Nové triky pro Windows 7 poradí, kde stáhnout a jak změnit kabátek systému

aktualizováno 
Jarní motiv pro Windows 7 vám pomůže sladit se s venkovní atmosférou. Poradíme vám také, jak jednoduše zálohovat data, zakázat uživatelům používat Ovládací panely nebo vypsat spuštěné procesy do souboru. Vyzkoušejte si také změnu formátu data v systémové části hlavního panelu.

Tipy a triky pro Windows 7 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Tipy pro začátečníky:

145. - Jak aktivovat nový motiv vzhledu Windows 7
Windows 7 umožňují měnit grafiku. Pomocí tzv. motivu vzhledu tak máte možnost proměnit svá Windows a tak se odlišit od stereotypního systému. Pomocí nového motivu změníte najednou pozadí plochy, barvu oken, zvuky, spořič obrazovky či ikony a kurzory myši.

Klikněte pravým tlačítkem na pracovní ploše a vyberte možnost Přizpůsobit. Zobrazí se okno Individuální nastavení. Zde se nachází několik témat vzhledu a pomocí odkazu Získat další motivy online vpravo máte možnost si stáhnout nové přímo z webu Microsoftu. V galerii si můžete vybrat jaký budete chtít, a aktivovat ho kliknutím na Stáhnout a následně vybráním volby Otevřít (tím vzhled rovnou aktivujete).

Tipy a triky pro Windows 7

146. - Jak zálohovat data ve Windows 7
Zálohováním souborů předejdete jejich ztrátě v případě neočekávaných problémů. Manuální záloha je sice otravná, ale pokud použijete speciální funkci, pak jakmile provedete její nastavení, nemusíte se již o nic starat. Můžete sice použít aplikace třetích stran, ale proč, když jedna je přímo součástí Windows 7.

Najdete ji pod Ovládacími panely → Zálohování a obnovení. Po otevření okna vyberte vpravo volbu Nastavit zálohování. Pomocí průvodce si nastavíte co vše se má zálohovat – vybrat můžete i celý systém – a na konci máte možnost si vybrat, kdy se data budou automaticky zálohovat bez vaší asistence.

Tipy a triky pro Windows 7

147. - Jak zařídit, aby se poslouchání rádia či TV ve WMP nesekalo
Multimediální program Windows Media Player (WMP) neslouží jen k přehrávání audio a video souborů, pomocí něho můžete naladit i rádiovou stanici, nebo TV vysílání. Během přehrávaní však může vlivem chyb připojení k internetu docházet k občasným výpadkům. V těchto případech může pomoci nastavení vyrovnávací paměti WMP. Díky tomu si program stáhne do PC více dat a vy si krátkodobého výpadku ani nepovšimnete.

Otevřete přehrávač a v nabídce klikněte na Nástroje -> Možnosti. V otevřeném okně vyberte kartu Výkon a v části Vyrovnávací paměť pro síť zatrhněte volbu Ukládat do vyrovnávací paměti. Zde nastavte vyšší číslo než standardních 5 sekund. Doporučujeme kolem 10-15 sekund obsahu. Změny potvrďte tlačítkem Použít a začněte nerušeně poslouchat.

Tipy a triky pro Windows 7

148. - Jak otevřít integrovaný firewall příkazem
Integrovaný firewall můžete spustit hned několika způsoby. Například z Ovládacích panelů, či vlastnostmi ve volbě Centrum síťových připojení a sdílení. Vy však můžete použít i další způsob. Klikněte na Start tlačítko a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz firewall.cpl a odešlete ho. Poté se otevře okno firewallu.

Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro pokročilé:

149. - Jak zakázat uživatelům používat Ovládací panely
Nechcete, aby se někdo dostal k nastavení operačního systému prostřednictvím Ovládacích panelů? Potom ve Windows 7 můžete provést malý zásah, díky kterému lze konfiguraci nastavení PC prostřednictvím položek v Ovládacích panelech zakázat. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vložte příkaz gpedit.msc a odešlete ho.

Otevře se okno Editor místních zásad skupin. V něm vyberte větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Ovládací panely. Zde naleznete 4 položky (Skrýt určené panely v Ovládacích panelech, Při otevírání Ovládacích panelů vždy zobrazit všechny položky, Zakázat přístup k Ovládacím panelům, Zobrazit pouze určené panely v Ovládacích panelech). Jejich konfigurací (poklikáním na jakoukoliv položku) můžete dosáhnout znepřístupnění všech nastavení, (ne)zpřístupnění jen vybraných a také zvolit klasický styl, bez možnosti přepnout se do zobrazení podle kategorií. Po nastavení vždy klikněte na Použít, respektive OK.

Tipy a triky pro Windows 7


150. - Jak vypsat spuštěné procesy do textového souboru
Správce úloh poskytuje několik informací o programech a procesech spuštěných v počítači. Potřebujete-li si uložit aktuálně spuštěné procesy, potom vám nezbývá, než je ručně přepsat a nebo použít další funkci ve Windows.

Stačí, když kliknete na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadáte příkaz cmd, který odešlete. V okně nyní zadejte jednoduchý příkaz tasklist /svc >tasklist.txt. Po odeslání dojde k vytvoření souboru se seznamem procesů v adresáři, ve kterém se aktuálně nacházíte. Pokud zadáte pouze tasklist /svc, dojde k vypsání úloh v příkazové řádku.

Tipy a triky pro Windows 7


151. - Jak změnit formát data v systémové liště

Používáte-li v operačním systému Windows 7 širší řádku hlavní lišty, jistě nedáte dopustit na možnost zobrazovat v informační části nejen aktuální čas, ale také celé datum, ve formátu den, měsíc a rok. Formát zobrazování se dá lehce změnit.

Stačí, když navštívíte editor registru. Klikněte na Start a do Prohledat programy a soubory vepište příkaz regedit. V editoru registru vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\International. Na pravé straně se nachází položka sShortDate, ta řídí formát zobrazování celého data. Poklikejte na ni a zkuste hodnotu změnit na d.M.yy. Restartujte počítač. Po novém startu se datum zobrazí ve formátu 10.4.10. S nastavením lze experimentovat. Místo teček tak např. lze využívat jiné oddělovací značky jako lomítka atd.

Tipy a triky pro Windows 7


152. - Jak ztučnit blikající kurzor
Pokud se vám zdá, že váš blikající kurzor myši zobrazující se v textovém poli některých integrovaných aplikací a funkcí Windows (Poznámkový blok, Internet Explorer apod. ) je málo široký, potom zkuste tento tip. Otevřete editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Na pravé straně by se měla nacházet hodnota CaretWidth. Její údaj změňte. Standardně je nastaveno 1. Zadáte-li např. číslo 3 bude kurzor 3x širší.

Tipy a triky pro Windows 7

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

Ilustrační foto - hodiny

Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

Aplikace: Vytvořte si vlastní Lego příběh nebo se staňte malířem

Tablet jako malířské plátno

Pro tablety a Androidem a iPady vývojáři připravili šikovný kalendářový widget, aplikaci na sledování používání...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz