Čtvrtek 2. července 2020, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. července 2020 Patricie

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

aktualizováno 
Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální výkon zhruba srovnatelný s jedním větším jaderným reaktorem.

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu | foto: Jinko Solar

Za zhruba dvacet miliard korun (870 milionů dolarů) a dva roky práce vznikl ve Spojených arabských emirátech zřejmě solární rekord s krátkou životností. Je jím solární elektrárna Nur Abú Zabí, která je od začátku července největší elektrárnou na sluneční energii připojenou do sítě.

Má maximální výkon 1 177 megawattů (MW), pokrývá plochu zhruba osmi kilometrů čtverečních a najdete na ní přibližně 3,2 milionu jednotlivých panelů. Stavba probíhala zhruba dva roky, na vrcholu procesu na ní pracovalo zhruba 2900 lidí – jak je v Perském zálivu zvykem, velkou část z nich tvořili zahraniční pracovníci, v tomto případě zajištění především indickými společnostmi.

Do té doby největším solárním projektem byl Desert Sunlight Solar Farm v Kalifornii s maximálním výkonem zhruba 550 MW. Největší „výrobnou“ byl ovšem jiný projekt ve Spojených arabských emirátech, solární „park“ Mohamed bin Rašíd Al Maktum – ovšem solární „parky“ jsou trochu jiný typ projektu. Jde vlastně o vymezený prostor pro umístění panelů s připravenými přípojkami, které mohou využít různí investoři. Zmíněný americký projekt i Nur Abú Zabí má jednoho developera. Je jím konsorcium, do kterého patří jak místní státní energetická společnost Dhabi Power Corporation, ale také čínský solární výrobce Jinko Solar.

Projekt nemá dotované ceny, výběr probíhal v aukci, kde rozhodovala cena za dodávanou elektřinu. Nabídnutá cena byla v době aukce nejnižší na světě a činí zhruba 55 haléřů za kilowatthodinu (kWh).

Cena odráží nejen zlevňování panelů, ale také relativní výhody místního klimatu pro fotovoltaiku. Perský záliv má samozřejmě v řadě ohledů lepší podmínky než například Česká republika. Půda je levná a slunečního záření je podstatně více. Zatímco v ČR na metr čtvereční plochy za rok dopadne sluneční energie o celkové výši zhruba 1000 až 1100 kWh, v Perskému zálivu je to zhruba 1700 až 1800 kWh.

Elektrárna má samozřejmě i politickou podporu, nejde o čistě komerční rozhodnutí. Spojené arabské emiráty chtějí výrazně navýšit výrobu elektřiny z bezuhlíkových zdrojů. Ty by v roce 2050 měly dodávat šedesát procent celkově vyrobeného elektrického proudu. V rámci tohoto opatření země staví například v tamních horách velké přečerpávací elektrárny a také experimentuje s využitím větších bateriových úložišť pro vykrytí špiček ve spotřebě (používá na to technologii sodíko-sírových baterií, která jinak zatím příliš rozšířená není).

Jak dlouho bude rekordní?

Je prakticky jisté, že svůj primát si „Světlo Abú Zabí“ dlouho neudrží. Spojené arabské emiráty letos v únoru vyhlásily tendr na stavbu elektrárny s výkonem cca 2 000 MW. V Saúdské Arábii by nedaleko Mekky měla vzniknout elektrárna v maximálním výkonem zhruba 2 600 MW; v tomto případě už je údajně podepsána i rámcová dohoda.

I přes nepochybný zájem v některých částech světa bude zajímavé sledovat, jak si odvětví v letošním roce povede. V loňském roce poněkud překvapivě celkový výkon do provozu zavedených obnovitelných zdrojů proti roku 2018 nevzrostl – i když alespoň co se týče maximálního výkonu, stále se jich postavilo podstatně více než zdrojů „klasických“.

Signály jsou rozporuplné. Velkou roli hraje stejně jako v loňském roce čínská politika. Omezení podpory obnovitelných zdrojů se na letošní výstavbě výrazně podepsalo. V prvním kvartálu byly v zemi uvedeny do provozu fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem 5,2 GW. V roce 2018 to za stejné období bylo 9,65 GW.

Na druhou stranu ovšem rostl vývoz panelů z Číny, která je zdaleka největším světovým producentem. Většina velkých čínských výrobců v prvním čtvrtletí údajně vyráběla naplno a někteří z nich údajně měly dostatek objednávek i na několik měsíců dopředu. Čínský vývoz panelů se tak proti stejnému období roku 2018 zvýšil o 70 procent, na 15 GW.

Obchodní válka s USA se sektoru příliš nedotkla, protože Spojené státy nepředstavují v tomto sektoru tak veliký a významný trh.

Oprava: Článek nedopatřením uváděl výkon elektrárny o řád vyšší, tedy 11 777 MW. Za omyl se hluboce omlouváme.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Spletli se při navigaci. Stíhačky jim za to udělily trest smrti

K troskám izraelského civilního letadla sestřeleného bulharskými stíhačkami se jako první dostali místní. Odnesli, co...

CERN udělal první krok k novému stokilometrovému urychlovači částic

Evropská laboratoř jaderného výzkumu známá pod mezinárodní zkratkou CERN přijala novou aktualizaci strategie výzkumu....

Bulharské MiGy raději zabíjely, než by nechaly civilní stroj proletět

Těsně před půl osmou ráno 27. června roku 1955 dopravní letoun Lockheed Constellation společnosti El Al na cestě z...

Spojené státy mají covidový problém. I lepší nástroje na jeho zvládnutí

V USA se virus SARS-CoV-2 podle všeho rychle šíří ve státech, které se během jara nejhoršímu vyhnuly. Není jasné, zda v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Varování: probíhá útok na RDP protokol pro vzdálený přístup k počítači

O probíhajícím útoku na protokol RDP, který je používán některými programy pro vzdálený přístup k ploše, informovala...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

  • Další z rubriky

Nový dron DJI Mavic Air 2 je větší a těžší, ale vydrží déle ve vzduchu

Nejznámější výrobce dronů pro domácí a poloprofesionální využití, společnost DJI, představil nový dron, který nahrazuje...

OBRAZEM: První elektrický krokodýl se objevil po Velké válce

V roce 1919 začaly ve Švýcarsku jezdit elektrické lokomotivy charakteristického tvaru a zajímavé konstrukce, které...

Karavany, dodávky i elektromobil. Stroje, které vozily astronauty k rampám

Při letech do vesmíru se právem upírá pozornost na rakety, lodě a jejich náklad. Opomíjeno by ale nemělo být ani...

Neměli na růžích ustláno. Půlstoletí muzea s řadou leteckých unikátů

Dvakrát ho málem zrušili a dvakrát se muselo stěhovat. Řeč je o druhém nejstarším leteckém muzeu na území bývalého...

Najdete na iDNES.cz