Šikovné programy do kapsy nemusíte instalovat

aktualizováno 
Přenosné aplikace, které běží i bez instalace, rostou jako houby po dešti. Vyznat se v nich vám pomohou speciální správci. Ti vám ohlídají i jejich aktuální verzi. Samozřejmě je nemusíte instalovat.

Noste svoje oblíbené programy neustále u sebe | foto: Profimedia

Speciální verze programů, připravené na spouštění bez instalace do počítače, pak můžete spustit a používat na jakémkoli dalším počítači, aniž byste v něm po sobě zanechali nějaké stopy. Další výhodou těchto aplikací je jejich bezplatné použití.

Lupo PenSuite 2010

Celkem tři stupně výbavy přenosných aplikací (Full, Lite a Zero) vám dává na výběr ovládací program Lupo PenSuite. Vybírat si můžete především podle toho, jaké nástroje chcete používat a jakou kapacitu má vaše USB klíčenka nebo paměťová karta. U všech variant si navíc můžete výbavu podle potřeby doplnit.

Varianta Zero představuje pouze základní ovládací rozhraní, které si sami naplníte přenosnými aplikacemi pole vlastního výběru. Naopak maximálně vybavená edice Full, určená pro USB klíčenky a paměťová karty s kapacitou 512 MB a více, nabízí bohatou výbavu pro práci na internetu, přehrávání multimédií, práci s grafikou a dokumenty i mnoho dalších nástrojů.

V balíku aplikací najdete například přenosné verze internetových prohlížečů Firefox a Opera, e-mailových klientů Thunderbird a POP Peeper, komunikátorů Pidgin, Meebo a PixaMSN nebo P2P klientů uTorrent a eMule. Nechybí ani nástroje na přehrávání multimédií, můžete k němu použít VLC Player či foobar2000.

Nahrávání zvuku zvládne program Audacity a k vypalování CD a DVD je určený InfraRecorder. Na prohlížení a úpravy fotografií použijte aplikace IrfanView či GIMP a s dokumenty si poradí AbiWord, Notepad++ nebo PDF-XChange Viewer.

V bohaté výbavě nechybí ani souborový manažer FreeCommander, kompresní program 7-Zip, spolehlivý správce hesel KeePass, nástroj na šifrování dat TrueCrypt nebo čistič registru a disků CCleaner. Se spolehlivou likvidací nepotřebných dat jejich opakovaným přepsáním vám pomohou nástroje CyberShredder a WipeDisk.

Naopak, o obnovu souborů, nechtěně smazaných z disku počítače, se můžete pokusit s programy Recuva nebo DataRecovery. Absolutní výčet desítek programů, které si můžete prostřednictvím Lupo PenSuite nahrát a přenášet na USB klíčence nebo paměťové kartě za pár stokorun, by zabral ještě spoustu místa, proto se raději podívejte na domovské stránky programu a začněte si skládat výbavu počítače, který můžete nosit neustále při sobě.

Ovládací rozhraní Lupo PenSuite a přenosné aplikace si můžete stáhnout ze Slunečnice zde.

Lupo PenSuite 2010

Lupo PenSuite 2010

PortableApps.com

Také PortableApps.com nabízí ovládací rozhraní pro používání desítek přenosných aplikací, na různých počítačích a bez instalace.
Tři různě vybavené edice PortableApps.com jsou určeny pro USB flash disky a paměťové karty o různých velikostech. Také v tomto případě si můžete vlastní počítač do kapsy dovybavit dle potřeby.

K dispozici máte vedle internetového prohlížeče Mozilla Firefox také e-mailového klienta Mozilla Thunderbird a kalendář Mozilla Sunbird. Jistě vám přijde vhod také open source antivir ClamWin, komunikátor Pidgin, prohlížeč PDF dokumentů Sumatra PDF nebo správce hesel KeePass.

Zábavu vám zprostředkuje přenosná aplikace Sudoku nebo multimediální přehrávač CoolPlayer. Po kapsách můžete nosit i plně vybavený kancelářský balík Openoffice.org, obsahující textový editor, tabulkový kalkulátor, nástroj na vytváření prezentací, databázovou aplikaci a vektorový grafický editor. Možná si ale vystačíte jen s textovým editorem AbiWord.

K dispozici je navíc i celá řada dalších aplikací, které si můžete stáhnout a dovybavit jimi vaši univerzální USB klíčenku s nástroji pro každodenní použití. Vybírat si můžete z několika desítek užitečných programů.

Všechny varianty souboru přenosných aplikací PortableApps.com si můžete stáhnout z domovského webu programu zde.

Základní sadu najdete na serveru Slunečnice zde.

Doplňkové programy do vaší kapesní výbavy si stáhněte na speciální stránce zde.

PortableApps.com

PortableApps.com

SSuite Office - Blade Runner

Bezplatně použitelnou, přenosnou sadu kancelářských aplikací najdeme také pod názvem SSuite Office. Součástí sady jsou programy na práci s textovými dokumenty, tabulkový procesor i nástroj na vytváření PDF dokumentů. Po práci s dokumenty v cizím počítači pomocí nástrojů SSuite Office navíc nezůstanou žádné pozůstatky.

Celou sadu není třeba jakkoli instalovat, pouze rozbalte instalační balíček na USB flash disk nebo paměťovou kartu. Zajímavá je i kompatibilita nástrojů SSuite Office s operačními systémy Windows, která sahá os obstarožních Window 95 až po nejnovější Windows 7.

Vhodným doplňkem je i SSuite Office – Portable Briefcase, aplikace, která slouží k uložení vašich dokumentů, vytvářených na cestách. Portable Briefcase umí v dokumentech vyhledávat, třídit je do kategorií a také je komprimovat, tak aby na vaší USB klíčence zabraly co nejméně místa.

SSuite Office - Blade Runner 2.0 stahujte ze Slunečnice zde (17,3 MB, freeware)

SSuite Office Portable Briefcase 2.2 najdete na Slunečnici zde (0,7 MB, freeware)

SSuite Office - Blade Runner

SSuite Office - Blade Runner

Pokud nestojíte o celé sady přenosných aplikací, můžete si stáhnout a používat i jednotlivé programy. Nemusíte po nich nějak zvlášť pátrat – mnoho zajímavých přenosných aplikací si můžete stáhnout třeba i ze serveru Slunečnice.cz zde.

Jaké jsou vaše oblíbené přenosné programy? Podělte se o svoje tipy na užitečný software na cesty s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Téměř jako profesionál. Tyto střižny zdarma pomohou s úpravou videí

Ilustrace - notebook

Dejte momentkám zachyceným smartphonem vyniknout. Díky online střihu, automatické tvorbě, ale i prostřednictvím...

Se správnou aplikací vás nezaskočí počasí ani rychlost internetu

Tablet oceníte doma, v práci i na pláži.

Mezi novými aplikacemi pro tablety s Androidem se objevila například aplikaci s předpovědí počasí, vylepšenou aplikaci...

Do Windows míří jádro Linuxu a microsoftový prohlížeč Edge bude na macOS

Šéf Microsoftu Satya Nadella na konferenci Build 2019.

Microsoft tento týden pořádá výroční vývojářskou konferenci Build. Je zaměřena hlavně na velké systémy, ale na začátku...

Najdete na iDNES.cz