Generální ředitel Microsoftu Satya Nadella představuje Copilota pro Windows.

Generální ředitel Microsoftu Satya Nadella představuje Copilota pro Windows. | foto: MicrosoftTechnet.cz

Microsoft chce změnit způsob práce s počítačem. Přidává umělou inteligenci

  • 22
Microsoft na výroční vývojářské konferenci ukázal, jak hodlá propojit Windows a systém generativní umělé inteligence. Jeho Copilot, který využívá jazykový model GPT od OpenAI, se nově objeví jako součást Windows. Firma tak v podstatě uzavírá kruh v nasazování umělé inteligence do svých produktů pro koncové uživatele.

Copilot dorazil přímo do Windows. To je hlavní zpráva pro běžného uživatele, která zazněla na letošní konferenci Microsoft Build. Firma tento nástroj využívající generativní umělou inteligenci již ukázala při nasazení v kancelářském balíku Microsoft 365 (dříve Office 365) nebo jako bezpečnostního pomocníka . Také se s ním již měli možnost seznámit programátoři v GitHubu.

Umělá inteligence pomůže v kancelářském balíku Microsoftu s analýzou i psaním

Samotný operační systém Windows již dostal podporu umělé inteligence prostřednictvím služby Bing Chat. Ta je přístupná přímo z hlavního panelu systému Windows 11 z jeho vyhledávacího pole, čímž firma umožnila s umělou inteligencí chatovat, nechat odpovídat na otázky a vytvářet obsah. Nově bude součástí Windows systém Copilot, který však na něj bude přímo napojen.

„Myslím, že to navždy změní způsob, jak používáte Windows,“ řekl při jeho uvedení Yusuf Mehdi, viceprezident Microsoftu.

Novinka bude postupně distribuována od června letošního roku v Preview verzi Windows 11. Bude fungovat jako takový univerzální pomocník, na kterého se obrátíte s žádostí o řešení nějakého problému nebo o pomoc při plnění úkolu.

V prezentaci na pódiu tak Mehdi například ukazoval, jak se po kliknutí na ikonu Copilot otevřel postranní panel s nabídkami, zda chcete řešit komplexnější otázky, pomoci s nastavením Windows nebo pracovat s dokumenty a daty na počítači.

Copilot se ve Windows 11 spouští přímo ze spodní lišty.

Zcela dole pak bylo místo pro zadání dotazu, kam Yusuf Mehdi zadal dotaz „Jak mohu nastavit systém, abych mohl dokončit práci“, přičemž v okně Windows byl otevřen počítačový kód v aplikaci Visual Studio. Copilot následně nabídl několik tipů na nastavení, které by podle něj mohly umožnit uživateli se více soustředit na práci.

Mezi nimi bylo například přepnutí do tmavého módu a dále pak třeba poslech pohodové hudby z několika stylů. V obou případech nabídl, že funkci zapne, respektive najde a spustí příslušnou hudbu – aniž by uživatel musel spouštět nějaké nastavení nebo aplikaci.

Windows Copilot umožní nastavení přímo z chatu.

Cílem bylo společně s aplikací Bing Chat a doplňky umožnit uživatelům soustředění se na realizaci nápadů, dokončování složitých projektů a spolupráci, místo aby vynakládali energii na hledání, spouštění a práci s různými aplikacemi.

„Stejně jako u Bing Chatu můžete systému Windows Copilot klást řadu otázek od jednoduchých po složité. Pokud chci zavolat rodině na Kypr, mohu rychle zkontrolovat místní čas, abych se ujistil, že je nevzbudím uprostřed noci. Pokud si chci naplánovat cestu a na Kypru je navštívit, mohu požádat Copilota, aby mi našel rodinné lety a ubytování na zimní prázdniny,“ vysvětluje Panos Panay, který má v Microsoftu na starosti Windows.

Copilot bude ve Windows spolu s Bing Chatem a nově budou moci oba systémy využívat doplňky od Microsoftu nebo třetích stran. Ty mají rozšířit schopnosti jazykového modelu o speciality, které byly při jeho trénování vzhledem k jejich malému dosahu poněkud upozaděny. Používat je bude možné jak v Copilotu a Bing Chatu, tak v ChatGPT.

Dostupná rozšíření pro umělou inteligenci od OpenAI, která může využívat i Microsoft.

Propojení Microsoftu a ChatGPT jde i druhým směrem, Bing totiž bude sloužit přímo jako hlavní vyhledávač uživatelům chatovacího rozhraní od OpenAI.

Podobně jako u Googlu chce i Microsoft výtvory AI nějakým způsobem označovat. Zda to bude fungovat, není jisté.

Windows s podporu RGB blikátek a archivu RAR

Microsoft v úterý oznámil nejen novinky o nasazení AI, ale i další vylepšení Windows. Mezi ta praktická patří nativní podpora pro další archivní formáty, včetně tar, 7-zip, rar, gz a dalších, které jsou přístupné díky opensource projektu libarchive. Windows mají mít rovněž vylepšený výkon při kompresi dat.

Mezi zábavnější vylepšení pak patří integrovaná podpora dynamického osvětlení u doplňků, díky čemuž bude možné přizpůsobit RGB světla různých zařízení a periférií pomocí Nastavení v systému Windows.

V neposlední řadě dostávají Windows přímou podporu úsporného bezdrátového formátu Bluetooth Low Energy Audio.

Dalším příspěvkem k ochraně soukromí je pak nové nastavení ochrany osobních údajů, která uživatelům umožní povolit, nebo zablokovat přístup k informacím ze senzoru, jenž sleduje přítomnost uživatele. To slouží primárně k tomu, aby se odemykala nebo zamykala obrazovka. Nyní bude možné snadno povolit a zakázat funkce detekce přítomnosti, jako je probuzení při přiblížení či zamknutí při odchodu. Nová ikonka na liště zase ukáže, zda jste připojeni přes VPN, nebo ne.