Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 1.

aktualizováno 
Rádi byste si archivovali vysílání svého oblíbeného internetového rádia, ale nevíte jak na to? Představíme si utility, které dokáží zaznamenat zvukové streamy na harddisk počítače bez ztráty kvality.

Za pravěku internetového vysílání v prostředí ShoutCast bylo velice jednoduché ukládat program rozhlasových stanic na harddisk. Systém využívá populární kompresi MP3, streamované vysílání přehrává přímo WinAmp a nebyl problém uložit zvuk přímo pomocí výstupního plug-inu. Postupem času si majitelé autorských práv na Nullsoftu vynutili zásah do kódu. Tím zamezili stahování streamů, označených příznakem "copyright". Pokud si ale přesto chcete zaznamenat vysílání svých oblíbených stanic, existují dvě řešení: Sehnat a nainstalovat si starší verzi WinAmpu, nebo využít služeb aplikací třetích výrobců. Dvě z nich si představíme.

StreamRipper 1.54
Jednoduchá, ale užitečná utilita StreamRipper existuje ve dvou mutacích: jako samostatná CLI aplikace a jako zásuvný modul pro WinAmp. Předposlední verze 1.53 vyšla pro WinAmp2 i WinAmp3, aktuálně se z programu mohou těšit pouze uživatelé druhé generace WinAmpu. A právě General Purpose plug-in si nyní přiblížíme.

Konfigurace StreamRipperu neskrývá žádné záludnosti. Lze nastavit několik užitečných vlastností: proxy, maximální objem stáhnutých dat, automatické obnovení spojení se serverem, způsob organizace stažených skladeb (třídění do složek, číslování) či vkládání ID3 tagů. Program dokáže v kompatibilním streamu rozpoznat názvy skladeb a ukládat každou do zvláštního souboru.

Po spuštění WinAmpu je v jeho blízkosti umístěno dockovatelné okno StreamRipperu, který z přehrávače přebírá adresu ShoutCast serveru. Nabírání dat započne tlačítkem Start. V okně je poté zobrazena statistika přijatých dat, název skladby, adresa a typ serveru a datový tok MP3 komprese. Až se nabažíte vysílání, proces ukončíte tlačítkem Stop.

Duchovním otcem aplikace je programátor Jon Clegg, který má na svědomí i samostatně běžící a komplexnější StreamRipper32. Své programy vyvíjí jako Open Source, a jsou tudíž zcela zdarma, bez jakýchkoliv omezení. StreamRipper 1.54 pro WinAmp2 stahujte zde (181 kB).

RipCast Streaming Audio Ripper 1.4 PRO
Jeden z nejlepších sharewarových "vykradačů" internetových streamů v systému ShoutCast je RipCast Ripper 1.4 PRO. Běží samostatně, nezávisle na WinAmpu či jiném přehrávači. Instalace trvá poměrně krátce a zabere přibližně 1 MB. Poté je program připraven k použití.

Před ostrým startem je třeba navolit několik nezbytných parametrů: Zda dělit skladby do jednotlivých souborů či je ponechat v jedné MP3ce, vkládání ID3 tagů do stažených skladeb, maximální čas nahrávání, nastavení cílového adresáře, asociování přípon M3U a PLS, buffering, proxy pro přístup k internetu a některé další funkce. K dispozici je několik oken: domovská stránka s popisem funkcí, katalog rozhlasových stanic na ShoutCast.com, přehled aktuálních souborů a sbírka stažené hudby.

Stahování lze spustit buď manuálním zadáním adresy, nebo otevřením playlistu zvolené stanice. Playlist je zachycen rezidentní rutinou, která nabídne stahování hudby ze serveru, přehrání streamu ve WinAmpu nebo začlenění do fronty souborů. Protože RipCast není vybaven vlastním hudebním přehrávačem, řeší zvukový výstup právě přes WinAmp. Nejprve stáhne na disk určený objem dat a poté pošle WinAmpu pokyn k přehrání nekompletního souboru, který se postupně dotahuje.

RipCast zobrazuje o stahovaných souborech podrobné informace: název skladby, stav, aktuální staženou délku a velikost, datový tok a název serveru. Program dokáže pracovat s více servery najednou a stahovat tak několik souborů zároveň. Dotažené skladby se přesouvají do přehledu aktuálně přijatých souborů ve spodní polovině okna.

Neregistrovaná verze RipCast Ripperu je omezena maximálně dvěma současně běžícími servery a 30 megabyty stažených dat během jednoho spuštění programu. Registrace stojí příjemných 9,50 USD. Zkušební verzi můžete stáhnout zde (799 kB).

V dalším díle opustíme platformu ShoutCast a podíváme se na komplikovanější ukládání streamů ve formátu WMA.

Další části:

 • Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 4.
 • Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 3.
 • Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 2.
 •  

  Nejčtenější

  Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

  Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

  Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

  Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

  Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

  Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

  Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

  Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

  V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

  Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

  3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

  Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

  Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

  B-707 N7071 Braniff

  Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

  Ilustrační fotografie - film

  Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

  Aplikace vám najde programy zdarma i zábavu na večer

  Tablet pro práci i zábavu

  Vyzkoušejte si hned dvě aplikace pro zařízení s Androidem a iOS, které souvisí s filmy a seriály na internetu. Dále se...

  Aplikace: Vytvořte si vlastní Lego příběh nebo se staňte malířem

  Tablet jako malířské plátno

  Pro tablety a Androidem a iPady vývojáři připravili šikovný kalendářový widget, aplikaci na sledování používání...

  Najdete na iDNES.cz