Princip sám o sobě není nijak složitý, jen na něj přijít. K požadované změně vzhledu automobilu bude stačit opravdu jen stisknout tlačítko na palubní desce. Povrchem celé karoserie pak proběhne elektrický proud, který vyvolá magnetické pole, jehož působení ovlivňuje rozmístění krystalů v nanočásticích.
To se následně promítne do optických vlastností materiálu nátěru, konkrétně do změn v jeho odrazivosti, a tedy i jeho zabarvení. Barva vozu se v okamžiku změní z bílé na černou, z černé na modrou, jak bude libo. Požadovaný odstín bude záviset jen na přiloženém napětí.
Jak je vidět, nanotechnologie pronikají do dalšího oboru. V elektrotechnice či medicíně už jsme si na ně docela zvykli a jejich nové aplikace v těchto oborech bereme pomalu jako samozřejmost. Spektrum jejich možného použití se ale neustále rozšiřuje a jistě nastanou doby, kdy na ně budeme narážet doslova na každém kroku. O tom už dnes pochybuje asi málokdo.
Paramagnetické barvy
Jak ukazuje nejnovější výzkum z univerzity v americkém městečku Clemson, nanotechnologie by se mohly uplatnit i v průmyslu nátěrových hmot.
Výzkumnému týmu materiálových odborníků se pod vedením Andrey Dangelewiczové podařilo připravit speciální nátěrové hmoty na bázi polymerů, které umožňují náhlé, v podstatě téměř okamžité změny zabarvení.
To vše díky chytrému využití paramagnetických vlastností nanočástic, které jsou v nich rozpuštěny. Paramagnetické látky jsou materiály, jejichž relativní magnetická permeabilita je nepatrně větší než jedna a mírně zesilují magnetické pole. Patří mezi ně např. hliník, baryum, sodík, hořčík a řada dalších prvků. Samotná magnetická permeabilita je hodnota, která určuje odezvu materiálu na magnetické pole a tedy schopnost vést magnetický náboj.
Zdroj: www.materialsradio.com