Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vynálezy a objevy, které změní svět. Možná...

Renomovaný časopis Time sestavil přehled nejzajímavějších vynálezů, jež spatřily světlo světa v letošním roce. Doplnili jsme sedmičku nápadů o další kousky, které si podle nás zaslouží být také na seznamu.
Michelin vymyslel kolo Tweel, které nemá vzduchem plněnou pneumatiku. Ilustrační foto.

Michelin vymyslel kolo Tweel, které nemá vzduchem plněnou pneumatiku. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Nejúžasnější vynálezy letošního roku. Tak nazval americký magazín Time svůj přehled objevů, které letos spatřily světlo světa a jednou by mohly změnit svět. Nebo alespoň některé z nich.

V přehledu figurují „vychytávky“, jejichž důležitost je jasná již nyní. Jako třeba desetigramová umělohmotná trubička LifeStraw, což v překladu znamená něco jako Brčko života, kterou vymysleli ve Švýcarsku. Jde totiž o levnou přenosnou čističku na pitnou vodu, která může zabránit šíření nakažlivých nemocí v rozvojovém světě nebo v případě velkých přírodních pohrom.

Ale v přehledu jsou i vynálezy, jejichž důležitost se může teprve ukázat. Jako je tomu třeba v případě tančící robotky, která umí odhadnout kroky svého lidského spolutanečníka. Anebo dětská tříkolka, která se plynule může měnit v jízdní kolo podle toho, jak se dítě učí držet rovnováhu

Tančící robot

Robot, kterého vymysleli na japonské univerzitě Tohoku, měří 165 centimetrů. Sukně zakrývá podvozek se třemi koly a přístroje. Nejdůležitější jsou senzory v trupu, které mu umožňují předvídat kroky partnera a přizpůsobit se jim. Profesor Kazuhiro Kosuge tvrdí, že robota bude možné využít i k praktičtějším věcem, než je tanec. Interpretací pohybu uživatele a odhadováním, co chce, robot může pomáhat nemocným či starým lidem, kteří špatně mluví.

Chodící kostra

Japonští vědci vyvinuli na univerzitě ve Tsukubě robota, který je jakousi vnější kostrou lidského těla. Na zadní části má jednotku, jež se učí pohyby svého uživatele, bioelektrické senzory sledují signály, které mozek člověka navlečeného do kostry vysílá do svalů. Kostra pak reaguje skoro v tom okamžiku, kdy uživatel na určitý úkon byť jen pomyslí. Kostra tak může pomáhat starým či nepohyblivým lidem v pohybu nebo dokonce ve zvedání těžkých věcí.

Trubička života

Švýcarská firma Vestergaard Frandsen vymyslela trubičku LifeStraw, která může pomoci rozvojovému světu. Je to přenosná čistička pitné vody, která stojí pouhé tři dolary. Nepotřebuje elektřinu, dá se nosit na krku a zvládne přes sedm typů filtrů pročistit až 700 litrů vody. Může zabránit nemocem, jako je tyfus či úplavice, které v rozvojovém světě zabijí ročně dva miliony lidí. Použít se dá i po katastrofách, jako jsou tajfuny či zemětřesení. O malém brčku, které může zachránit miliony životů, si můžete přečíst zde.

Pohodlí zaručeno

V japonské Toyotě vymysleli vozítko budoucnosti a nazvali ho i-Unit. Je ovládáno elektronicky a poháněno bateriemi. V klidu nebo při pomalých rychlostech je nastojato vysoké 1,8 metru. Když se rychlost pohybu zvyšuje, vozítko si samo snižuje těžiště a pomalu se pokládá až do pozice, kdy v něm uživatel leží jako v kokpitu formule 1. Dosáhnout může rychlosti až 40 kilometrů za hodinu. Srážce mají zabránit senzory, které detekují překážky a zasahují do řízení.

Pneumatiky bez vzduchu

Francouzská firma Michelin se jakoby vrací k počátkům automobilismu. Vymyslela kolo Tweel, které nemá vzduchem plněnou pneumatiku. Nikdy s ním tedy nepíchnete. Ale není to žádné retro. Nárazy tlumí pružné polyuretanové paprsky disku. Kolo již testovali na vojenských vozidlech. Na civilních autech ještě jen tak nebude, stále je dost hlučné.

