilo identifikovat únikové vozidlo jako jednu z flotily elektrických koloběžek Jump, což je projekt společnost Uber (v Česku jsou známé podobné „sdílené koloběžky“ společnosti Lime).

Uber Jump

Uber Jump

Všechny „sdílené koloběžky“ jsou vybaveny GPS pro sledování aktuální polohy. Pro zapůjčení koloběžky se navíc musí uživatelé registrovat, k čemuž je obvykle potřeba platební karta, kterou banka vydává na základě dokladů totožnosti.

Digitální stopa koloběžky i pachatele

Policie si tedy oficiálně vyžádala od společnosti Uber všechny záznamy jízd koloběžek v dané oblasti v daném čase a brzy našla jméno podezřelého: Luca Mangiarano. Díky datům firmy Uber měli policisté nejen jeho jméno a adresu bydliště, ale i záznam celé jízdy. Policie dále získala e-mailovou adresu a číslo kreditní karty.

Aby policisté neponechali nic náhodě a vyloučili možnost, že se za Lucu někdo jen vydával, sledovali jej nějakou dobu, aby se ujistili, jestli skutečně odpovídá popisu pachatele. Informace poskytovatele mobilního připojení potvrdily, že se Luca skutečně nacházel v okolí banky, uvedl server The Washington Post.

Na základě toho zatkli mladíka přímo u něj doma a obvinili jej z bankovního přepadení. „Pro můj útvar, který vyšetřuje přepadení a loupeže, to byl jedinečný a poučný zážitek,“ uvedl detektiv Jason Chiappardi z austinské policie. „Ještě nikdy jsme nevyšetřovali pachatele, který by jako únikový prostředek zvolil koloběžku. Zjistili jsme, že každá koloběžka má určité odlišnosti ve vzhledu a lze ji tedy identifikovat.“

„Protože Uber sám používám, vím, jaké údaje jsem musel zadat. Doufal jsem, že podobné údaje dostaneme i o pachateli, a to se potvrdilo,“ doplnil detektiv Chiappardi. Společnost Uber uvedla, že „plně spolupracuje s policií a i nadále bude poskytovat informace, které mohou být užitečné při vyšetřování.“

Není to poprvé, co se zloději od svých obětí vzdalovali rychlostí danou horním limitem sdíleného elektrického skútru. V září 2018 ujel zloděj od loupežného přepadení na koloběžce Bird. Další podobné případy se týkají ozbrojeného přepadení v Baltimoru nebo krádeže auta (rovněž koloběžky Bird). Ne ve všech případech se podařilo pachatele dopadnout.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Nová generace Lego má skrytou stranu. Ožije pomocí rozšířené reality

Xxx

Lego uvádí novou řadu stavebnic nazvanou Hidden Side. Poprvé nabídne propojení fyzického a virtuálního světa pomocí...

Přepadl banku, ale zvolil špatný způsob útěku. „Udala“ ho koloběžka Uber

Ilustrační snímek

Devatenáctiletý muž přepadl banku v Texasu. S lupem odjel na elektrické koloběžce, kterou lze pronajmout...

Šlapolet a uvězněný ježek. Foglarovi dopomohly ke slávě vynálezy

Jaroslav Foglar

Legenda českého skautingu a úspěšný spisovatel literatury pro mládež Jaroslav Foglar, známý i pod skautskou přezdívkou...

Najdete na iDNES.cz