Student ČVUT vyrobil 3D pero. Kreslí do vzduchu, taví i dřevěné piliny

  • 93
V redakci jsme vyzkoušeli prototyp 3D pera, který vyvinul student ČVUT David Paškevič. První dojmy jsou veskrze pozitivní. Na Týdnu vědy si jej budete moci vyzkoušet i vy.

Chvíli po vydání naší reportáže o 3D peru 3Doodler z veletrhu IFA se nám do redakce ozval student ČVUT David Paškevič s tím, že dokončuje podobné zařízení a že by nám jej přinesl ukázat. Oproti očekávání nedorazil s dvoukolákem napěchovaným amatérskou elektronikou, ale s velmi kompaktním a funkčním prototypem.

Kvůli malým rozměrům nemohla být použita například populární vývojová sada Adruino, elektronika i obslužný software byly vyvinuty zcela nově.

Tvůrce 3Dsima David Paškevič při jeho ukázkovém použití v redakci Technetu

Detail tavné hlavy. Ve finálním produktu bude menší a bezpečně zakrytovaná.

Tvůrce k tomu říká: "Domácí vývoj probíhá poměrně pomalu a člověk se musí smířit s faktem, že se z jeho pokoje na dobu pár měsíců stane plnohodnotná dílna. Naštěstí v bytě mám CNC frézu a podobná zařízení, která se hodí pro vytváření prototypových dílů."

Plastové pouzdro pera vytiskl na 3D tiskárně, podobné, jakou jste viděli v akci na loňském Týdnu vědy.

Maketa 3Dsima se stojánkem, vpravo funkční prototyp

"Vytisknutý díl jsme musel hodně opracovat. V první řadě je potřeba odstranit raft, který slouží pro vyrovnání podložky následně vylámání vytisknutých podpor, kterých je velké množství. A jako poslední, avšak nejdéle trvající, je dlouhé broušení povrchu, aby se minimalizovala viditelnost jednotlivých vrstev a povrch působil hladce," říká autor.

Pouzdra finálních produktů úvodní malé série budou vyráběna pomocí vakuového lití do silikonové formy. Pokud bude zájem, výroba ve větším množstvím pak bude probíhat v dražší vstřikolisové formě.

Jak se 3Dsimo liší od 3Doodleru?

Co by mělo 3Dsimo umět, si po reportáži o 3Doodleru umíme všichni představit. Nejvíce nás zajímaly odlišnosti obou produktů.

Rozdíl je podle tvůrce poměrně velký: "3Dsimo používá jiné technologie a hlavně grafické rozhraní, kde je možnost volby teploty, rychlosti, předehřevu a tak podobně. To nám umožňuje kreslit z jakéhokoliv materiálu, například ABS,PLA,PVA,Nylon atd. Díky nastavitelným teplotám a rychlostem nebude problém tisknout i z nově vytvořených materiálů, které se každý měsíc objevují na trhu 3Dtisku. Můžeme tisknout do vzduchu nejen materiálem ABS, ale také PLA a PVA, jen se sníží teplota."

3DSimo
3DSimo
3DSimo

Ukázky objektů vytvořených prototypem 3Dsima. Jednoduché tvary zaberou pár minut práce, komplexnější objekty, jako letadlo, pak vznikakí v řádu hodin. Stromek je vyroben z vlákna s dřevěnými pilinami, které jsou příjemnější na omak a při tisku krásně voní.

"Plánujeme také různé pomocné nástavce pro vytváření nejrůznějších objektů. Ty mají pomoci hlavně uživatelům, kteří nejsou příliš manuálně zruční. 3Dsimo také používá krátkou extruderovou hlavu, a díky tomu je sníženo riziko zasekávání struny. Používáme běžné struny s průřezem 1,75 mm." dodává Paškevič.

Čeho jsme si oproti 3Doodleru všimli v redakci my, je mnohem tišší chod. Bližší hodnocení obou zařízení přineseme ve chvíli, kdy budeme mít v ruce finální kusy.

Crowdfundig: veřejná sbírka, připojit se můžete i vy

Jako mnoho start-upů potřebuje i 3Dsimo získat peníze na rozběhnutí projektu. Na crowdfundingovém serveru Indiegogo tak nyní probíhá sbírka, která umožní z 3Dsima vytvořit finální produkt a konkurenci 3Doodleru.

"Potřebuji vybrat 20 tisíc dolarů, sbírka poběží do 11. listopadu. Peníze využijeme hlavně na výrobu kovové vstřikolisové formy a získání označení CE, abychom mohli 3Dsimo prodávat na evropském trhu. A samozřejmě také na výrobu prvních finálních produktů a dodání zákazníkům," vysvětluje plán Paškevič. Přispět může každý na webu Indiegogo.

První finální kusy si bude moci vyzkoušet každý návštěvník expozice Technet.cz na vědeckém festivalu Týden vědy 2013 na začátku října. K vidění budou i nové 3D tiskárny a 3D virtuální realita pro kreslení a modelování. Stejně jako loni je zajistí společnost be3D.