Znáte to, máte rozdělanou práci a potřebujete si na chvíli odskočit na oběd nebo na důležitou schůzku. Ale co s počítačem? Samostatné vypínání operačního systému a opětovné nabíhaní může zabrat i několik minut. A to nemluvíme o uložení rozdělané práce a pozavírání všech aplikací. Co dělat?! Aktivujte si úsporný režim.
Odedneška vás v našem třídílném miniseriálu seznámíme s funkčností a využitelností řízení spotřeby elektrické energie v počítači poněkud blíže. Začneme základními informacemi o tom, jak řízení spotřeby pracuje, pak se podíváme blíže na úsporný režim, v druhém díle vysvětlíme režim spánku a v poslední části seriálu doporučíme dva zajímavé prográmky pro vypnutí celého chodu PC.
Co je u notebooku nutností, u stolních počítačů šetří náklady na provoz. Jde o složitý mechanismus sloužící k úspoře elektrické energie. Proto byl, za výrazné podpory společnosti Microsoft, vytvořen ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) standard, který definuje v systému více stavů. Počítač tak může pracovat na plný výkon s maximální spotřebou energie, nebo naopak s nepatrným výkonem a velmi malým odběrem elektrického proudu. V minulosti jste se mohli ještě setkat také se standardem APM (Advanced Power Management).
Power management - správa napájení
Jde o označení schopnosti počítače přejít po určité době nečinnosti do režimu snížené spotřeby energie. V současné době se o správu napájení stará BIOS spolu s operačním systémem. V minulosti správný chod této funkce zajišťoval sám APM. Samostatnou úsporu energie tak zajišťoval přímo hardware. S novými operačními systémy přišly i nové funkce a byl vytvořen standard ACPI. Přepne-li se počítač do úsporného režimu, BIOS dostane příkaz od operačního systému ke snížení spotřeby napětí v celém počítači. Zaparkuje tak všechny pevné disky, vypne monitor, sníží napětí na procesoru, avšak udržuje životně nutné napájení paměti RAM (Random Access Memory). Počítač je proto stále schopen reagovat na vnější přerušení (klávesnice, myš, síťová karta), pomocí kterého dojde k opětovnému aktivování normálního režim PC.
Pozor: Abyste mohli využívat vylepšené spotřeby PC, je zapotřebí přímo v BIOSu aktivovat některé podpůrné funkce, konkrétně v menu Power Managment Setup. Především to jsou položky IPCA, ACPI a Power Mangment. Více o tomto nastavení se můžete dočíst v seriálu o Biosu.
Úsporný režim
Při aktivaci režimu jsou všechny otevřené dokumenty a aplikace uloženy v paměti RAM, jako by byl systém v normálním provozu, ale ve skutečnosti je většina obslužného hardwaru v hlubokém spánku. Dáte-li podnět k probuzení PC, můžete ve své práci pokračovat během několika vteřin. Výkonné pracovní stroje s dobře nainstalovaným operačním systémem Windows (obzvlášť verze XP), jsou schopné přejít z úsporného režimu do provozního stavu za méně než 2 sekundy. Ano, tak dlouho trvá opětovná aktivace systému. Windows obsahuje algoritmus předávající monitoru, pevnému disku, procesoru a dalším zařízením informace o tom, kdy a jak mají úsporný režim opustit. Algoritmus obnovuje zařízení (hardware) v optimálním pořadí, bez nutnosti čekání na jiné komponenty.
Aktivace režimu
Postup je popsán v operačním systému Windows 98 SE. V ovládacích panelech start ---> nastavení ---> ovládací panely, poklepte na ikonu řízení spotřeby. Aktivujete se okno s nastavením napájení. Zvolte schéma, které nejlépe odpovídá způsobu využití daného počítače. Na výběr máte z několika možností dle druhu operačního systému. Vybráním předem nastaveného schématu dojde k aktualizaci ostatních položek v okně, které řídí dění hardware. Druhá položka slouží k určení doby, kdy má počítač přejít do stavu úsporného režimu. Dále pak můžete nadefinovat, po jaké době se má vypnout monitor, deaktivovat pevný disk a aktivovat režim spánku. Záložka "Upřesnit" slouží k určení způsobu chování PC. Můžete tak zatrhnout zobrazení ikony v tray liště (hlavní panel) nebo zapnout funkci dotazu hesla při opětovném probouzení systému. Jestliže máte klávesnici vybavenou nadstandardními klávesami, můžete si nadefinovat tlačítko pro samostatné vypnutí počítače nebo aktivování úsporného režimu.
Využití je zřejmé „úspora energie“. Při správném nastavení tak můžete snížit odběr elektrické energie i o několik desítek korun za měsíc. Počítač máte již zaparkován, a proto se zítra můžeme věnovat nastavení režimu spánku, který se využívá k práci s PC čím dál častěji.