Microsoft vydal něco jako švýcarský armádní nůž pro Windows. Umí toho hodně

  • 41
Doby ladění Windows jsou již nenávratně pryč. Avšak i tento operační systém stále potřebuje čas od času jistý servis. Respektive refresh. I přestože oplývá všemi možnými udržovacími procesy, něco navíc uvítá. Společnost Microsoft si toho je vědoma, a proto celkem nedávno vydala zajímavý nový softwarový produkt.

Jmenuje se PC Manager a je zcela v režii společnosti Microsoft. Slibuje zvýšení rychlosti Windows 10 a 11 na několik kliků myši. Nabízí snadnou kontrolu nad systémem s možností odstranění virů a správy úložiště. Zatím se nachází ve fázi veřejné bety, takže nemusí vypadat a ani fungovat tak, jak by měla. Na což je zapotřebí brát zřetel.

Hlavní okno PC Manageru

Svými funkcemi by aplikace mohla připomenout neoficiální softwarový nástroj pro opravu a čištění Windows jménem CCleaner (kdysi uživateli Windows velmi uznávaný a používaný).

Po instalaci a spuštění v hlavním okně zobrazí aktuální využití operační paměti a temporary files (velikost dočasných souborů). Tlačítkem Boost nacházejícím se hned vedle se můžete pokusit o snížení obsazení paměti a pročištění dočasných souborů. A ono to opravdu funguje. Po provedení byste měli navrátit zpět nějaký výkon PC, a to aniž byste museli restartovat systém. A to se někdy opravdu hodí – zvlášť tehdy, pokud PC restartujete sporadicky a využíváte především jeho uspání.

Následují čtyři oblasti. Popisky u každé prozradí, k čemu slouží, a odkazy vedou na detail funkce. Zcela dole je možné přepínat mezi částmi pro čištění a bezpečnost. Jakmile to uděláte, zobrazí se karta s bezpečnostními volbami. Zcela nahoře díky ozubenému tlačítku je možné se přepnout do nastavení PC Managera, kde je možné nastavit automatické spouštění programu s Windows a rovněž jeho automatickou aktualizaci.

Health check

Na kartě pro čištění hned první volba slouží ke kontrole stavu systému formou analýzy a následuje nabídka jistých doporučení. Po chvilce, kdy je systém proskenován, se zobrazí výsledek se základními oblastmi zaměřující se především na „položky k vyčištění“. Tlačítkem Proceed doporučené ze systému odstraníte.

Čištění dočasných souborů

Ve druhé části se nachází doporučení, kterým aplikacím byste měli zakázat automatické spouštění ve Windows. To lze udělat ručně, ale Microsoft se snaží doporučit aplikace, které opravdu nemusíte nechávat startovat se systémem, a tím prodlužovat jeho bootovací čas a zbytečně obsazovat operační paměť.

Storage management

Další položka se jmenuje Storage Manager. Jak již napovídá její název, slouží k čištění – podobně jako funkce čištění disku, která se nachází přímo v systému Windows. Najdete zde hloubkové čištění pro úplné vyčištění, správu velkých souborů na datovém úložišti, správu instalovaných aplikací a konfiguraci Storage Sense (Inteligentní úložiště). Zatímco poslední dvě položky odkazují na integrované součásti ve Windows k tomu přesně určené, ty předchozí fungují přímo v aplikaci.

Čištění disku

Hloubkové čištění kontroluje některá místa ve Windows na výskyt zbytečností. Jde například o věci v Koši, zbytky ve Windows Update, browserech atd. Jde o obdobu klasických čističů pro Windows. Volbou Manage large files je možné snadno najít soubory o určité velikosti (hodí se například k vyhledání těch opravdu velkých) a vybrat lze různé typy (dokumenty, obrázky, video). K hledání se používá Windows Search a výsledky se zobrazují v Průzkumníku Windows.

Process management

Process management

Pokud se vrátíme na hlavní menu, tak jako další se tu zobrazuje nabídka umožňující spravovat procesy (spíše aplikace) ve Windows spuštěné uživatelem. Tato funkce funguje tak trochu divně, protože zobrazuje pouze zlomek aplikací, které máte ve Windows aktuálně spuštěné (a už vůbec se nezobrazují ty systémové). U těch, které ale zobrazí, ukáže i kolik místa v paměti zabírají a tlačítkem máte možnost je ukončit.

Startup apps

Startup apps

Poslední funkcí je rozšířená možnost nastavit, co se bude automaticky spouštět se systémem Windows. Jde o seznam aplikací třetích stran. Pomocí přepínače máte možnost je aktivovat, či nikoliv.

Záložka Security

Záložka Security

Po přepnutí na druhou záložku, tedy Security, se zobrazí tři možnosti. První slouží k bezpečnostní kontrole systému – zda je v něm vše, jak má být. Ke skenování se využívá ochranný engine Windows a výsledky se zobrazují přímo v aplikaci PC manager. Pokud by bylo něco zapotřebí řešit, program o tom dá vědět.

Položka Windows Update je určena k zjištění dostupnosti aktualizací a jejich případné instalaci. Poslední volba Browser Management slouží k nastavení internetového prohlížeče. Jenže, v podání Microsoftu to znamená, že vám umožní z tohoto místa vybrat jiný výchozí browser, který máte instalovaný v systému. Microsoftu samozřejmě jde o to, aby to byl Edge, ale zobrazí i další.

Závěrem

Je aplikace PC Manager užitečným nástrojem pro uživatele Windows? Není to jen další optimalizační software podobný již zmíněnému CCleaneru? Odpověď je snadná. I přestože se jim podobá, a tak by se dalo říci, že jde o další jejich alternativu, pochází přímo od Microsoftu. Tak by se nemělo stát, že by sahala do oblastí Windows, které by mohla pokazit. Rovněž na jednom místě umožňuje dělat to, co byste museli činit v jiných a případně i mnohem složitěji – a vůbec nevadí, že k tomu používá již integrované součásti. Ba naopak.

Dokonce hned první možnost uvolňující paměť a mazající nepotřebné dočasné soubory je vítaná. Takže nejde o zcela zbytečný kus softwaru, na druhou stranu mu k dokonalosti něco chybí – například nezobrazuje všechny spuštěné procesy, což může být jistým bezpečnostním záměrem, případně poněkud horší rozhraní pro deaktivaci/aktivaci automaticky spouštěných aplikací. Určitě sdílí některé vlastnosti s aplikacemi s hadím olejem a velmi se snaží zajistit, aby Edge byl výchozí prohlížeč a vlastní spouštěcí aplikace Microsoftu zůstaly aktivovány. Finální rozhodnutí tedy necháváme na vás.