Tipy a triky pro Windows 10: seznamte se s chytřejším Poznámkovým blokem

aktualizováno 
Po mnoha letech se Poznámkový blok naučil novým kouskům. Co vše umí, jak změnit formátování data a času, jak na lepší zobrazení displeje a nastavení Windows HD Color a jak získat více informací o procesech, čtěte v dalším článku o vylepšeném systému Windows 10.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak lépe vyhledávat v Poznámkovém bloku

Poznámkový blok, či chcete-li Notepad, patří mezi ty aplikace Windows, ve kterých se dlouhá léta téměř nic neměnilo. To je však s aktualizací Windows 10 October 2018 Update minulostí. Největším vylepšením je, že dialog pro vyhledávání a nahrazování slov si konečně pamatuje dříve zadané hodnoty a zaškrtnuté volby. Jde o funkčnost běžně přítomnou v jiných textových editorech. Navíc v něm nově najdete funkci pro označení textu a jeho přímé vyhledání prostřednictvím vyhledávače Bing.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak zvětšit text v Poznámkovém bloku

Poznámkový blok nově umožňuje zvětšovat text. Jde to dvěma způsoby – buď prostřednictvím nabídky Zobrazení -> Zvětšení -> Velikost (Přiblížení či Oddálit), nebo klávesovými zkratkami Ctrl + Plus, Ctrl + Minus, nebo Ctrl + kolečko myši. Úroveň přiblížení je zobrazena ve stavovém řádku a zároveň se zde nachází informace o tom, na jakém místě je kurzor (řádek a sloupec). Dále je v Poznámkovém bloku možné používat Ctrl + Backspace pro odstranění předchozího slova, rychleji otvírat velké soubory, nechybí ani podpora klávesových zkratek a pár dalších drobností.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak formátovat čas, datum a další položky

To, co bylo ve Windows 10 dosud tak trochu skryté, se konečně objevilo na lepším místě. Možnost formátovat některé položky se nově dostala také do Nastavení. Klikněte na Start -> Nastavení -> Čas a jazyk. Zde na levé straně klikněte na volbu Oblast. Uprostřed níže najdete odkaz Změnit formáty data. Otevře se okno pro výběr druhu kalendáře, prvního dne v týdnu, krátkého a dlouhého formátu data i také krátkého a dlouhého formátu času.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak na lepší zobrazení displeje

Změny se odehrály také v nastavení displeje, respektive možnostech přehrávání videa Windows. Otevřete-li v Nastavení volbu Aplikace, potom se přepněte na záložku Přehrávání videa. Zde se nově nachází položka, která má pomoci vylepšit viditelnost videí v případech, kdy je prostředí velmi jasně osvětleno. Tato funkce je však aktivní pouze u zobrazovacích zařízení (typicky monitorů), které mají ve výbavě senzor okolního osvětlení.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak na lepší nastavení Windows HD Color

Za zmínku stojí i další změna v konfiguraci přehrávání videa, a to osamostatnění položky Windows HD Color. Kliknete-li na ni, otevře se v novém okně. Zde je možné vybrat nejen konkrétní displej, ale především u něj dále měnit HDR nastavení v různých aplikacích. V okně níže je k dispozici souhrn možností displeje a nastavení.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak získat více informací o procesech

Správce úloh získal více informací, respektive jeho součást Procesy. Správce úloh otevřete tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na prázdné místo na hlavním panelu a zvolíte Správce úloh. Prvních osm sloupců již důvěrně známe a nově se tu objevily Spotřeba energie a Trend spotřeby. V nich lze zjistit informace o energetické náročnosti běžících úloh. Snáze tak pochopíte, které aplikace využívají výkon počítače naplno a které méně – měřeno náročností CPU, GPU a disku.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Aplikace umožní rychlejší stahování z internetu nebo správu souborů

Tablet pro práci i zábavu

Podívejte se na novinky v e-mailové aplikaci Gmail, novou aplikaci na tvorbu prezentací, software na poslech...

Zlobí vám Firefox? Mozille propadl certifikát, oprava je na cestě

Zablokované doplňky zkomplikovaly život uživatelům prohlížeče Firefox.

Uživatele webového prohlížeče Firefox dnes překvapil výpadek doplňků a zejména vysvětlení jejich nefunkčnosti: systém...

Software zdarma: výkonný fotoeditor s unikátními funkcemi či obnovení dat

Ilustrační foto - grafika

Vyzkoušejte dobře vybavený fotoeditor Pictor. Zobrazovat využití RAM paměti s možností ji defragmentovat z hlavní lišty...

Najdete na iDNES.cz