Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Jak odpálit balistickou raketu. Na vlastní oči

aktualizováno 
Tutorial - Scénář byl jasný: jakmile přijde rozkaz prezidenta USA, odpálit na nepřítele za železnou oponou rakety s jadernými náložemi. Jsme přímo na místě, kde se to mělo odehrát. V arizonské poušti na kraji města Tucson.

Chvíle před odpalem | foto: Petr PravdaiDNES.cz

„Vítejte v Muzeu Titan Missile! Nasaďte si helmy a vstupte do nedávné minulosti studené války!“ – tak vítá turisty Dean Hendrix, průvodce v bílé helmě, který zde dříve i sloužil jako voják. Za jeho zády se v arizonské pustině, v poušti plné obrovských, vyčouhlých kaktusů saguaro, rozkládá bývalá ostře hlídaná vojenská základna Titan II Missile Complex.

Pohled na raketové silo
Pohled na raketové silo. Odtud by těsně před koncem světa vylétla raketa Titan II.

Dnes už si máme dávat pozor jen na chřestýše, ale téměř čtvrt století byl tento komplex jedním z nejutajenějších objektů v USA. Sem mohla pouze hrstka přísně prověřených. Den co den, noc co noc od 15. července 1963 do 8. května 1986 tu byli vojáci připraveni – stejně jako posádky dalších osmnácti atomových sil v blízkosti arizonského Tusconu – chránit USA před raketovou hrozbou SSSR.


Vstup do sila pro obsluhující personál

Raketové motory
Raketové motory pro raketu Titan II

Betonový kryt atomového sila váží 760 tun. Podle mezinárodních dohod musí být stále z poloviny otevřen, aby svět měl tuto i další bývalé jaderné základny pod kontrolou. Díváme se do téměř padesátimetrové hloubky, kde se v podzemním úkrytu v pouštním žáru pod slunečními paprsky leskne špička obrovské jaderné hlavice.

Hlavice rakety Titan II
Hlavice rakety Titan II

„V dobách, kdy svět rozdělovala železná opona, ani jedna ze stran nechtěla nechat nepřítele ovládnout svět. Proto propukly závody ve zbrojení,“ začíná prohlídku vážným tónem Dean, který se na průvodcovské vizitce pyšní tím, že v bývalém atomovém silu jako dobrovolník odpřednášel již více než 1000 hodin. „Soupeři usilovali o to, mít víc raket, nukleárních bomb a letadel než nepřítel. Všichni byli pořád připraveni začít válčit, ale naštěstí k ozbrojenému konfliktu nikdy nedošlo,“ říká.

V roce 1986 rakety Titan II skončily v propadlišti dějin. Byly nahrazeny pokročilejšími raketami Minuteman. Když pak americký prezident Ronald Reagan v prosinci 1987 podepsal se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, staly se z obávaných vojenských základen definitivně atrapy.

Všechno vypadá jako dřív, ale jaderné hlavice už jsou prázdné. Jeden z komplexů – dvacet kilometrů jižně od Tucsonu – dobrovolníci z 390. vojenského útvaru strategických střel před několika lety obnovili, a tak dnes bývalý supertajný objekt slouží jako trochu bizarní turistická atrakce.

„Každá střela Titan II nesla jednu vodíkovou bombu,“ vysvětluje Dean, který jako zbrojní expert a analytik na základně v 80. letech pracoval. „A vodíkové bomby jsou ty nejdestruktivnější síly, které kdy člověk vytvořil. Proto pokyn k jejich odpálení mohl vydat jedině prezident USA. Ovšem pozor! Mezikontinentální balistické rakety Titan II byly odstrašovací zbraně. Neměly být použity k zahájení válečného konfliktu, ale jen v případě, že by nepřítel zaútočil a vypustil směrem na Spojené státy své jaderné rakety.“

Opevněná sila byla vybudována tak, aby přečkala i důsledky jaderného výbuchu ve své těsné blízkosti. Stálou posádku tvořili čtyři lidé: velitel mise, jeho zástupce a dva experti – analytik a technik. Jejich úkolem bylo udržovat střelu v připravenosti a vyčkávat na příkaz k odpálení.


USA měly 54 nukleárních raket Titan II. Ty byly v arizonském Tucsonu, v Little Rock v Arkansasu a v kansaské Wichitě. Každá raketa měla nést jednu vodíkovou bombu. Pro zajímavost: dnešní americké balistické střely už jsou zase mnohem sofistikovanější. Minuteman nese hned tři jaderné nálože, z nichž každá může být zaměřena na jiný cíl…

Cisterna na palivo
Cisterna na palivo

Vstup do sila hlubokou šachtou po kovových čtyřpatrových schodech chrání před vpádem nepovolaných několik zamčených klecí, které fungují na podobném principu jako voliéra. Nejdřív se jedny dveře zamknou, pak se teprve mohou odemknout další.
Průvodce sestupuje do míst, kam mnoho let před tím mohla vkročit jen noha nejprověřenějších. Vlastně minimálně čtyři nohy. Do srdce jaderného dispečinku museli jít vždycky alespoň dva lidé. Jeden neustále kontroloval druhého. Jeden druhého nesměl ani na okamžik spustit z očí.

