Koupit super televizi s vysokým rozlišením a obyčejné rádio? Miss IFA říká: Ano

aktualizováno 
Chcete televizi s až pětkrát větším rozlišením než doposud nebo dáte přednost kapesní digitální televizi integrované do fotoaparátu? Víte, že obyčejné rádio prožívá své znovuzrození? Potřebujete si vybavit auto DVD/DVB přehrávačem? Zde jsou naše tipy z veletrhu IFA 2005.
ifa 2005

ifa 2005 | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Dnes v Berlíně končí veletrh spotřební elektroniky IFA 2005. Během prvních tří dnů jsme vám z něj přinášeli nejrychlejší obrazové on-line zpravodajství na českém internetu. Přímo z výstaviště jsme prostřednictvím MMS zpráv zaslali několik desítek fotografií zachycující ty nejzajímavější produkty a události veletrhu. Celou fotoreportáž si můžete prohlédnout zde.

Zatímco CeBIT je více zaměřen na odbornou veřejnost a na IT technologie, veletrh IFA má přímo ve svém podtitulu slovíčko spotřebitelský. Co tedy podle výrobců hýbe a bude hýbat peněženkami nás spotřebitelů?

HD a FIFA na každém rohu, ale co to znamená?

Nejskloňovanější zkratkou letošní výstavy byla rozhodně ta, označující formát High Definition TV neboli HDTV. Druhou pak zkratka HD ready, kterou byly podepsány televize zvládající rozkódovat HD obrazový signál v plné kvalitě.  O HDTV se hovoří již několik let a podrobnosti o této technologii naleznete na Technetu v tomto článku.


Ploché telivize Aquos od Sharpu

Německo příští rok pořádá fotbalový šampionát FIFA 2006 což je dostatečný důvod a zároveň záruka, že HDTV se už konečně opravdu rozjede i v Evropě. Na sugestivní otázku kdo z přítomných novinářů nemá rád fotbal a tudíž ho nebudou zajímat přímé přenosy zápasů ve vysokém rozlišení, se sice většina přítomných přihlásila, ale to jistě nebude mít negativní vliv na rozhodování Philipsu, LG, Toshiby, Panasonicu, Pioneeru a desítek dalších firem vrhající na trh ultraploché HD ready televize.


Jedna z nejpoužívanějších zkratek na veletrhu - HD ready, ještě nemá svou definitivní grafickou podobu.

Nakonec v HD rozlišení nepoběží pouze kopaná, ale především filmy. Lhostejno zda si je koupíte na Blue-ray discích za kterými stojí Sony nebo na HD DVD od Toshiby. Nebo zda je budete sledovat pomocí HD set-top-boxů. HDTV je realitou v USA a již brzy se chystá rozšířit ve vyspělejší části starého kontinentu. Do konce tohoto a během následujícího roku si budou moci detailní vysílání vychutnat obyvatelé Německa, Rakouska, Itálie, Francie a Velká Británie, o zavedení HDTV se jedná v Portugalsku, skandinávských zemích a zemích Beneluxu. A u nás…u nás ještě nemáme ani obyčejnou digitální televizi, takže si budeme  muset nějaké to století (možná tisíciletí) počkat.


Využití ploché televize s vysokým rozlišením v praxi - čtecí zařízení pro plynulý projev řečníka.

Mapu rozšíření HDTV v Evropě naleznete zde.

Výrobci pravděpodobně očekávají od nového formátu opravdu mnoho. Rudy Provoost šéf Philipsu ve své úvodní řeči mimo jiné prohlásil: „HDTV skutečně přichází a až příští rok vypukne šampionát  FIFA 2006, stane se HDTV tou největší věcí v oboru od doby, kdy se před třiceti lety objevila barevná televize.“


Poletující ploché HD ready televize od Philipsu

Nástupců DVD bude víc

O problémech provázející přijetí/nepřijetí jednotného formátu pro nástupce DVD si můžete na Technetu přečíst v článku:

Zatímco za disky typu Blu-ray stojí filmové společnosti Disney, Sony Pictures/Columbia-TriStar, 20th Century Fox a MGM, formát HD DVD má za sebou  Warner, Universal a Paramount. Jelikož jednotný formát pravděpodobně nikdy nevznikne, budete si muset vybrat čí filmy máte raději a nebo si počkat až nějaký třetí výrobce začne vyrábět obojetné přehrávače.

Aby toho nebylo málo v Číně se rozšiřuje další formát disků EVD, který navíc není zatížen licenčními poplatky. Do rodiny optických médií se plouží i formát FVD. Více na Technetu v článcích:

První HD plazmou na světě se na IFA veletrhu chlubila společnost LG. Absolutně největší komerčně vyráběnou plazmou se vytahoval Samsung, který má navíc i největší televizi na světě vůbec - 102 palců. 


Největší televize na světě od SamsunguPrventství SamsunguI společnost LG je něčem první na světě

První přímý přenos s 3D obrazem uskutečnila v rámci veletrhu IFA společnost Grundig na své tiskové konferenci. V hlavní roli Miss IFA 2005. Musíme přiznat, že ze vzdálenosti zhruba čtyř metrů vypadal obraz na televizi opravdu prostorově. K jeho sledování navíc nepotřebujete žádné speciální brýle. Více se o 3D televizi dočtete na Technetu zde.


Přímý přenos v 3D v podání Grundigu

Přenosná televize třeba i ve foťáku a v autě

Mobilní DVB televize nabízel na veletrhu kdekdo. Od velkých a pouze přenosných přístrojů, přes opravdu kapesní až po ty integrované například do fotoaparátu jich bylo k vidění desítky. Přístroj se sedmipalcovou TFT obrazovkou měl na stánku například Skyworth.


