Udělejte si jasno - Polostíny je možné zjasnit
Funkce, které umožňují projasnit tmavá místa, se nazývají různě, nejčastěji je naleznete pod názvy projasnění polostínů či digitální blesk. Podobnou technologii používá i HP ve svých fotoaparátech. Nejedná se o úpravu expozice. Během tohoto procesu se totiž mění všechny složky stejně. Výsledkem je buď přepálený, nebo velice tmavý snímek. Při projasňování se mění jen polostíny, a tak se zobrazují i detaily, které by jinak nebyly pozorovatelné. Také na tuto funkci je ale třeba jít s citem. Dochází ke snižování kvality a k nárůstu šumu. Dobrým příkladem může být program Zoner Photo Studio.
1) Otevřete Zoner Photo Studio.
2) V Exploreru si vyberte snímek, se kterým chcete pracovat. Dvojitým kliknutím se spustí editor.
3) Z nabídky Upravit, vylepšit obraz vyberte položku Projasnit stíny.
4) Otevře se okno filtru a v něm jsou vidět dva snímky. Jeden původní a druhý vylepšený podle automatických hodnot. Pokud se vám projasnění zamlouvá, můžete kliknutím na OK proces ukončit. Pokud ne, můžete sami ještě snímek doladit.
5) Soubor uložte pod jiným jménem, aby zůstala zachována možnost vrátit se k originálu.
Zbavte se šumu
Po úpravách expozice může narůst šum Šumem na digitálních fotografiích rozumíme nepříjemné barevné body, které do místa zjevně nepatří. Šum vzniká už přímo ve fotoaparátu. Pokud využijete vyšší citlivost snímače (ISO), šum zákonitě vzroste. Podobně je tomu i při použití dlouhých časů expozice. Ale i při úpravách snímků v editoru může narůst šum. Na některých snímcích může šum působit přirozeně (černobílá fotografie, koncerty), ale někde je vyloženě rušivým elementem. Zmiňovanou vadu obrazu lze naštěstí odstranit. Opět poslouží Zoner Photo Studio.
1) Vyberte snímek, který chcete upravovat.
2) Otevřete jej v editoru a v nabídce Upravit/odstranit vady obrazu vyberte položku Šum.
3) Jak je v Zoner Photo Studiu běžné, otevře se opět okno příslušného filtru a v něm je možné se snímkem pracovat.
4) Opět už je základní úprava provedena. Při odstraňování šumu musíte být pečliví a rozhodně používejte detailní zobrazení snímku.
5) Dochází k mírné ztrátě kvality.
Obraz ostrý jako břitva - Neostré snímky unavují
Po předchozích úpravách by snímek mohl nést určité znaky neostrosti, protože dochází ke snížení kontrastu mezi dvěma sousedními body. Také v tomto případě je vhodné snímek doladit grafickým editorem. Softwarové doostření je běžnou funkcí většiny programů. Příklad bude opět uveden na Zoner Photo Studiu.
1) V editoru z nabídky Upravit vyberte položku Vylepšit obraz a v ní políčko Zaostřit nebo rozmazat.
2) V okně filtru pak můžete libovolně měnit nebo ubírat ostrost. Ovšem i zde je třeba pracovat s citem. Lepší je několikrát snímek doostřit málo než tuto úpravu jednou přehnat. V případě, že přetáhnete, je možné se o jeden krok vrátit zpět nebo celý filtr zrušit tlačítkem Storno.
Další informace naleznete ve Světě počítačů.