Řídící centrum a odpalovací pult
Řídící centrum a odpalovací pult: Stisknutí červeného tlačítka vlevo na stole by ještě před pár lety pravděpodobně znamenalo konec světa.

V podzemí chrání vchod další soustava dveří, těžkých několik tun. Za nimi se cesty rozcházejí. Vlevo se jde do centrálního dispečinku, vpravo dlouhou spojovací chodbou k raketě. Zvláštní koridor připomíná kotelnu. Všude je mnoho trubek táhnoucích se podél nízkého a úzkého tunelu. Většina z nich jsou tlumiče nutné k tomu, aby start rakety silo nerozboural.

  
Zleva: Ochranné kombinézy obsluhy, turista drží v ruce takzvaný odpalovací manuál, poslední kontrola před odpalem rakety.

Za skleněným krytem kolem rakety se na nás šklebí figuríny techniků ve skafandrech. Nad hlavou pak kolem obrovské rakety prosvítá dolů do útrob sila polední slunce. Kdyby byl rozkaz prezidenta býval přišel, rakety měly být odstartovány do 60 vteřin. Přes oceán by letěly osm minut.

V řídicím centru si můžu zalistovat spisy v červených deskách s nápisem Přísně tajné. Jsou tu vystaveny obleky a nejrůznější přístroje, které byly posbírány z osmnácti arizonských jaderných základen kolem Tucsonu. Jsou tu také ony dva osudné klíčky, kterými se nikdy neotočilo. A kdyby… nebylo by už cesty zpátky. Ani Sověti totiž nedokázali své střely zastavit.

Zámky ke zkázonosnému cirkusu jsou však umístěny v centrálním dispečinku tak, aby jeden člověk nemohl na oba dosáhnout.

„Takže si to vyzkoušíme,“ říká Dean a posadí do velitelského křesla před hlavní ovládací panel desetiletého klučinu. „Až řeknu teď, otočíme oba klíčkem,“ ano?

"Teď!" Cvak! Kdo by si nechtěl zahrát na pána světa… Ozve se výstražné houkání, známé z mnoha akčních filmů. Netvor je vypuštěn z klece. Silo se otvírá, odpálení a následné katastrofě už nelze zabránit.

Naštěstí je to jenom jako…


Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější
Premium

Říkali mu Bílá smrt. Nejúspěšnějšího odstřelovače historie Sověti nedostali

Nejúspěšnějším odstřelovačem v historii válčení byl Simo Häyhä z Finska. Proslavil se během zimní války, kdy na jeho...

Balí mě? Vědci ukázali, že především muži mají problém poznat flirt

Když flirtujeme, dáváme najevo zájem o intimní kontakt. Máme pocit, že jasněji už to dát najevo nemůžeme. Ostatní však...

Ano, nebo ne? Vyzkoušeli jsme, zda je televizor s Android TV 9 dobrý nápad

Při výběru televizoru hraje stále častěji důležitou roli, jaký operační systém v ní běží. Od něj se totiž odvíjí způsob...

Nový americký neviditelný bombardér B-21 Raider vzlétne v roce 2021

Společnost Northrop Grumman zveřejnila nové vizualizace vyvíjeného stealth bombardéru B-21 Raider. Dle zveřejněných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Může být u černé díry obyvatelná planeta? Podle českých fyziků ano

V okolí černých děr se teoreticky mohou vyskytovat planety, na kterých panují teploty podobné jako na Zemi. Vyplývá to...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

  • Další z rubriky

Úplná pravidla soutěže o vstupenky na akci Maker Faire Prague 2019

Soutěž o vstupenky na akci Maker Faire Prague 2019.

Pouze teď o víkendu. Okuste vznášedlo z foukačů na listí i chůzi po vodě

Atraktivní atrakce pro hravé a zvídavé děti připravili na veletrhu Maker Faire Praha 2019 mnozí vystavovatelé. Na tři...

Úžasná krása chemie. Postavte si baterii z vody a nechte vybuchnout sopku

V Praze probíhá největší kutilský veletrh na světě. Je tedy logické, že právě na něm najdete i skoro celou redakci...

Praha nemusí závidět křemíkovému údolí. Festival ukázal české nadšení

Praha nemusí závidět Křemíkovému údolí. Kutilský veletrh Maker Faire je zábava pro celou rodinu. A možná je to i víc....

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.

Najdete na iDNES.cz