A přece se točí

Brusle s velkými křivými kolečky se nezdají jako dobrý nápad. Přesto fungují. Velká kolečka umožňují lepší jízdu na nerovném terénu. Tím, že byla upevněna šikmo, se odstranil problém, s nímž se potýkaly předchozí pokusy vynálezců. Buď byla noha a těžiště příliš vysoko, nebo byla kolečka příliš daleko od sebe a šlo spíše o kolečkové lyže.

Čistá motorka

Motorka ENV, kterou navrhli ve společnosti Intelligent Energy, vypadá jako pořádné žihadlo. Její hlavní předností však není rychlost (jezdí jen 80 kilometrů za hodinu), ale šetrnost k přírodě. Pohání ji vodík. Ekologičtější než tato motorka je už jen chůze pěšky, napsal deník Daily Mirror. Na jednu nádrž za cenu čtyř dolarů motorka ujede až 160 kilometrů.

Tipy Technetu

Miliony stránek na jediném disku

Holografický disk, který vyvinuly společnosti Maxell a InPhase, je záznamové médium, které nepracuje s dvourozměrnou stopou složenou z jedniček a nul. Jeho zkřížené laserové paprsky vypalují na holografický disk data do trojrozměrné sítě.

Kapacita disku může být až 1,6 terabajtu, což představuje 336 DVD, s rychlostí přenosu dat až 120 MBps. První generace komerčních holografických disků by měla být k dispozici v průběhu příštího roku. Zatím budou dosahovat kapacity 300 gigabajtů a datového toku 20 MBps. O holografickém disku jsme vás informovali zde.

Umělá paže jako z Hvězdných válek

Vrátit se k plnohodnotnému životu by měla lidem s amputovanými pažemi pomoci kybernetická ruka, na které v projektu Cyberhand pracují evropští vědci. Bionická ruka má nejen všechny funkční prsty včetně palce, ty by ale měly být také schopny cítit. Použity jsou i syntetické šlachy, které probíhají každým prstem. Díky tomu je potřeba k ovládání ruky pouhých šest motorků. Se zbytkem paže a nervovým systémem komunikuje ruka prostřednictvím implantovaných elektrod.

3D obraz, který svádí k dotyku

Technologie společnosti Toshiba umožňuje zobrazení 3D obrazu na plochých TFT LCD monitorech bez použití speciálních brýlí. Prototyp od Toshiby vytváří 3D obraz několikanásobným promítáním obrazu daného objektu z několika různých stran. Díky horizontálnímu promítnutí dvanácti nebo šestnácti obrazů by se hloubka vzniklého obrazu měla blížit skutečnosti.

Na rozdíl od ostatních technologií můžete u Toshiby měnit úhel pohledu v rozsahu třiceti stupňů ze strany na stranu bez toho, aby došlo k porušení prostorového vjemu. O 3D displeji si můžete více přečíst zde.

Láhev v popředí vpravo je skutečná

Nanotechnologie dokáže odhalit AIDS i Alzheimerovu chorobu

Massachusettský institut technologií v květnu 2005 publikoval nanotechnologii, která v porovnání se stávajícími technickými možnostmi umožní DNA analýzu za mnohem nižší cenu. Jedná se o tzv. Supramolecular Nano-Stamping (SuNS), což je vylepšená podoba techniky microarrays.

Jedná se o tištění DNA molekul nesoucí kousky genetického kódu na speciálně upravený silikonový nebo skleněný podklad. Vzniklé tečky mají v průměru pouhých 200 nm. Na silikonový nebo skleněný podklad může být najednou tištěno až 500 000 různých úseků DNA, které slouží například pro diagnostiku Alzheimerovy choroby, virových infekcí jako je např. AIDS atd.

Nová nanotechnologie v oblasti DNA diagnostiky bude v budoucnu užívána rutinně a bude stejně levná jako například testy krevní skupiny.

Člověk je z 96 % podobný šimpanzovi

Národní zdravotní institut ve Washingtonu uveřejnil v srpnu 2005 výsledky nových srovnávacích analýz lidského a šimpanzího genomu. Bylo zjištěno, že naše a šimpanzí DNA si jsou z 96% podobné. 

Konsorcium zabývající se sekvenováním a analýzou šimpanzího genomu odhalilo, že šimpanzí a lidský genom si je velmi podobný a kóduje téměř stejné proteiny. Toto zjištění značně zužuje pole působnosti vědcům, kteří se zabývají otázkou, co dělá člověka člověkem. Odpověď na danou otázku by přitom řešiteli přinesla nejméně Nobelovu cenu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...