Software zdarma: Buďte s rodinou v kontaktu kdekoliv a sdílejte cokoliv

aktualizováno 
Spojit se s celým světem a sdílet s ním multimédia umožní dospělý Skype. Zabezpečit svá osobní data proti zneužití nabízí AxCrypt. Verity ochrání děti před nebezpečím na internetu. A SharpKeys umí změnit funkce kláves na klávesnici.

Skype | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Skype 7

Skype je bez zbytečných funkcí, umí nejen posílat textové zprávy, uskutečnit videohovor, nebo videokonferenční hovor, ale také odeslat soubory, kontakty či nasdílet při hovoru obrazovku či jen určité okno, přičemž je stále možné přepínat mezi zobrazením z kamery (ta je v malém okně stále viditelná) a právě třeba sdíleným oknem. Funkci spustíte tak, že při hlasovém či videohovoru kliknete na ikonu „+“ a vyberte požadovanou volbu. Komunikovat umí nejen na internetu, ale i mimo něj – je s ním možné za poplatek volat na pevné linky i mobily či posílat SMS a komunikovat s lidmi na Facebooku. Dokonce mu nechybí ani přesměrování hovorů.

Skype 7

Volání a posílání zpráv zdarma po celém světě

Operační systém: Win XP a novější
Licence: Freeware
Vyžaduje instalaci: NE
Čeština: ANO
PLUSY: textová, audio i video komunikace, sdílení pracovní plochy, posílání soubor a kontaktů, jako dlaždice
MINUSY: nezjištěno
Hodnocení: 85 %

AxCrypt 2.1

Soukromá data je třeba chránit. K zálohování by mělo patřit i jejich šifrování. Jedině tak se k nim nikdo nedostane a nezneužije je. Jistě nechcete, aby se vaše fotografie, videa či dokumenty dostaly do rukou cizích osob.

Odcizit je přitom může nejen osoba využívající vaše PC, tedy třeba i člen rodiny, ale největší nebezpečí pochází z internetu. Stačí špatné kliknutí na nějaké webové stránce a do PC se dostane malware, který data může odesílat do světa. Učinit tomu přítrž lze programem AxCrypt. Integruje se do Windows (je připraven v kontextovém menu), takže stačí kliknout na složku či soubor pravým tlačítkem myši a data se zašifrují. Navíc dovoluje soubory odesílat e-mailem, což se může hodit v případě, že je zapotřebí soubor zabezpečit a někomu poslat. Ten potom tento program nemusí ani vlastnit, stačí, když se při tomto procesu zvolí speciální varianta a sdělíte heslo, které druhá strana zadá. Pro šifrování používá algoritmus AES-128 a případně soubor s klíčem.

AxCrypt 2.1

Šifrování souborů nejen pomocí kontextové nabídky Windows

Operační systém: Win XP a novější
Licence: Freeware
Vyžaduje instalaci: NE
Čeština: ANO
PLUSY: vytváří samospustitelné soubory, integruje se do Windows
MINUSY: nabízí instalaci lišty
Hodnocení: 80 %

Verity 1.1

Máte-li doma dítka, kterým nechcete umožnit dělat na počítači vše, co si zamanou, potom možná využíváte integrovanou funkci Rodičovská kontrola. Pokud s ní nejste spokojeni, zkuste její alternativu.

Verity slouží k monitorování a tím vlastně k hlídání dětí. Rodiče mohou jejich aktivitu sledovat on-line pomocí webového rozhraní odkudkoliv na světě (nastavení probíhá také ve webovém prohlížeči). Běží skrytě na pozadí systému a udržuje informace o všech navštívených internetových stránkách a spuštěných programech. Rodiče mají možnost omezit přístup na určité weby a zakázat spuštění konkrétních programů. Nastavit lze i denní doby použití PC (celkový počet hodin, kdy nejdříve nebo naopak nejpozději smí být počítač používán). Mezi další vlastnosti patří možnost pořizovat záznamy obrazovky, ukládat informace o aktivitách, omezení vybraných funkcí, zasílání informací o aktivitě atd.

Verity 1.1

Snadně obsluhovatelná rodičovská kontrola s dálkovou správou

Operační systém: Win XP a novější
Licence: Freeware
Vyžaduje instalaci: ANO
Čeština: NE
PLUSY: vzdálená správa, tvorba reportů a screenshotů
MINUSY: nezjištěno
Hodnocení: 85 %

SharpKeys 3.5

Tento softwarový produkt dokáže během chvíle změnit rozložení kláves ve Windows. Libovolné klávesy tak namapuje na jiné a přitom nemusí běžet na pozadí systému, a to ani jako služba. Změny totiž provede zápisem přímo v systémovém registru. Práce s programem není nikterak složitá. Po instalaci a spuštění se zobrazí černé okno a vy tlačítkem Add vyvoláte dialogové okno. Na levé straně naleznete seznam všech možných kláves používaných ve Windows a na pravé potom seznam možných změn kláves. Nyní si vyberete konkrétní klávesu (např. G) a na pravé straně jí přiřadíte jiný význam, např. H. Okno potvrdíte a změny musíte do systémového registru zapsat tlačítkem Write to registry. Změny se projeví ihned po restartu systému. Jedinečnou funkcí je i seznam již změněných kláves, takže máte naprostou kontrolu nad předefinovanými klávesami a lehce je můžete vrátit zpět.

SharpKeys 3.5

Změní či upraví funkce kláves na klávesnici.

Operační systém: Win XP a novější
Licence: Freeware
Vyžaduje instalaci: NE
Čeština: NE
PLUSY: snadné přemapování kláves, trvalé nastavení, úplná deaktivace kláves
MINUSY: nezjištěno
Hodnocení: 85 %

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Správné programy vás naučí psaní všemi deseti

Ilustrační foto - psaní

Využít při psaní textů všech deset prstů, nebo stále datlovat? Chcete-li i vy dát sbohem druhé a neefektivní variantě,...

Software zdarma: nenechte se sledovat

Ilustrační foto

Anonymně poslat komukoliv, jakýkoliv i objemný soubor zprostředkuje program OnionShare. Bez možnosti vystopovat vaše...

Komplexní analýza disku odhalí, co na něm je a kde může něco přebývat

Ilustrační foto - datové úložiště

Prostřednictvím softwarových agentů lze odhalit, která data v něm nejvíce zabírají jeho volné místo. Tak můžete nejen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz