Původní elektrické toastery se vyráběly výhradně v Belgii. Před tím se tousty dělaly nejprve nad otevřeným ohněm. Ingredinece se vložily na minipánvičku, která se přiklopila stejným dílem. Z nich vedla dlouhá držadla, aby se uživatel nepopálil.
První elektrické přístroje používal je i jistý John O'Brien z Austrálie, jinak majitel firmy Breville, a oblíbil si je natolik, že se rozhodl je dovážet. První várka se v Newcastlu úspěšně prodala a tak chtěl John objednat dalších 250 tisíc kusů. Z Belgie mu je však odmítli poslat.
Jednoduchý nápad
John se proto rozhodl vymyslet vlastní toastovač. Vadilo mu, že stávající přístroje pouze umožňovaly „připlácnout“ k sobě dva chleby, mezi nimiž byly nejčastěji kousky tuňáka nebo mletého masa (patty melt) a sýr. Celé to nijak zvlášť nedrželo pohromadě a každé kousnutí znamenalo riskovat ušpinění oděvu.
John však přišel s nápadem, jak toast při tepelné přípravě efektně uzavřít. Mechanismus je notoricky známý. Toastový chléb se úhlopříčně tlakem víka toastovače přepůlí a po celém obvodu speče dohromady. A tak v roce 1974 přišel na trh první toustovač, jaký používáme dodnes.
Psala se 70. léta minulého století a společnost se zásadním způsobem měnila. Více žen chodilo do práce a tím se i měnil způsob stravování v rodinách. Jídlo muselo být připraveno hlavně rychle. I proto měl nový nápad úspěch.
Toastovač na trh v Austrálii uvedla značka Breville. Její jméno se později stalo v anglicky mluvených zemích pro tato zařízení synonymem, jako je například u nás slovo lux pro vysavače.
Společnost Breville vznikla v Austrálii v roce 1932. Založili ji Bill O'Briena Harry Norville. Název vznikl kombinací jejich příjmení. Nejprve vyráběli rádia a za druhé světové války se Harry s Billem vrhli na výrobu hledaček min, v šedesátých letech vyráběli i televizní přijímače. Jejich největším hitem však zůstává toaster, který má firma Breville v nabídce dodnes.
Je zajímavé, že i když je toustovač je poměrně rozšířená součást domácností, příliš se již nepoužívá. Podle jedné britské studie z roku 2005 se přiznalo 45 procent respondentů, že sice vlastní toustovač, ale nepoužívá jej.