Skyworth má úhlopříčku dlouhou sedm palců

Jedna z nejmenších DVB televizí se choulila za vitrínkou společnosti Lasonic. Kapesní DVB televize Lasonic: 3,5 palcový TFT displej s rozlišením 480 x 234 obr. bodů, EPG, OSD, vestavěný reproduktor, rozměry: 134 x 85 x 24 mm, 1500 mah Li-Po baterie.

Samsung se rozhodl že DVB tuner zabuduje do digitálního fotoaparátu a po té co jsme viděli výsledek musíme konstatovat, že to nebyl nejhorší nápad. Otázkou však zůstává výdrž baterie, která bude zatížena vskutku vydatně. Fotoaparát křížený s DVB televizí a nezapamatovatelným názvem VM-MS12DMB disponuje CCD snímačem s rozlišením 5,3 Mpix, trojnásobným optickým zoomem a 2,5palcovým displejem zvládajícím zobrazit až 115 000 barev.

Zařízení přehrává MP3, slouží jako diktafon, videokamera (MPEG4, 25 fps) a web kamera. Vestavěná polovodičová paměť má kapacitu 256 MB. Samsung přijímá SD karty. 
Samsungův mix fotoaparátu a DVB televize

Exkluzivním zástupcem DVB televize určené do automobilu budiž DVD/DVB zařízení od značky Becker. Zařízení Becker TriVision 7970 nabízí příjem jak digitální DVB televize tak analogového signálu v PAL/SECAM normě a kromě toho umí přehrávat filmy na DVD.Takhle to v embéčku nevypadáPřehrávač Becker TriVision

TFT displej má úhlopříčku 6,5 palce a rozlišení 400 x 234 obr. bodů. Stereo reproduktory jsou schopny vyloudit virtuální surround s výkonem 2 x 2 W. Nechybí průvodce programy EPG, ZOOM ani videotext. V příslušenství naleznete dálkové ovládání a epesní kabelku. Pomocí volitelné dokovací stanice připevníte přehrávač buď do automobilu nebo jej jednoduše postavíte na stůl.

Tak trošku raritkou byla na veletrhu autorádia s podporou videokodeků DivX a Xvid a integrovaným barevným displejem. Není úplně zřejmé za jakých okolností si budete promítat film na displeji o velikosti krabičky od sirek, umístěném navíc na předním panelu automobilu. Nicméně čínská firma Rotiss tuto možnost nabízí a na svém stánku vystavovala autorádio R4-V253 s DVD/CD mechanikou a podporou formátů DivX, Xvid, VCD ( v Asii zřejmě stále velmi populární), MPEG1 a MP3. K zařízení lze samozřejmě připojit další obrazovku a tu pak umístit na zadní sedadla vozu. Podobná rádia byla k vidění nï na stánku JVC.DivX/DVD autorádio Rotiss

Rotiss má odnímatelný panel, TFT 2,5palcový displej a podporuje ID3 tagy při přehrávání MP3/WMA skladeb. Vlnový rozsah čítá  AM/FM. Do paměti lze uložit až 30 vyhledaných stanic. Zvuk je možné upravovat pomocí třech přednastavených ekvalizačních křivek (Rock, Pop, Normal). K dispozici je i bezdrátové dálkové ovládání.

Z přenosných DVD přehrávačů do automobilu byla na Ifě zastoupena i značka Nextbase jejichž produkty jsme na Technetu testovali zde.


DVD přehrávače Nextbase do automobilu

Rádio zažívá obrození

Takový malý boom zažilo na veltrhu IFA rádio. Ať už v retro podobě, jako například u Aceru nebo pod značkou etón (společně s Grundig). Kromě rozsahů FM a AM nabízí obrozený rozhlasový přijímač i krátké vlny a především příjem digitálního vysílání DAB.DAB/FM/AM/SW rádia Teac

Společnost Etón sází na design a společně s Porsche design, vytvořila několik unikátních modelů. Na stánku pak kromě opravdového vozu Porsche ukazovala i další přijímače včetně rádia na ruční pohon.


Rádia značky etón vynikají designem i tím co je ukryto pod ním.


Porsche design pod zančkou etón


Na stánku nechybělo pravé Porsche


Rádio na ruční pohon s integrovaným akumulátorem a nouzovou svítilnou.

Voděodolné DAB rádia představila firma Trinloc pod značkou Sinfonia.


Rozsahy přijímače Sinfonia: UKW (FM) 87,5 - 108 MHz, VHF 174,928 - 239,2 MHz, DAB módy I, II, II, IV, L 1,4529 - 1,4911 GHz, rozměry: 98 x 116 x 164 mm, hmotnost 1 Kg

Všech přes 300 fotografií pořízených na veletrhu IFA mobilním telefonem Sony Ericson W800i si můžete prohlédnout zde .

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Za kolik lze dostavět Temelín? Záleží, odkud jsou peníze

výměna paliva

I v Evropě je možné postavit jadernou elektrárnu levně. Ale jenom za určitých okolností, říká fyzik Vladimír Wagner. A...

Nezastaví ho bažiny, tundra ani 50 pod nulou. ZIL zachraňuje kosmonauty

Modrý pták ZIL 49061

Nesmí je zastavit bažiny, neprostupná zasněžená tundra a ani krutý mráz. Speciální obojživelné vozy ZIL má ve své...

Let L-610 byl náš největší. Nehezká historie jednoho hezkého letadla

Let L-610 (Praha, 08/1989)

Ve středu 28. prosince 1988 poprvé vzlétl prototyp největšího letadla československé konstrukce L-610. Jeho ne příliš...

Najdete na iDNES.cz