OH

Bylo to v 97 roce, sítě tehdy nebyly zdaleka tak rozšířené jako dnes, wifi neexistovalo a ethernetové spojení počítačů bylo jen pro profi užití. Stačilo si si ale koupit trojlinku, dva sériové porty za pár kaček, trochu pájení a domácího bastlení a daly se propojit 2 počítače. S bráchou jsme spolu takhle pařili Duke Nuken 3D. To byla fakt sranda a velká zábava.

JN

S tím USB převodníkem nemám dobré zkušenosti, jsou prostě zařízení (třeba některé telefonní ústředny), které přes to chodí blbě nebo vůbec.

Co mám tak zkušenost, tak kazdej kdo se seriakem dělá, tak si opatrujte jak oko v hlavě nějakej starej ntb s tímhle portem, protože tam to ještě fungovalo bez potíží.

JP

Z 'každej' jsou i výjimky. USB převodníků je bambilion, ale málokterý z nich (míněn v tom i driver) zvládá všechny piny rozhraní (Rx/Tx/GND by měl dát každý) a ještě míň jich zvládne uspání a probuzení ntb bez ztráty kytičky.

Už asi 20 let tudíž jako oko v hlavě střežím přehršel čvaňháků tehdy vybraného typu. Přes USB hub/y (jdou i kaskádovat) se dá nadělat portů jak je ctěná libost, spokojenost naprostá. Funguje to kupodivu i ve virtuálu Win11 na Macu.

Za velkym uspechem RS232 castecne take stoji primo ten Cannon konektor, ktery je opravdu vyjmecne spolehlivy, mechanicky robustni a dokonce i primerene proudove zatizitelny.

Sam jsem seriovy port v pocitaci nepouzil ani nepamatuji, ale pro debugovani elektroniky mam a pouzivam nekolik USB to TTL/UART prevodniku (na kratke vzdalenosti nepotrebuji 12V RS232 rozhramni). U nich je sice dulezite znat konkretni cip - kvuli ovladacum, ale dulezitejsi je opravdu sire podporovanych signalu a moznost nastaveni napeti 3V3/5V.

Zjistovat cislo konkretniho COM portu je sice opruz, ale tak nejak se s tim vsichni smirili (nebo si dopsali utilitku pro vyhledavani toho spravneho), protoze jakekoli zautomatizovani jde prave proti jednoznacne jednoduchosti rozhranni.

U tech USB to TTL rozhranni je pak pro nektere matouci spojovani Rx to Tx pinu a Tx to Rx pinu. Ale to je zakladni princip asynchronnich rozhranni.

P71e70t82r 63Š15o87l80c

11. 3. 2024 9:19

Používám stále. Rychlost se dá nastavit i vyšší než 115kb, řádově jednotky Mb.

Problém u USB-232 je ten, že USB přenáší blokově. Pokud chcete přenést jedním zápisem kilo dat je to v pohodě, pokud zapisujete ve smyčce po jednotlivých bytech, tak je to prakticky nefunkční.