Malý kousek plastu pomáhá zdravotníkům. Takto jej lidé doma vyrábějí

  • 43
Zdravotnický personál letos prožívá nejtěžší rok v novodobé historii. Jednou z těch vlastně malých, ale bolestivých nepříjemností jsou gumičky roušek a respirátorů, které trvalým nošením odírají uši někdy až do krve. Pomocí je kousek plastu, který s vhodným vybavením můžeme vyrobit i doma.

Na začátku byl facebookový příspěvek jedné zdravotnice s fotkou podlouhlého zubatého kousku plastu a prosbou, zda by takové někdo s 3D tiskárnou nemohl pro jejich oddělení vyrobit. Že mají od gumiček roušek a respirátorů bolestivě odřené uši a že tímto kouskem plastu lze gumičky uchytit až za ušima, což od bolesti pomůže. 

Trvalo jen chvilku a příspěvek dostal aktualizaci, že moc děkují, že už pro ně někdo ochrany uší tiskne, ale že se stejným problémem se potýká většina zdravotnického personálu, což se projevilo i v diskusi pod příspěvkem, kde se sešla spousta zájemců i těch, co ochotně startovali tiskárny.

Jeden z modelů, kterých se ve volně přístupných databázích 3D modelů nabízí desítky, jsme si stáhli i my, po deseti kouscích jej ve sliceru rozmístili po podložce a o chvíli později už vedle nás bzučela naše Průša i3MK3 – jak to vypadá, se můžete podívat v našem videu. A stačilo se zeptat v lokální facebookové skupině a zájem o hotové spojky byl až překvapující.

Ochrana uší
Ochrana uší

Ochrana uší proti odření při nošení roušek a respirátorů s gumičkami.

V tuto chvíli je má na hlavách skoro 150 zdravotníků a reakce na ně jsou velmi dobré – roušky drží, uši nebolí. Tiskneme tedy dál, a to je důvod, proč o tom vůbec píšeme. Máte-li 3D tiskárnu, zkuste se zeptat ve svém okolí, zda někdo takové spojky nepotřebuje. Pokud budete hledat vhodný model, optimální klíčová slova jsou kupříkladu „face mask ear protector“.

A nezapomeňte se podívat na naše video z výroby spojek, obsahuje časosběr čtyř hodin tisku ve 40 sekundách.


Témata: plast, Facebook